בברצלונה נפגשנו עם הנציגים של Jolla, החברה שהקימו יוצאי נוקיה (Nokia) שלא אהבו את הזניחה של MeeGo, ויצא לנו להתרשם ממכשיר הטלפון המריץ את מערכת ההפעלה הייחודית של החברה, ה-Sailfish OS.

לא ניתן לפספס את ה-Jolla. יש לו עיצוב שנראה כשתי פיסות פלסטיק מחוברות אחת לשנייה, מלפנים מסך בגודל 4.5-אינץ', באבחנה של 960×540 פיקסלים, מעליו מצלמת 2 מגה-פיקסל לביצוע של שיחות ווידאו. המסך אומנם אינו מרשים כמו מסכי ה-Full HD שמאפיינים את מכשירי האנדרואיד מהשנתיים האחרונות, אך הוא עדיין מסך טוב מספיק. בנוסף, כשהחזקנו את המכשיר ביד הוא הקנה הרגשה מוזרה בגלל העיצוב הלא-שגרתי שלו.

הטלפון כולל כפתור הפעלה בצידו הימני, אם כי ניתן להעיר את המכשיר על-ידי נקישה כפולה על המסך, וכפתורי עוצמת שמע בצדו השמאלי. מאחור יש מצלמת 8 מגה-פיקסלים עם מבזק לד ויכולות צילום ווידאו ב-Full HD. החברה בחרה שלא לשמור על העיצוב הנקי של המכשיר ולוגו החברה, באופן כמעט צנוע, נמצא בחלקו העליון של המכשיר בקטן, שמזכיר את אופן הופעת הלוגואים על משקפי שמש.

מערכת הפעלה ייחודית
כאמור המכשיר נבנה על-ידי יוצאי נוקיה ומערכת ה-Sailfish OS חולקת שורשים עם Meego, מערכת ההפעלה הקודמת של החברה הפינית. בניגוד למערכות הפעלה מתחרות ה-Sailfish OS לא מסתמכת על כפתורי ניווט על-מנת להתמצא במערכת ובמקום היא משלבת מחוות – החלקה מהקצה הימני של המכשיר כלפי המסך מחזירה אחורה וגישה לאפשרויות התפריט, שמסומנות על-ידי פס זוהר בחלקו העליון של המסך, מתבצעת על-ידי משיכה מטה.

נציגי החברה מציינים כי מדובר בעדכון האחרון של מערכת ההפעלה ועל-פי ההתרשמות שלנו היא בהחלט הגיבה באופן זריז. ניתן לפתח יישומים ייעודיים למכשיר בשפת ה-QT, פלטפורמת הפיתוח של נוקיה לשעבר או להפעיל על המכשיר יישומי אנדרואיד שהורדו מחנות Yandex Store.


החצי השני

פיסת הפלסטיק הצבעונית בחלקו האחורי של המכשיר אותה נציגי החברה מכנים 'החצי השני' (The Other Half) יכולה להתאים אישית את התוכנה לחומרה – כך למעשה כאשר מחובר כיסוי ירוק, משתנה ערכת הנושא של הממשק בהתאם והוא הופך ירוק גם. נציג החברה סיפר על שיתוף פעולה עם Rovio שעתידה לייצר כיסויי Angry Bird שבחיבור שלהם ירד המשחק באופן אוטומטי למכשיר.

בנוסף, החצי השני יכול גם להרחיב את יכולות המכשיר ונציגי החברה מתגאים בעובדה כי הקהילה יכולה לייצר חצאים בעצמם שמעצימים את יכולות המכשיר כמו חיבור עם סוללה נוספת, כיסוי עם תאורה אחורית ויכולות של איתור תנועה ואנו גם נתקלנו בכיסוי עם מקלדת נשלפת. כאמור, החברה לא תייצר את החצאים בעצמה ותשאיר אותם בידי הקהילה או יצרניות אחרות.

אין ספק שמאז מאי 2013 עשתה החברה המונה 120 עובדים כברת דרך ולמרות שאנחנו עדיין לא רואים כיצד הטלפון של Jolla תופס נתח שוק משמעותי הוא בהחלט מביא לשוק פיתוחים מעניינים.


-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.