מלחמת אפל בקבוצות הפריצה למערכת ה- iOS תמיד הייתה ידועה כמלחמה עקובה מדם, שכן אפל מנסה בכל כוחה לחסום את פתיחת הרשאות המנהל למשתמשי הקצה, (ע"ע Jailbreak) פן יבצעו שינויים כלשהם במערכת. במערכת ההפעלה אנדרואיד לעומת זאת המוגדרת כקוד פתוח, ניתנה האפשרות למשתמשים לבצע שינויים, למעט שינויים מרחיקי לכת. כמובן, שגם כאן ניתנה האפשרות לפתוח עוד יותר את הרשאות המנהל לרמה הגבוהה ביותר ע"י פריצה המוכרת בשם Root (רוט) למכשירים מבוססי אנדרואיד. אולם, מתברר שכפי הנראה חברת גוגל הולכת בעקבות מתחרתה הוותיקה, ובגרסת האנדרואיד הבאה (4.5) תחסום את האפליקציות הדורשות הרשאות Root.

עפ"י דבריו של מפתח בכיר בקהילת מפתחי האנדרואיד האחראי על מספר אפליקציות מוכרות, שיקוליה של גוגל לצעד החריף הזה יש לומר, נובע בעיקר משיקולי אבטחה כבדים, וכי אין בכוונתה של גוגל לחסום את הרשאות ה-Root לחלוטין ואת האפשרות לפריצה עצמה. כחלק מהעניין, גוגל תחסום למעשה את הרצת אפליקציות במחיצת ה-Data (שם למעשה מרוכזות אפליקציות הדורשות Root) ובכך תמנע, בין היתר מאפליקציות זדוניות להשתלט ולשתול קבצי רוגלה ונוזקה שיפגעו במשתמש. חשוב לציין, כי בבסיס הרעיון עומד בראש ובראשונה טובת המשתמשים, שכן לטווח הרחוק – שיקול זה יכול לשפר פלאים את יציבות המערכת ובכך להקטין את היכולת מאפליקציות זדוניות לפגוע במשתמש.

עוד בנושא

לא הכל שחור
חשוב לזכור שיתרונה של מערכת ההפעלה אנדרואיד נובעת למעשה מהיותה קוד פתוח, ובכך ניתנת האפשרות למפתחי האפליקציות מבוססות פריצת ה-Root להקדים את גוגל ולבצע שינויים ותיקונים כלשהם ביישומיהם, כך שבכל זאת יתפקדו באופן מלא חרף שינויי האבטחה הכבדים אותם מתכננת גוגל, כך שאם במקרה אתם מריצים על המכשיר האנדרואיד שלכם אפליקציות הדורשות הרשאות Root – זה הזמן לבדוק האם מתוכנן עדכון לשינוי זה. עוד מוסיף המפתח כי ישנם מספר דרכים לעקוף את המגבלה הזו אם נדרש.

ייתכן ובטווח הרחוק כי חלקם הגדול של מהמשתמשים "יכעסו" על גוגל וייאלצו לוותר על מספר אפליקציות, אך אין ספק שבטווח הרחוק מרביתם ייראו בו כצעד לטובתם.

תמונה:  Andrew Mason cc flickr

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • אוראל אמסלם

  *אולי לרוב המשתמשים עדיף,אבל אחרי שאתה טועם מהאפשרויות שרוט נותן זה חלק בלתי נפרד מאנדרואיד… גם זה וגם כנראה לא יוציאו עוד נקסוסים,ממש חבל.

 • אוראל אמסלם

  איזה חארות…אולי באמת לרוב המשתמשים עדיף ככה בלי רוט ועם בטיחות יותר גבוהה…טוב המסקנה ברורה-אני הולך להישאר עם ה4.4.2 והסיאנוג'ן מוד לתמיד…שום עדכון של גוגל לא מתקרב לרומים מקוסטמים ולמיליון האפשרויות שיש בxposed ורוט זה הבסיס לכל הדברים המדהימים האלה.

 • חובב אפליקציות

  זה נשמע לי רע מאוד,
  בזכות הרוט אני שולט יפה איזו אפליקציה תעלה עם המכשיר
  וגם יודע לגבות את הרום שלי בקלות וביעילות.
  למה להרוס?
  כשמתקינים אפליקציות בודדות -אין הרבה בעיות,כשמתקינים מאות כמוני, המכשיר לא יזוז ללא אותם אפליקציות שמאפשרות לי שיפור ביצועים.

