בסדרת ההכרזות של החברה 'וואלב' (Valve) אומנם לא הכריזה על החלק השלישי בסדרת 'האף-לייף' (HalfLife) אלא הכריזה על מערכת ההפעלה SteamOS – הפצת לינוקס חינמית אשר הותאמה אישית על ידי החברה.

נראה כי מדובר בצעד נוסף של החברה בקרב על הסלון, זאת לאחר שבשנה שעברה השיקה את ה'Big Picture Mode', מצב תצוגה אשר מותאם במיוחד למסך הגדול וניווט באמצעות בקר-שליטה. אמש הכריזה החברה על SteamOS מערכת-הפעלה חדשה אשר מיועדת ל"כל מכשיר סלוני", בחברה מציינים כי באמצעות התאמות שהם ביצעו למערכת ההפעלה הפתוחה, הם השיגו שיפור משמעותי בביצועים גרפיים ומתמקדים כעת בשיפור ביצועי השמע וצמצום ההשהיה (Latency) של אמצעי השליטה. בחברה מציינים כי מערכת ההפעלה החדשה נועדה להוות אלטרנטיבה למערכות ההפעלה הסגורות ששולטות בתעשייה.

ספריית המשחקים של 'סטים' (Steam) נרחבת ככל שתהיה, עדיין כוללת מספר מצומצם יחסית של כותרי AAA המיועדים ללינוקס, לכן בחברה מציגים את מערכת ההפעלה ככזו שתוכל להזרים משחקים על גבי רשת האינטרנט הביתית היישר מהמחשב האישי המריץ חלונות או MacOS. בנוסף לכך תכלול מערכת ההפעלה שירותים שונים לצריכת תוכן. כרגע החברה לא הכריזה במפורש על אלו שירותים מדובר אך סביר להניח כי מדובר על שירותי רשת כמו 'נטפליקס', 'פנדורה' ודומיהם. כמו כן מכיוון שמערכת ההפעלה מיועדת למכשיר הסלוני היא כוללת אפשרות בקרת הורים לשליטה על התכנים אליהם יכולים להיחשף שאר בני המשחק וכמו-כן מצב 'שיתוף משפחתי' (Family Sharing) המאפשר לשתף משחק שנרכש ב'סטים' בחשבונות של של בני המשפחה השונים.

מדובר בהכרזה ראשונה מתוך סדרה של שלוש הכרזות, ולא נתפלא אם בהמשך תכריז החברה על 'סטים בוקס', קונסולה/מחשב אישי זעיר אשר מבוסס על מערכת ההפעלה החדשה. בינתיים מערכת ההפעלה טרם זמינה להורדה אך באתר החברה מציינים כי היא תהיה זמינה להורדה בקרוב ובחינם.

שתף:
-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.
 • בעד open-source

  לא פלא שהם משתמשים בlinux כבסיס לsteamOS. המערכת אמינה יותר ויציבה יותר (יחסית לwindows),היא open-source ובחינם. בנוסף לvalve אין כל כך אלטרנטיבה ראויה (היא לא תשקיע בלפתח מערכת הפעלה מההתחלה…).
  רוב השרתים כיום הם עם לינוקס, רוב המכשירים הסלולרים עם לינוקס (אנדרואיד). בואו נחכה בתקווה שגם במחשבים הביתיים linux תשלוט, וגם במשחקי המחשב.
  לlinux יצא שם של מערכת מסובכת וקשה לתפעול במחשב ביתי (ubuntu וכדומה), אך יש בזה שיפור. לא מזמן עברתי לעבוד בubuntu – הממשק מעולה, ובניגוד לwindows יש הרבה דברים שאפשר לשנות (בין אם במראה או בהתנהגות). נכון, אני נאלץ להשתמש בterminal מידי פעם, אבל מתרגלים, וזה לא כל כך מסובך כמו שזה נראה.
  ד"א מגיע עם ubuntu כמה תוכנות כמו נגן מוזיקה, libreOffice (כמו office), חנות אפליקציות וחנות לקניית מוזיקה.
  ולמי שמעוניין במשחקים לlinux. אומנם יש פחות AAA אבל יש משחקים טובים שפועלים גם בlinux, כמו המשחקים ב https://www.humblebundle.com/

 • דן

  ל ubuntu יש ממשק מצויין.
  למייקרוסופט יש ממשק web של חבילת הבסיס של office 2013, יש libre office.
  ובמקרה הכי גרוע יש wine.

 • בולי

  עוד מכה למיקרוסופט. אחת הסיבות הגדולות שאנשים מסרבים לעבור לפלטפורמות אחרות כמו לינוקס היא חוסר במשחקים.

  לאט לאט גם נמצא תחליף לאופיס 🙂

  • משתמש אנונימי…

   אני כבר משתמש בגוגל דרייב כתחליף לאופיס, יותר קל ופשוט בגוגל דרייב.
   הבעיה כרגע בלינוקס זה גם הממשק שלו.

   • בולי

    מה הבעיה בממשק של לינוקס ? בגדול בכל הפצה הממשק שונה זה תלוי מה בחרת.

    לגבי אופיס אני מעדיף תוכנה במחשב במקום להיות תלוי באינטרנט או בגוגל

    • אויש…

     הבעיה בממשקים של לינוקס זה שהם כולם גרועים!

     כל אחד מהם….

     • בולי

      אחד ההפצות הכי מועדפות עליי http://elementaryos.org . כנראה בגלל שזה דומה למק ונוח לעבודה.

      יש המון נהדרים רק צריך להסתכל ב distrowatch

      • אויש…

       אהה חצי כח… חוץ מזה הלוק של OSX הוא פרמיטיבי ממש לטעמי
       אם כבר gnome3 או cinnamon אבל גם להם יש הרגשה של משהו חצי אפוי…

       בקיצור יש עוד המון דרך !