למרות שקשה לומר שה-USB בדורו השלישי הפך לתקן ה-USB השכיח מכולם, מצד שני גם אי אפשר לומר כבר שהוא נדיר. נכון שרוב המחשבים והטאבלטים מגיעים כיום לשוק שרק חלק מחיבורי ה-USB שבהם הם מהדור השלישי, ורובם מהדור השני, אבל כמעט כולנו כבר יודעים שחיבור USB עם לשונית כחולה בפנים זה USB 3.0. חלק גדל מאיתנו גם יודעים שהבדל מהירות העברת הנתונים בין הדור השני לשלישי, כזה מכונה High Speed וזה מכונה SuperSpeed, עומד בערך על מכפיל 10: מול ה-480 מגה-ביט/לשנייה של דור 2 עומדים להם כמעט 5 ג'יגה-ביט בדור 3.

אז זהו, שעכשיו יש תקן USB מעודכן שמאפיל אפילו על הדור השלישי הראשוני עצמו, וזה העדכון של התקן ל-3.1, עדכון שמתבסס על קידוד נתונים יעיל יותר, ועדכון שמספיק כדי להקפיץ את מהירות העברת הנתונים התאורטית באמצעות חיבור USB מ-5 ג'יגה-ביט/לשנייה ל-10 ג'יגה-ביט/לשנייה. כן, הכפלה. רוב חלקי התקן, כפי שניתן להבין, נותרו על כנם, אבל השיפורים באלגוריתם של העברת המידע הספיקו כדי להביא את השיפור המשמעותי הזה.

וכן, נכון, ה-Thunderbolt של אינטל (Intel) כבר ברגע השקתו תמך ב-10 ג'יגה-ביט/לשנייה, והדור השני שלו שאמור להיות מושק לקראת סוף השנה כבר אמור לתמוך בקצב של 20 ג'יגה-ביט/לשנייה, אבל התקן של אינטל לא ממש מתצליח לתפוס נתח שוק מעבר למחשבי המקינטוש של אפל (Apple).

אז מתי נראה בשוק חיבור USB 3.1, או חיבורי +SuperSpeed? תקן 3.0 הוצג ב-2008 ורק בשנה שעברה הוא התחיל לתפוס חלק משמעותי בשוק ההתקנים שמבוססים על חיבור USB. מכיוון שכך, תרשו לנו להעריך שאנו נמתין כשלוש שנים נוספות, פחות או יותר, עד שנראה בשוק כמות משמעותית של מכשירים וחיבורים בתקן 3.1.

 פורסם לראשונה באתר THspot.co.il

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • יוסיHD

  לפי המשפט הזה:
  "וזה העדכון של התקן ל-3.1, עדכון שמתבסס על קידוד נתונים יעיל יותר, ועדכון שמספיק כדי להקפיץ את מהירות העברת הנתונים התאורטית באמצעות חיבור USB מ-5 ג'יגה-ביט/לשנייה ל-10 ג'יגה-ביט/לשנייה"
  זה אומר שהשינוי ל 3.1 יבוא כעדכון דרייברים?

 • עופר

  thunderbolt עדיין יותר טוב מusb 3.1 מכמה סיבות- thunderbolt הוא גם minidisplayport ואפשר לשרשר אותו, thunderbolt הוא pcie על כבל אז אפשר, מכבל יחיד, לחבר מהמחשב הארד דיסק חיצוני לכרטיס קול(לא כרטיס גרפי, לפחות בינתיים, כי הדרייברים לא מותאמים לזה) ומשם למסך עם כניסת displayport או מתאם מdisplayport לdvi. בנוסף, בגלל שthunderbolt עובד אחרת מusb, אפשר להתקין משחקים ואפליקציות על ההארד דיסק החיצוני, אז זה יכול להיות שימושי מאוד בלפטופ למשחקים/עבודה, כי אפשר להסתובב על לפטופ עם ssd של 256gb לכמה קבצים ואפליקציות, להגיע הביתה, לחבר שלושה כבלים-מקלדת, עכבר וthunderbolt ולהתחיל לשחק, במיוחד כשהדרייבים יעודכנו לתמוך בכרטיס גרפי על thunderbolt

  • אין ספק שאתה צודק עופר. תוסיף לכך שעוד הרבה לפני שה-USB 3.1 יהיה בפועל בשימוש כבר ה-Thunderbolt יהיה קרוב כנראה לדור השלישי שולו (40 ג"ב/לשנייה?). אבל, וזה אבל גדול מאוד, אין מה לעשות הוא פשוט לא נמכר. אין לי מושג למה אף אחד לא מרים את הכפפה באופן משמעותי, אבל Thunderbolt פשוט לא תופס. אולי זה בגלל שהיישום שלו יקר בהרבה מאשר היישום של USB, אולי זה בגלל שיש כבר כל כך הרבה מכשירים בשוק עם חיבורי USB ואף אחד לא רוצה שהלקוח יזרוק אותם. לא יודע. אבל זה לא קורה.

