לצד התקדמות המחשבים הנייחים והניידים של ימינו, מתעוררת בעיה אחת שמעיבה על יתרונותיהם, והיא הפגיעות אליהן חשופים המחשבים של היום פי כמה וכמה מבעבר.

על-פי מחקר שהתפרסם לאחרונה, כמות ההתקפות והפגיעות במחשבים, נייחים וניידים כאחד, גדולה פי חמש לפחות משנים עברו. על-מנת להניח בפרספקטיבה הנכונה, המחקר מציין כי כמות תוכנות הריגול וההתקפות שפותחו והתגלו רק בשנתיים האחרונות, גדולה יותר מעשר השנים שקדמו להן. למעשה, ההתקפות ותוכנות הריגול של היום הן עד כדי כך מתוחכמות, כך שהמשתמש הפשוט שאינו בקיא ברזי ובנבכי מערכת ההפעלה בקושי יוכל להבחין בהן, אם בכלל.

המרוויחים הגדולים למעשה מכל ההתקפות המכוונות האלו, הם לא אחרים מבעלי חנויות המחשבים ומעבדות תיקונים. כך לדוגמא, תיאר בעל חנות מחשבים בארה"ב כי כשליש מהעסק שברשותו הוקם למען מטרה זו: "המחשבים שנדבקים בתוכנות ריגול למיניהן הם הלחם והחמאה שלנו", תיאר זאת, והוא לא היחיד: רבים מבעלי חנויות המחשבים והמעבדות מדווחים כי כמות האנשים שמגיעים אליהם בעקבות השתלת קוד זדוני במחשביהם שמקורו אפילו באתר תמים או בהודעה תמימה לכאורה, הם בין חמישה לעשרה אנשים ביום.

Data from AV-Test shows malware attack rates spiking

לא רק בעלי המחשבים והמעבדות מדווחים על עלייה משמעותית בהתקפות: מחקר נוסף שנערך לאחרונה על-ידי חברת אבטחה בארה"ב, מגלה כי כמות ההתקפות שנתגלו אשתקד בעזרת קוד זדוני שפוענח נאמד בכ-143 מיליון התקפות, המהווה עלייה משמעותית בשיעור של 72 אחוזים מהשנה שקדמה לה. גם חברת האנטי-וירוס קספרסקי דיווחה על נתון דומה.

העתיד, כך נראה, לא ורוד במיוחד: חוקר בכיר בקספרסקי טוען כי אילו בעבר היו הנוזקות והרוגלות גלויות לתוכנות האנטי-וירוס, הרי שכיום ההאקרים מצאו דרך לעקוף את המגבלה ומעט מאוד תוכנות יתפסו ברדאר של תוכנות האנטי-וירוס. "כתוצאה מכך, תוכנות זדוניות משתנות לעתים קרובות כל שקשה לעצור אותן"

עם זאת, חשוב לזכור כי חלק גדול מהתוכנות הזדוניות עלולות להגיע במסווה של לינק תמים לכאורה או אפילו כתמונה והודעה חשודה מחבר ברשת החברתית, כך שהאחריות בחלקה מוטלת על המשתמש להיות חשדן וזהיר יותר.

-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.