 • ta2

  חובב אנדרואיד נחמד, מתי ראית לאחרונה גלאקסי s1 (אם הוא עדיין חי) מריץ אנדרואיד 4.2.2 kit kat??
  לא ראית כי אין חיה כזאת..
  אני רוצה לראות מכשיר כזה מריץ kit kat ולא נתקע, אחרי זה תדבר על אייפון 4 שטיפה מקרטע בגלל עדכון של מערכת הפעלה..
  לפחות הוא מקבל עדכון לעומת המכשירים המוזנחים של סמסונג..
  שלא נדבר על מאות מכשירי אנדרואיד שיכולים רק לחלום לקבל עדכון גרסה בשנים הקרובות..

  • א.א.

   רק כי ביקשת בכזו התנשאות: https://www.youtube.com/watch?v=dvUW_-tSPqE

   מריץ יפה מאוד, זה לפני שמבטלים/ מאיצים אנימציות ועם לאנצ'ר של הנקסוס 5 (לא הכי קל בעולם). אתה יותר ממוזמן להשוות חיי סוללה בינו לאייפון 4 על IOS7. בוא לא נשכח שזה עדכון *מלא* למע' ההפעלה. המצחיק הוא, שהוא כנראה יקבל עדכון גם למע' הבאה של אנדרואיד, פשוט כי הוא מכשיר פופולארי ומבלי להידרש לגחמות של סמסונג. זה היתרון של קהילה תומכת.

   • ta2

    קודם כל הופתעתי וזה בהחלט יפה.
    אבל זה שמותקן עליו אנדרואיד 4.4 לא אומר שהוא רץ חלק ובלי תקיעות לאורך זמן.
    מנסיון שיש לי עם גלאקסי S המכשיר פשוט לא עומד בעומס, היה לי גלאקסי S ולפני חודשיים המכשיר פשוט מת, אין אפשרות לעשות איתו כלום.
    ולא רק לי גם לדודים שלי המכשיר עובד ממש אבל ממש גרוע!!
    לעומת זאת יש לי גם אייפון 4 שרץ על IOS 7 והוא עדיין עובד כמו שצריך.
    לדעתי המכשירים של סמסונג פשוט לא עומדים בלחץ מסיבי של עבודה.
    אתה כמובן יכול לחלוק עלי אבל זאת דעתי.
    לגבי קהילה תומכת תהיה בטוח שגם למוצרים של אפל יש קהילה תומכת מאוד אפילו.
    לעומת מכשירים שמריצים אנדרואיד ולאו דווקא מכשירי דגל\לשעבר.

  • עידו

   אני לא יודע למה אתה מדבר מבלי לבדוק בשטח , לי יש S1 מהעבודה שהיה עם רום של אורנג 2.3.3 עייף ומקרטע, עדכנתי עליו 4.4.2 קיטקט ועכשיו המכשיר טס וויז עף ועוד המון דברים.
   קיטקט לידעתך זה רום שבנוי בצורה כזו שהוא לא דורש המון משאביי חומרה,
   בנוסף לס1 יש לי גם ס2 פרטי וגם בו אני עם קיטקט וזה פשוט מדהים מה הרום הזה עושה למכשיר יחסית ישנים

 • אחד

  אין סיבה להיות פסימיים, הרשאות ROOT תמיד יהיו באנדרואיד, זה שהמיפוי יעבור ממחיצה זו לאחרת לא סוף העולם. חשוב להבין שבאנדרואיד בניגוד לIOS דווקא מערכת עם ROOT (פריצה) בטוחה יותר למי שיודע לנצל את הROOT ע"מ לדאוג לאבטחה, ז"א להתקין מנהל הרשאות ולסרס אפליקציות עם הרשאות מיותרות ולהיות האדון למערכת, שזו בעצם המשמעות של ADMIN וזה למה רובנו עושים ROOT. כמובן שאין הכוונה למשתמשים הפשוטים "הטיפשים" שעושים רוט כי זה מגניב או כי חבר הציע להם או כי הם רגילים מיימי האייפון שמכשיר צריך להיות "פרוץ" אבל מבלי להבין מדוע…