   • אביעזר

    שלום,

    הטנדרבול מתנחל בהווית המכירות של לוחות אם בליגה העליונה בקצב מהיר יותר בהשוואה להתנחלות של USB (דור ראשון) בשעתו בעידן החיבורים המקבילי והטורי.
    אפילו למקלדת האלחוטית ולעכבר האלחוטי נדרשו שנים רבות כדי להפוך לסטנדרט דה-פקטו.
    הנסיון ההיסטורי מוכיח כי צעדיה השונים של אפל הופכים להיות לאחר מספר שנים למצפן של כל תעשיית המיחשוב האישי.

    בברכה,
    א.

    • א

     צודק!

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   כן, אבל שכחת את היתרון המשמעותי של USB על תאנדרבולט – תאימות לאחור.
   היום כשרוב הציוד ההיקפי מתחבר דרך USB הוא עדיין עדיף על תאנדרבולט. אולי זה ישתנה יום אחד, ואין לי בעיה שיהיו חיבורי תאנדרבולט בנוסף לUSB, אבל נכון להיום הUSB עדיף.

   • עופר

    לא שכחתי, רק ציינתי את היתרונות של thunderbolt שנראה כאילו כל חברות הטכנולוגיה, חוץ מארבע(אפל, אסוס, אסרוק ואינטל) מתעלמות ממנו

    • אביעזר

     ופר שלום,
     "שטויות" דיברת
     כל יצרני לוחות האם המפורסמים שותפים להרפתקת הטנדרבולט.
     לא רק ארבע החברות שציינת (ששמותיהן מתחילות באות א') אלא כמעט כל היצרנים המשמעותיים בעולם שבמגוון להם יש לוחות אם המבוססים על צ'יפסט Z77 מתוצרת אינטל.
     כולל GIGABYTE, MSI המוכרים היטב בישראל.
     לעומתן, חברת ACER הציעה בעבר טנדרבולט בלוחות האם שלה אך לאחרונה חדלה מכך.
     שבוע טוב,
     אביעזר

     • עופר

      אכן הרבה חברות מציעות thunderbolt על לוחות Z77, אולם אסוס ואסרוק הן היחידות שממשיכות לתמוך בthunderbolt עם Z87, בין עם ישר מן הקופסא או עם חיבור אופציונלי על לוח האם, כפי שאסוס נוהגת עם הmaximus vi extream.

      • אביעזר

       שלום עופר,
       פעם נוספת שאתה לא מדייק בדבריך ומקפח יצרנים 🙁
       —-
       לדוגמה: אתה נותן קרדיט אך ורק לאסוס ולאסרוק ושוכח להזכיר את GIGABYTE ואת הדגמים Z87X-UD7 TH ו- Z87X-UD5 TH שיגיעו למדפים בין ראש השנה לסוכות, בחודש הבא.

       והנה דוגמה נוספת: אתה מקפח את יצרן לוחות האם הטובים בעולם, את אינטל. הנה התאור של בקר הטנדרבולט של לוח אם שהיה כבר על המדפים בתחילת חודש יולי, דגם DZ87KLT-75K:
       The board’s Thunderbolt Technology Interface is supported by an Intel® L3310L CIO 10 Gb Controller. The Thunderbolt controller connects a PC and other devices, transmitting and receiving information for PCI Express and DisplayPort protocols. The Thunderbolt controller switches between the two protocols to support communications over a single cable.
       Thunderbolt technology is implemented on Intel Desktop Board DZ87KLT-75K as a plug and play interface. No software drivers are required

       הנה אנו רואים כי כל ארבעת יצרני לוחות האם המובילים (אסוס, אינטל, אסרוק, ג'יגהבייט) טבלו ידיהם בלוחות אם מבוססי צ'יפסט Z87 והכוללים בקר טנדרבולט. בל נשכח שחברת אינטל החלה לספק את צ'יפסט Z87 רק לפני ששה שבועות, בסוף יוני 2013.
       מדובר בלוחות-אם יקרים במיוחד ועם הזמן הטכנולוגיה הזו תמצא דרכה גם ללוחות-אם במחירים "עממים" יותר. זו דרכו של עולם.

       בברכה,
       א.

       • אכן פספסתי את הלוחות האלה, אני הסתכלתי באתרי החברות ולא מצאתי אותם. את אינטל אני מקפח בגלל שאני מסתכל על מחשבי גיימינג, שם לוחות האם של אינטל די נפלו בין הכסאות.

 • NexusFun

  בקושי יש מכשירים שתומכים בUSB 3 ויש כבר 3.1?

 • גיא

  ה-Thunderbolt תקן מעולה רק חבל שהוא יקר אחרת הוא היה נפוץ כמו הUSB 3 .