קהילת משתמשי קודי (Kodi) בישראל ספגה מכה קשה בשבוע האחרון. ארגון זיר"ה, האחראי על זכויות היוצרים באינטרנט, הצליח לגרום להסרת אתרי הקודי הישראליים אשר שימשו' לדברי התביעה, להפצת תכנים פירטיים. עכשיו, כשבוע אחרי הסרתו מהרשת, מגיב לראשונה ל-TGspot מפתח הקודי TheWiz וטוען: "אנחנו השעירים לעזאזל של זיר"ה".

אז מה, קודי מסכן את המשתמשים כפי שזיר"ה טוענים?
"לדעתי, זאת הייתה החמצה גדולה. הייתה אפשרות לשרטט קווים ברורים של אסור ומותר בקודי, כפי שצריך להיות. מפחידים את הציבור שקודי מסוכן, ושיפגע במחשב, ומאיימים על משתמשי קודי שיתבעו אותם – בין אם השתמשו בתוספים חוקיים ובין אם לא, בכך הם גורמים לכך שהציבור לא יתחשב בכלל בדעתם".

בוא לא נהיה תמימים. אתרי הקודי הישראליים הפכו את הפצת התוכן המוגן בזכויות יוצרים לקל מאי פעם, לא חושב כך?
"לא אני ואף אחד מהנתבעים לא כתב תוספים לא חוקיים. כל שעשינו הוא ליצר מהדורה (Build) המאגד מספר תוספים יחדיו לשימוש המשתמשים. אף אחד ממפיצי המהדורות לא צירף הרחבות של ערוצי ספורט ו/או סדרות וסרטים ישראלים. מלבד זאת, גם אם היה תוסף בעייתי כזה או אחר, הוא רק הונגש במסגרת המהדורה, לא מעבר".

אבל לדברי זיר"ה כן היו שם תכנים לא חוקיים.
"גם אם היו כאלה, רובם הגיעו ישירות מהתכנים שבאתרי 'מאקו', 'קשת', 'רשת' ושאר אתרי התוכן בארץ. בכלל, תרשום בגוגל 'צפיה ישירה'. כל התוצאות שתראה הם הפרה ישירה של זכויות יוצרים. אז למה לא תובעים את גוגל (Google)? הם הרי מנגישים לך תכנים באותה המידה".

אז מה הפתרון?
"פשוט. רק לומר לנו אלו תוספים להסיר. מישהו בכלל חשב לרגע שאולי היינו עושים זאת בשמחה? בדיוק כפי שיש המון תכנים לא חוקיים בגוגל ומבקשים ממנה להסיר, כך גם יכלו לבקש מאיתנו. הנגשה של כלים לא הופכת אותנו לעבריינים. המשתמש בוחר את מה שהוא רוצה להתקין".

קודי לאן?

קודי היא תוכנה חופשית בקוד פתוח ואינה זו שאחראית על ההפצות השונות. אתרים רבים מייצרים ערכת התקנה, הכוללת יישומי צד שלישי המספקים גישה לתכנים בעלי זכויות יוצרים. "קיימים בישראל ובעולם מספר רב של חבילות התקנה מוכנות מראש המוגדרות בידי אנשים פרטיים. כל חבילה כזו מכילה הגדרות רבות, תוספים שונים, מארגי הרחבות וכן ערכות עיצוב מגוונות המעניקות למשתמשים ממשק משתמש ויזואלי נוח יותר מזה שמותקן כברירת מחדל", נאמר בתביעה של זיר"ה.

'אבקסיס' ו-TheWiz הם רק חלק מקבוצת אתרים שנסגרה וגרמה לרבים לתהות מה יעלה בגורל הקהילה. TheWiz הוא מבין הפצות הקודי הגדולות בישראל ומספק גם שירותי הורדת כתוביות, מידע רב על תוכניות וסרטים, וממשקי התחברות שונים, כשמגיעים אליו 150 אלף גולשים ייחודיים בכל חודש.

וכסף, לא מעורב כאן?
"אני לא עושה זאת בשביל כסף, ממש לא. מעולם לא ביקשתי תשלום ולא קיבלתי תשלום בשביל שום דבר שקשור לקודי. הדבר היחיד כברגע הוא שעלות השרת הגיעה למאות שקלים בחודש. אפשרתי תרומות בפייפאל (PayPal), אולם לאחר שלושה ימים סגרו לי את החשבון".