  ואם גוגל תפריז ותגזים, לא נורא, יש כבר כמה מערכות הפעלה למובייל בקוד פתוח שיהוו אלטרנטיבה נוחה, כמו TIzen (מיגו לשעבר) וגם קנוניקל מתקדמת אט אט עם UBUNTU למכשירים ניידים. מה שיפה הוא שאת שנייהם אפשר להתקין בחלק ממכשירי האנדרואיד במקום אנדרואיד, ככה שאם גוגל יפריזו, מי אמר שחייבים לשמור אמונים לאנדרואיד? הרי אנחנו המשתמשים המתקדמים ולא עדר של אפל או כל חברה אחרת, חברות אמורות לשרת אותנו, לא להפך 🙂

 • יוסי כהן

  קיצר גוגל לא אוהבים את FREEDOM , LUCKY PATCHER ואת ADAWAY אז היא מנסה זאת בדרך האבסולוטית…

 • נביא

  שאלה של זמן עד שיסגרו טוטלית את המערכת

 • רוני אלקטרוני

  לפי מה שנראה לי הם פשוט עושים הכנות בליבה ובמערכת הקבצים לקראת היציאה של dalvikVM והכניסה של ART שהולכת לתת למפתחי אנדרואיד הרבה אופציות ואפשרויות חדשות ובכללי העלאת דרגה למערכת בעוד שהיא סוגרת בעיות ישנות (כמו זאת המוצגת בפוסט)….בסוף רק נרוויח מערכת טובה ומאובטחת יותר

 • אנדרואיד מס' 1

  גוגל לא הולכת בעקבות אפל אם היא הייתה עושה את זה אז המערכת אנדרואיד היה בדיוק כמו המערכת של אפל גרועה מקרטעת משעממת

  • אנדרואיד מס' 1

   אאהה ועוד משהו סגורה לגמרי ובלי הרבה אפשרויות

   • אנונימי

    מקרטעת?!?!?!?!? חחחחחח עוד מי מקרטעת . . .

    • יוסי כהן

     כן מקרטעת… מתי ראית את IOS 7 על אייפון 4 שאתה צוחק?

  • א

   מקרטעת?
   לפחות תנסה להראות אובייקטיבי

 • יואב

  נו באמת.
  גוגל חוסמת פירצת אבטחה, במקום להודות לה אתם…
  אם גוגל היו רוצים לא היה בכלל אפשרות לעשות רוט…

 • יוסף

  גוגל היא זאת שחודרת לפרטיות שלנו והיא חסמה אפליקציות נגד פרסומות ו4.2.2 חסמה אפשרות של הגדרות הרשאות של אפליקציות וכו׳ אז שלא תשחק אותה צדיקה ותגיד שיש בזה שיקול כספי ואינטרסים וכו׳

 • מתכנת

  יש טעות בדבריכם.
  החסימה חוסמת הרצת תוכנות שנמצאות על ה-data partition. ולכן פשוט עושים שדרוג קטן לתוכנת ה-superuser שלכם אשר עושה chmod לכל היישומים שהיא רוצה לאפשר להם גישה. לא יותר מזה.

 • גבר

  ברור שזה מה שהם יעשו כי יש שם קבצים שהם לא רצים שנרא ונוריד או נעביר ונמחק משם גוגל הולכת ומשתלטת אל העולם שליטה טוטלית זה מתחיל בקטן כדי שלא נרא את כל התמונה ב"בום"
  אני אומר לכם ב25 שנה הקרובים אנחנו לא נעשה שום דבר מבלי שגוגל תפקח אל זה, אני לא אומר שזה סוף העולם אבל לילדים שלנו לא יהיה פרטיות בשיט והם יחשבו שזה בסדר לגמרה.
  סליחה אל החפריה(:

  • אדם

   אם גוגל תחסום Root היא תאבד את היחודיות שלה ובכך לא תהיה שונה מאפל או מיקרוסופט וכ"ב.
   כפי שכתב "האחד" יש אובונטו ותחליפים מצוינים לאנדרואיד כך דיתכן שמדובר במהלך עיסקי של גוגל שנוטש את המשתמשים המקצועיים לטובת "העדר" אין דבר זה רק יגרה מפתחים לפתח מערכת הפעלה חינמית ולעשות לגוגל מה שהיא עשתה למיקרורוסופט ולאפל ולכל השאר.