קונסולות הדור הבא של סוני ומיקרוסופט כבר זמינות בעולם ובקרוב גם בישראל, אנו יודעים כמה עולה לרכוש אחת אך דו"ח של מכון המחקר IHS מוצא כמה עולה לייצר אחת.

סוני לומדת מלקחי העבר
מכירת קונסולות במחיר הפסד היא פרקטיקה שנהוגה על-ידי יצרניות הקונסולות השונות – כזכור ב-2007 החלה להימכר קונסולת ה'פלייסטיישן 3' בארצות-הברית במחיר של 599 דולר, למרות מחירה הגבוהה הקונסולה נמכרה בהפסד וב-2007 סוני הפסידה 2.17 מליארד דולר כתוצאה ממכירות הקונסולה וזאת מפאת שימוש בחומרה ייעודית כמו נגן ה'בלו-ריי' ומעבד ה'סל' (Cell) שגררו עלויות ייצור גבוהות.

נראה שבסוני למדו את הלקח והמעבר לשימוש בטכנולוגיה שקיימת 'על המדף', מעבר לקלות הפיתוח גם הקטינה משמעותית את עלויות הייצור. על-פי דו"ח של חברת המחקר IHS, עלות הייצור של קונסולת ה'פלייסטיישן 4' (PlayStation 4) עומד על 381 דולר, כ-18 דולר פחות ממחיר המומלץ לצרכן. זאת לעומת קונסולת הדור הקודם של החברה שהייצור שלה עלה בהשקה כ-805 דולר.

הרכיב היקר ביותר בקונסולה הוא המעבד תוצרת AMD שעלות הייצור שלו עומדת על 100 דולר. ב-IHS מציינים את גודלו החריג של המעבד כ-350 מ"מ רבועים. אנדרו רוסווילר (Andrew Rassweiler) מציין "מדובר במעבד ענק, הוא גדול פי-שלושה מהמעבד הכי גדול שראינו" בנוסף הוא מציין כי גודלו של המעבד משפיע לרעה על עלות הייצור שכן ככל שהמעבד גדול יותר כך הוא מועד לפגמים , דבר שעלול לייקר את עלות הייצור אף יותר. בדו"ח מוסיפים את עלות זיכרון ה-RAM שעומדת על 88 דולר, כונן הקשיח מבית Segate שקיים בקונסולה עולה 37 דולר והצ'יפ שאחרי על התקשורת האלחוטית וכונן הבלו-ריי שעלותם 27 דולר. עלות הייצור של שלט ה'דואל-שוק 4' עומדת על 18 דולרים. חשוב לציין כי בדו"ח לא מצויין עלות הכרטיס הגרפי, לוח האם או המארז אך בחברת המחקר מעריכים כי כל הרכיבים יחדיו עולים 381 דולר.

xboxone-exploded
קונסולת ה-Xbox One, מבט מבפנים

חיישן ה'קינקט' מייקר את קונסולת ה-Xbox One
חברת המחקר לא נשארה חייבת וניתחה גם את עלות הייצור של הקונסולת המתחרה. נראה כי במיקרוסופט השתמשו במעבד יקר יותר אשר משולב על גביו גם יחידת העיבוד הגרפי (GPU) בעלות של 110 דולר, כך שגם כאן המעבד הוא הרכיב היקר ביותר. זיכרון ה-DDR3 הפחות מתקדם מזיכרון ה-GDDR5 שנמצא בשימוש בקונסולה של סוני עולה 60 דולר. הדו"ח מסכם כי עלות כל החלקים בקונסולה עצמה עומד על 332 דולר.

כזכור ה'אקסבוקס וואן' (Xbox One) מגיעה עם שנאי חיצוני שעלותו הרכיבים שלו עומדת על 25 דולר. בקר השליטה החדש אשר כולל מנועי רטט בהדקים, שהמפתחים כה משבחים עולה 15 דולר לייצור והדיבורית האישית 10 דולר. מעבר לכך כל מארז של הקונסולה של מיקרוסופט כולל גם את חיישן השליטה 'קינקט' (Kinect) שעלות סך הרכיבים אשר כוללים בין היתר את מערך המיקרופונים, המצלמות ויחידת העיבוד הייעודית מסתכמים ב-75 דולר.

כאשר מוסיפים את עלות הייצור בסכום של 14 דולר מגיעים ל-471 דולר, סכום לא רחוק מהמחיר לצרכן בארה"ב. נראה כי העובדה שחיישן הקינקט מגיע בכל קופסא הוא הסיבה לכך שהקונסולה של מיקרוסופט ייקרה משל סוני ב-100 דולר ונמכרת בארה"ב במחיר שמתחיל מ-499 דולר.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.