את המושג חכמת ההמונים, לפיו חוכמתו של ההמון גדולה, בתנאים מסויימים, מזו של המומחה היחיד, נהוג לנכס בעיקר לאינטרנט. בעוד שלא לפני הרבה שנים היינו צריכים לפתוח אנציקלופדיות ולהתייעץ עם מומחים בכדי לקבל תשובות על שאלות מטרידות, היום עומד לרשותנו ד"ר גוגל שיענה במהירות ובנוחות על כל השאלות. ביז סטון, ממייסדי הרשת החברתית טוויטר (Twitter), נועץ יתד נוסף באבולוציית אפליקציות השאלות והתשובות המקוונות – זאת באמצעות אפליקציית Jelly (מדוזה) החדשה.

מסתמן שברחבי בעולם תופסת האפליקציה תאוצה: מצלמים תמונה באמצעותה, מצרפים שאלה בתיבת הטקסט, משתפים אותה עם ההמון ותוך זמן קצר מקבלים תשובה. למה לעזאזל אנחנו צריכים את זה? אם אתם מתלבטים איזה זוג הולם אתכם בחנות הנעליים? או אם מונומנט תיירותי ענק ניצב בדיוק מול המשרד שלכם ובמשך שנים אין לכם מושג מה הוא מסמל? עכשיו בטח השתכנעתם שאתם צריכים את האפליקציה הזו בכדי לקבל תשובות לכל השאלות.

כיצד האפליקציה עובדת? בהפעלה הראשונית תתבקשו לאשר את החיבור עם הפייסבוק ועם הטוויטר. בכדי להעלות שאלה תצטרכו לבחור תמונה מהגלריה, או לחילופין, לצלם אחת כזו. האפליקציה תעניק לכם יכולות עריכה בסיסיות כמו חיתוך וסימון חופשי, ואליה תצטרכו לצרף מלל של עד 240 תווים עם השאלה. חבריכם יוכלו לענות על השאלה, או להפנות אותה להתייחסות חבריכם.

"אם נצליח, אנשים יתרגלו לשאלה 'כיצד אוכל לעזור למישהו היום'", אומר ביז סטון, ממציא האפליקציה. "אולי נוכל להוסיף מנת אמפתיה לעולם על פיה יחלו אנשים לחשוב על אחרים קצת יותר", הוא אומר. אך עם השבחים והמטרות המבורכות, ישנן גם לא מעט ביקורות על האפליקציה: שאלות סתמיות וטיפשיות שנשאלות על ידי רבים, היעדרותן של קטגוריות שיאגדו שאלות על פי נושאים, החוסר בתכונת דירוג שאלות ועוד.

מי שכבר השתמש באפליקציה הוא מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק. השבוע הוא העלה באמצעות Jelly שאלה הרת גורל אודות עכביש שקפץ לביקור אצלו בחדר האמבטיה. "איזה סוג של עכביש זה, והאם זה בסדר לתת לו להמשיך לחיות במקלחת שלי?", שאל צוקרברג וצירף תמונה כנדרש. התגובה לא איתרה לבוא מצד מנהל התפעול של Jelly שסיפר כי מדובר בעכביש לא מסוכן אך הוא עלול לקפוץ ולנשוך. צוקרברג הוציא את העכביש מביתו, דבר שגרם לאנשי Jelly להתפאר בכך שהאפליקציה הצליחה אפילו להציל לראשונה חיים! (של העכביש כמובן, ולא את חייו של מארק). זאת לא הפעם הראשונה ששמו של צוקרברג נקשר עם האפליקציה: משתמש הצליח לתעד את צוקרברג נוהג ותוך כדי מסמס, וצירף לתמונה את השאלה "כיצד אתם הייתם מגיבים?".

Jelly App 1

האם מדובר בסיפור הצלחה? או שמא האפליקציה נועדה לכישלון? רשתות חברתיות דומות המספקות תשובות לשאלות קיימות כבר בעולם ודוגמא לכך היא הרשת Quora. פתרון ה-Jelly של סטון עורר תשומת לב רבה ברשת, ולו רק בשל העובדה כי מדובר בהמצאה של אחד ממייסדי הרשת החברתית המצליחה טוויטר. המבחן האמיתי יוכתר כמוצלח אם הרשת החברתית תגייס מספיק משתמשים, שכן אם בוחנים את חכמת ההמונים – זו נמדדת בעיקר על ידי ההמון.

נכון לעכשיו נתמכת האפליקציה בהתקנים המריצים אנדרואיד 4.0: נקסוס 4 ו-5, HTC One ו-HTC First, מוטורולה X, מוטורולה G ו-Droid Razr. סמסונג גלקסי S3, S4, גלקסי נקסוס, נוט 2, נוט 3 ו-LG G2. משתמשי אייפון יהנו מן האפליקציה אם מותקנת אצלם גרסת iOS 6.1 ומעלה.

 להורדת האפליקציה עבור אנדרואיד לחצו כאן | להורדה עבור iOS לחצו כאן

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.