ThL היא חברה שמשגרת לשוק מכשירים מגוונים, אבל בדרך כלל היא נקשרת עם טלפונים בינוניים למדי שמתחרים על החלק התחתון על הבינוני של השוק, ואפילו לא בצמרת של המכשירים הבינוניים. עם זאת נראה שבטלפון החדש שלה, שמכונה בפשטות 2015, היא מנסה לעשות משהו קצת שונה, לנסות לקרוץ לתחומי מחיר מעט גבוהים.

זה מורגש כבר בקופסה שמעוצבת יפה, ומציגה את שם הטלפון באופן אמנותי. זה נמשך עם הטלפון עצמו שנראה מכובד מתמיד עם ניסיון להוציא מהפלסטיק את המיטב. גם הקופסה הפנימית מסודרת ומעוצבת לא רע בכלל, והחברה אף מחלקת יחד עם המכשיר שני סמכי הגנה ואף נרתיק פליפ עם פתח קדמי עגול שממאפשר לראות מה השעה באופן קבוע בשעון עם פנים אנלוגיות של פעם.

במבט ראשון הטלפון הזה נראה קצת שמנמן, אבל זה רק למראית עין. הוא לא בדיוק כזה. יש אמנם כרס קטנטונת באזור המרכזי האחורי שלו, אבל היא לא בולטת כמו זו של ה-ZenFone 5 של אסוס (Asus) שבדקנו לא מזמן. זה גם בא לידי ביטוי במידות הרשמיות של המכשיר שהן 144.6×71.6×7.5 מ"מ. אולי לא מכשיר שיתמודד על הפודיום בתחרות הרזון הגלובלית של המכשירים, אבל גם ממש לא עבה. עם משקל של 143 גרם אפשר לומר עליו שהוא בריא.

אז איך זה שלמרות שהוא נראה קצת גדול, עבה ומגושם הוא לא כזה? בגלל שהגב של ה-ThL 2015 הוא אחד מהדקיקים ביותר בהם נתקלנו בחודשים האחרונים.עד כמה דקיק? עד כדי כך שלפעמים הכנסת אוזניה או חיבור מטען קצת מוציאים אותו ממקומו, לפחות בחלק העליון שלו. מעטפת מגן מגומי יכולה, אם כך, מאוד לעזור למכשיר הזה ולא רק כדי להגן מחבטות צדדיות ופינתיות.

THL2015-front

כפתור השליטה בעוצמת הקול וכפתור ההפעלה/כיבוי נמצאים בצד ימין, הם מתכתיים ודקיקים משהו, אבל פועלים היטב. מאחור יש למעלה את המצלמה עם המבזק וקורא טביעות אצבע שממוקמים על מעין יחידה משלהם, ורואים זאת היטב כשפותחים את הגב. למטה נמצא פס רמקולים, שמצליח 'להערים' על המשתמש עד שפותחים את הגב ורואים שיש רמקול מונו יחיד שממוקם בצד שמאל. העוצמה סבירה, אבל לא הרבה יותר מכך.

המראה הכללי, למרות שמדובר בגוף פלסטיק, יוקרתי קצת יותר ממה שהרגלנו לראות עד היום ממכשירים של ThL. הדגם הלבן אף נראה יוקרתי יותר עם פס מוזהב מסביב, אבל אנחנו בדקנו את הדגם 'הסטנדרטי', האפור עם פס שחור שחלקו פלסטיק חלקום אלומיניום דקיק מאוד מסביב.

תצורה טכנית

ה-ThL 2015 מבוסס על MT6752L, מערכת על שבב מתומנת ליבות ב-64 ביט שמבוססת על ה-Cortex-A53 של ARM, שלא ממש מוצאים פירוט שלה באתר של מדיה-טק (MediaTek). מדובר ככל הנראה בתת מערכת של ה-MT6752 ומצאנו שני הבדלים, אחד בולט ואחד יותר בגדר של הערכה: המהירות המרבית של ה-L היא 1.7 ג'יגה-הרץ וזאת לעומת 2.0 ג'יגה-הרץ של הגרסה 'המלאה'. את ליבות העיבוד משלים השבב הגרפי Mali-T720 MP2 שתוכנן על ידי ARM עצמה והוא יועד למערכות הגבוהות של הדור הקודם.

