אם אתם עוקבים אחר הפרסומים אצלנו זה כנראה לא יפתיע אתכם לשמוע כי אפליקציית פייסבוק (Facebook) לאנדרואיד זוללת משאבים רבים וחיי סוללה. זה שמענו פעם אחר פעם בעבר, אך כמה היא באמת משפיעה?

הבלוגר ראסל הולי (Russell Holly) ביצע בדיקה על מכשיר Nexus 6P ובחן את התנהגות הסוללה שלו ביחס לשימוש היומיומי בזמן שהוא משתמש ביישומי פייסבוק (Facebook ו-Messenger) ולאחר שהסיר אותם. בבדיקה הוא גילה כי לאחר הסרתם של היישומים, הוא הצליח לחסוך בחיי סוללה של לא פחות מ-20 אחוזים והביצועים הכלליים בעת פתיחת מספר יישומים יעלו ב-15 אחוז מהר יותר.

ההסבר לכך הוא פשוט: יישום הפייסבוק צורך משאבים גם כאשר הוא אינו בשימוש ורק פועל ברקע. היישום בודק ללא הפסקה האם קיבלנו הודעה חדשה, האם מישהו הגיב לנו על תמונה, הגיב לסטטוס שלנו או רק עשה לנו לייק וזאת במטרה לעדכן אותנו בעזרת התראה מהירה ככל האפשר. כל התהליך צורך המון משאבי מערכת, כלומר את זמן העיבוד של המכשיר, מה שכמובן גם גורר צריכת סוללה מוגברת גם בלי שהרגשנו, לכן ברגע שהוא הסיר את האפליקציה – חיי הסוללה השתפרו.

מה האלטרנטיבה?

כמשתמשי פייסבוק, קשה לוותר לחלוטין על אפשרות השימוש ביישום בנייד, שכן אנחנו הישראלים נוהגים להתעדכן ברשת החברתית הרבה יותר מאשר חברינו בעולם. אז איך בכל זאת משתמשים בפייסבוק בטלפון שלנו וגם מצליחים לחסוך בחיי סוללה?

הדרך הפשוטה ביותר היא להחליף את אפליקציית פייסבוק בפתרון מבוסס רשת (Web) של הרשת החברתית, כלומר אם תנסו לגלוש לפייסבוק דרך הדפדפן המובנה של הטלפון תגלו ממשק דומה למדי לזה של האפליקציה אך מעט פחות מהודר ואינטואיטיבי.

אולם, מי שמחפש מעט מעבר כמו קבלת התראות, כדאי לנסות את אפליקציית Metal, המשמשת כמעטפת לגרסת המותאמת של פייסבוק ומספקת פתרון להתראות (יש להפעיל זאת דרך ההגדרות). הולי טען כי באמצעות החלפת אפליקציית פייסבוק ב-Metal והשארת הפייסבוק מסנג'ר, הוא הצליח לחסוך בכל יום 20 אחוז מחיי הסוללה של המכשיר שלו. אפשרות נוספת היא להתקין את גרסת הלייט של אפליקציית פייסבוק המכונה Facebook Lite, אולם היא אינה זמינה להתקנה באזור שלנו לכן יש להתקינה באופן ידני, אולם מהניסיון שלנו, Metal עושה את העבודה היטב.

אז מוכנים לוותר על אפליקציית פייסבוק לטובת חיי סוללה?