יצרנית מוצרי התקשורת TP-LINK השיקה את הנתב הראשון מדגם AD7200, התומך בתקן 802.11ad, המוכר גם בשם היותר ידידותי WiGig.

שלא תתבלבלו, בעוד 802.11ad נשמע כמו דור ההמשך לתקן 802.11ac – הוא לא. למעשה, פרוטוקול WiGig נועד לספק דרך חדשה ומהירה לחיבור התקנים אחד לשני, כמו לדוגמה חיבור המחשב הנייד לעמדת העגינה, מזרים מדיה למסך הטלוויזיה ועוד, כך אנו חוסכים את הכבלים המגבילים בין אחד לשני ולא, אנחנו לא מדברים רק על חיבור וידאו, אלא גם על אודיו, USB וכל חיבור שאפשר לחשוב עליו, הכל באחד ובאופן אלחוטי לגמרי.

הנתב החדש של TP-LINK משלב למעשה את שתי הטכנולוגיות – גלישה אלחוטית בתקן WiFi 802.11b, זאת לצד תמיכה בפרוטוקול החדש WiGig פרי פיתוחה של אינטל (Intel) אשר מסוגל לתמוך במהירות העברת נתונים מרשימה מאוד של 4,600 מגה-ביט לשנייה, זאת בשימוש בתדר של 60 ג'יגה-הרץ לטווח קצר יחסית המוגבל לכעשרה מטרים, כך שהטכנולוגיה מותאמת רק לשימוש בחיבור בין התקנים קרובים בבית.

הנתב כשלעצמו מספק לא מעט יכולות. כך הוא מגיע עם לא פחות מ-7 אנטנות, 4 חיבורי רשת תומכי 1Gb, תקשורת אלחוטית WiFi 5GHz במהירות מקסימלית של 1,733 מגה-ביט לשנייה ו-2.4GHz במהירות של 800 מגה-ביט לכל היותר. הוא רץ על מעבד מרובע ליבות 1.4GHz ומצויד גם בשתי יציאות USB 3.0 לחיבור התקנים חיצוניים וכשרת מדפסת.

כיום כמעט שלא נמצא התקנים התומכים בטכנולוגיית WiGig וגם מחירו של הנתב לא זול ועומד על 350 דולר, לפני מיסים. צפו בוידאו שצילמו בתערוכת MWC 2015 בביתן של אינטל המדגים את הטכנולוגיה.

 • ינון

  אבל זה לא תקן של רשת, זה תקן של חיבור מסך וusb. איך זה קשור לראוטר?

  • איתי מקמל

   נכון, באמצעות הראוטר תוכל לחבר התקנים בין אחד לשני. זו המטרה של הטכנולוגיה. העברת נתונים גבוהה מאוד בטווח קצר. לדוגמה: לפטופ תומך יוכל להעביר קבצים לדיסק און קי המחובר לראוטר במהירות באופן אלחוטי או להתחבר למסך דרך הראוטר.

 • לא הבנתי… איך אני אמור לחבר אלחוטית מכשירים שלא תומכים בתקן החדש?

 • ✡ Netanel ✡

  להשתמש בראוטר של TP-Link זה לקחת סיכון.

  • למה?

   • ✡ Netanel ✡

    יש בראוטרים שלהם הרבה בעיות

    • איתי מקמל

     הם פופולריים מאוד בזכות יחס עלות-תועלת גדולה כמעט מכל המותגים הגדולים. מהיכרותי איתם הם נוהגים לעדכן יחסית מהר את המוצרים ויש להם נציגות מכובדת ב-dd-wrt. אבל כן, לפעמים הם מוצאים מוצרים לא מספיק בשלים מבחינת תוכנה ואחר כך הם דואגים לעדכן.

 • Shaked Levi

  מדהים , יופי של כתבה !