מסך ה-IPS בגודל 5.0 אינץ' מציע רזולוציה של 1,920×1,080 פיקסלים, בצפיפות של 441 פיקסלים/לאינץ' ואין לנו שום טענות אליו. התצוגה טובה, הצבעים טובים ונעימים לעין מכל זווית, הוא מגיב היטב ובאופן מדויק ללחיצות. את הפרטים הבסיסיים של התצורה משלימים 2 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה ו-16 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון פנימי. את זיכרון האחסון ניתן בטלפון זה להגדיל באמצעות כרטיס microSD אבל בנפח מרבי של 32 ג'יגה-בייט בלבד, וזה בעולם בו יותר ויותר טלפונים כבר תומכים ב-128 ג'יגה-בייט, וחבל.

THL2015-back

כדי לשבץ את כרטיס הזיכרון צריך לפתוח את המכסה האחורי ולהוציא את הסוללה. אז מגלים שכרטיס הזיכרון משתף מקום: משבצים אותו או כרטיס microSIM. לצד החריץ הזה יש גם מקום לכרטיס סים רגיל. כרטיס זה יכול לתמוך גם ב-LTE מקטגוריה 4, וזה פחות או יותר מספיק למצב הנוכחי בארץ. כך שהבחירה היא בפני המשתמש: שני כרטיסי סים, שאחד מהם תומך רק בדור שלישי, או כרטיס דור רביעי לצד כרטיס זיכרון. יש גם לשים לב טוב לכיוון ההכנסה בעת הבחירה בחריץ המשולב.

הסוללה עצמה היא בנפח של 2,700 מילי-אמפר/שעה. לצערנו לא הצלחנו להשלים משום מה את בדיקות ה-PCMark שלנו בהיבט של מבחן הזמן, כך שאיננו יכולים להשוות אותו במדויק למכשירים אחרים שכן עברו את הבדיקה. עם זאת, אנחנו כן יכולים לומר לכם שבשימוש אינטנסיבי, כלומר משחקים ברצף או בצפייה בסרטים ברצף, אפשר להגיע לשלוש עד ארבע שעות לכל היותר של עבודה. בשימוש רגיל הגענו ליום עבודה מלא. לזכותו של המכשיר ניתן לומר שהוא תומך בטעינה מהירה וזה אומר שבשלוש שעות לערך ממלאים את הסוללה לחלוטין.

מבחינת קישוריות תומך הטלפון ב-WiFi בתקן עד 802.11n, בחיבור WiFi ישיר וכן ב-WiDi, GPS וכל השאר.

מערכת הפעלה

ThL 2015, כמו מכשירים רבים אחרים שמגיעים בתקופה הזו לשוק, עדיין לא מצויד בלוליפופ (Lollipop), ויהיה מעניין לראות אם בכלל הוא יעודכן. הוא עצמו מגיע עם גרסה 4.4.4 שמעליה מעטפת קליל ששמה החברה עצמה שבא לידי ביטוי במעין תוספת של מסגרת צבעונית שמופיעה מסביב לכל צלמית של אפליקציה. בנוסף, לא ברור אם יש איזשהו מנגנון שקובע מה יהיה צבע המסגרת או שהבחירה אקראית.

המכשיר גם תומך במחוות חכמות לשימוש במסך הנעילה, Smart Wake, כולל נקישה כפולה להערת המסך וכלל סימון מחוות כדי לעבור ישירות ממסך הנעילה לאפליקציות מסוימות. יש גם אפשרות להשתמש בסרגל קטן לריבוי משימות שמאפשר פתיחת חלון קטן לצורך קריאת מסרונים, לדוגמה, או גישה מהירה להגדרות. הסרגל נראה כמו שלוש נקודות קטנות שניתן להציב בצד שמאל או ימין לפי ראות המשתמש. שתי האפשרויות לעיל מקצצות משהו בזמן העבודה של המכשיר, כך שעדיף לא להשתמש בהן במקרים בהם זמן העבודה ממש חשוב.

העברית בדרך כלל טובה, מיושרת יפה לימין, רק שלא כל האפשרויות תורגמו, ואולי זה עדיף מאשר להיכנס לבורות מיותרים. המקלדת היא סטנדרטית ונוחה לשימוש.

קורא טביעת אצבע

אחד הדברים שאי אפשר להתעלם ממנו הוא כאמור קורא טביעות האצבע מאחור. לצערנו, מדובר באכזבה גדולה. לצורך הפעלת האבטחה באמצעות קורא טביעות האצבע צריך להפעיל אפליקציה בשם FingerPrints. האפליקציה מאפשרת לקבוע באיזו אצבע להשתמש לצורך האבטחה, כשאפשר לעבור על ידי הנחה בין שתי הידיים, ועם לחיצה על האצבע התמונה בוחרים בה. האפליקציה אף מסבירה בדיוק מה לעשות כדי לקלוט את טביעת האצבע, אבל אחרי עשרות ניסיונות חוזרים ונשנים, ההודעה הייתה זהה: המכשיר נכשל בקליטה, ולא משנה מה עשינו ועד כמה האצבע כבר כאבה בעקבות שפשוף הקורא, ובחוזקה, בעת המעבר מעליו. אנחנו מעדיפים לחשוב שמדובר בתקלה של המכשיר המסוים שבדקנו, כי אחרת זה ממש מוזר. קצת קשה לנו להאמין שהאפשרות קיימת על הנייר בלבד, ושב-ThL החליטו לבזבז כסף על משהו שאינו עובד.

חוויות הצילום

המצלמה האחורית, עם חיישן IMX135 של סוני (Sony) בגודל של 13 מגה-פיקסל, מלווה במבזק בהיר ומציע מפתח של F/2.0. השילוב הזה, על הנייר, מבטיח טובות, בפועל, קצת פחות. איכות הצילומים לא הייתה אחידה, גם בתאורת חוץ. לצד תמונות מעולות, חדות שמציעות שעתוק צבעים מדויק, חלק מהתמונות היו פחות טובות וגרעיניות מדי. גם בתאורת בית רגילה, במשך היום, לא תמיד היינו שבעי רצון מהתמונות, ובתנאי תאורה פחות טובים, הגרעיניות חגגה יותר מדי, ובהרבה תמונות, גם אם בחנו במצב צילום תנועה, היה טשטוש שפסל את התמונות משימוש.

ובכל זאת הממשק נחמד ומאפשר לצד צילום פנרומות ו-HDR, וכן אפשרות לצילום אוטומטי בזיהוי חיוך, שעובדת מצוין, גם מצב צילום בריבוי זוויות שמאוד אהבנו בו המצלמה פועלת במשך כמה שניות ומאפשרת להזיז את המכשיר בכל מיני כיוונים כדי ליצור תמונה שיש בה אפשרות תנועה. חביב באמת.

 photo IMG_20150321_195848_1_zpsl4okliff.jpg  photo IMG_20150322_151532_25CS_zpslihvdkwo.jpg  photo IMG_20150321_193728_1_zpsxxxptycy.jpg

תחת כפתור הגדרות ניתן למצוא את האפשרויות המצופות עבור מצלמה שאמורה להיות איכותית כמו איזון לבן, ניחות רעשים, ייצוב דיגיטלי וגם אפשרות לשלב קול בתמונה ולתת לאפליקציית הצילום לזהות את סצנת הצילום בעצמה. כמה משחקים עם האפשרויות הללו הצליחו אפילו לשפר את איכות התמונות. אבל, אם אתם מחפשים מצלפון, מעבר לצילומי תמונות וסלפי אקראיים, זה לא המכשיר בשבילכם.

ביצועים

אחת האמירות שאנו מחליפים בינינו מדי פעם טוענת שהעובדה שמערכת על שבב מבוססת על שמונה ליבות, זה לא מחייב שזה יזניק אותה בהכרח לראש הערימה בבדיקות הסינטטיות, כי יש שמונה ליבות ויש שמונה ליבות – כן, ניחשתם נכון, אמרנו את זה גם בתקופה בה מערכות ארבע הליבות שלטו ברמה. אפילו במקרה הספציפי הזה, כפי שהזכרנו לעיל, ה-MT6752L, המערכת על שבב של ה-ThL 2015, שונה מאחותה בלי ה-L. מכיוון שכך, באמת שלא היינו לנו ציפיות למצוא את המכשיר הזה בראש הטבלה, אבל, למרות שהוא לא הגיע לשם, הוא בהחלט הפתיע לטובה.

"המכשיר בפשטות, אם נאמר זאת, לא בייש את הפירמה. הוא בהחלט התמקם יפה מאוד קצת מתחת למכשירים המובילים בשוק. כך, לדוגמה, במבחן Antutu הוא הגיע לציון מכובד של 40,803 נקודות, ציון כמעט זהה לזה של ה-Xperia Z3 של סוני (Sony)"
כאמור, המכשיר בפשטות, אם נאמר זאת, לא בייש את הפירמה. הוא בהחלט התמקם יפה מאוד קצת מתחת למכשירים המובילים בשוק. כך, לדוגמה, במבחן Antutu הוא הגיע לציון מכובד של 40,803 נקודות, ציון כמעט זהה לזה של ה-Xperia Z3 של סוני (Sony), וטוב בהרבה לעומת מתחרים פוטנציאליים בשכבת המחיר שלו כמו ה-ZenFone 5 של אסוס (Asus) שהשיג 23,304 נקודות, או ה-AMOI A920 שהשיג 17,410 נקודות בלבד. ב-Basemark OS II, עם 806 נקודות, הפערים היו קצת יותר גדולים לעומת הצמרת, אבל הוא בהחלט התיישב ממש מתחתיה עם פער מובהק לעומת מכשירי ביניים אחרים.

במבחנים הגרפיים התוצאות היו בינוניות יותר, וזאת למרות שהטלפון מצויד בשבב MALI-T760. תחת Epic Citadel הגיע הטלפון לקצב של 39.3 פריימים/לשנייה בלבד. במבחן Unlimited של 3DMark התוצאה הייתה מעט טובה יותר, באופן יחסי, עם 10,661 נקודות, כשכאן הוא שב להיות קצת  מתחת לטלפונים הממוקמים בצמרת.

איך זה בא לידי ביטוי בעולם האמיתי? בכך שלא נתקלנו במשחק שלא הצלחנו להריץ בטלפון באופן סביר לחלוטין, אבל מדי פעם כן הורגשה 'תקיעה' או 'גמגום', אבל מהסוג הרגוע יחסית שלא ממש מפריע לשחק. מה שכן הבחנו בו הוא זמן עלייה יחסית גדול של המשחקים לעומת הרצתם בטלפונים אחרים, רובם דומים.

סיכום

המחיר של ThL 2015 בחנות CoolICool עומד עם כתיבת שורות אלו על כ-220 דולר (כ-870 שקל) עם משלוח חינם, זול במיוחד גם אם מוסיפים מסים, וממש לא נורא (10 דולר הנחה למזינים את הקוד CICThL2015). אם מתעלמים מהכישלון הקולוסאלי של ההתקן לזיהוי טביעות אצבע, זה אפילו מכשיר לא רע, וזאת למרות שהוא קצת מתחמם.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.