אז למה בכלל לעשות את זה?
"רצינו לעזור לקהילה של אנשים שאין להם יכולת כלכלית לשלם אלפי שקלים בשנה על צפייה בטלוויזיה. אני אוהב לתרום ולעזור. אני נהנה לתכנת, למדתי את זה בצעירותי אבל כיום לא עובד בזה. אני נשוי וזה רק תחביב ממנו אני נהנה שגם עולה לי לא מעט כסף, זמן ועצבים".

סוף הדרך, תחילתה של חדשה

כעת, הוא אומר, כי אחרי חמש שנות תרומה לקהילה, הוא לא ימשיך. "אני את עבודתי סיימתי. אני מפנה את הדרך לצעירים. מאמין שגם שאר חברי הקהילה שבני 30 פלוס יעשו אותו הדבר".

לגבי העתיד הוא דווקא מאוד אופטימי. "אני מאמין שזה רק הסיבוב הראשון כי בסבב הבא היוצרים יהיו חכמים יותר. זיר"ה לעולם לא ינצחו במלחמה הזאת וכראיה לכך יש לא מעט תורמים לקמפיין מימון ההמונים המסייע לנפגעים. הם יכלו לעשות זאת בתנאי שלום, אבל העדיפו להשפיל את חברי הקהילה. זה גורם לתסיסה שתתפרץ לאפיקים אחרים של הקהילה, שתלמד מהטעויות שלה", הוא טוען. "אני מעריך כי תוך חודשיים שלוש הכל יחזור להיות בדיוק אותו דבר רק הרבה יותר זהיר ועוצמתי, כי אף אחד לא אוהב שמשפילים את הקהילה שלו. זה לא החזק ביותר ששורד, גם לא האינטליגנטי ביותר. שורד הוא מי שיודע להתאים את עצמו לשינויים בצורה הטובה ביותר".

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • Yossi Vitas New

  הקלישאות שמוכרת לעם כבוד השרה איילת שקד כי זכויות יוצרים נפגעות הוא פשוט תעתוע והוויה של הדברים חברות הכבלים עושקות את הלקוחות בתכנים שחוזרים על עצמם חבילות ספורט יקרות והכי מצאותי זה שכותבים בחיפוש צפיה ישירה רואים הכל מהכל אז באו אנשים במקום להציב צלחת ב1500 שקל במכשיר קטן בעלות של עד 400 שקל עם כרטיס זכרון מובנה של 64 גיגה הביאו לכם מושג שנקרא קודי עם חבילות מוכנות הרחבות מסודרות והכל בעצם מוקלט ונוח אז באו והחשיכו פשוט לא מחשבנים לרצונות הציבור וביננו זה עשה טוב למדיה לאומנים לשחקנים שמכלום הפכו לטאלנטים וסלבים והכרה מי הם !!!!!!
  יוחזרו ההרחבות ולמרות הכל לא להיות מוחזקים בחבל לשלט

 • אורי קרן גרוס

  אי אפשר לעצור את כח ההמונים…

  לסטרימרים הטובים ביותר בשוק – אנחנו הכתובת…

  Itested israel

 • יהודה קודמן

  כמו שאמר בשעתו דן חלוץ. בסך הכל רעד קל בכנף…
  אנשי זיר"ה היקרים, don't call us we call you.
  ושלא יעבדו עליכם…

 • ככל שזיר"ה ימשיכו להאבק בכוח ככה הפרטיות תתחיל להתחכם יותר, הדרך היחידה שלהם לשרוד זה אם יציעו שירותים יותר, נגישים יותר וזולים יותר. אבל מה שהם עושים זה משחק של חתול ועכבר. יחסלו עכבר אחד אחד חדש יעלה. הדרך היחידה להוריד את הפירטיות זה להוריד את הביקוש לתוכן פיראטי. האם הם ברצינות חושבים שאנשים אוהבים להוריד רק בגלל שזה "בחינם" או שבגלל שזה הוא תוכן פתוח ולעומת זאת תוכן מוגן בזכויות יוצרים בד"כ סגור ומסוגר ולא מאפשר שום שימוש איתו וזה הבעיה, מגבילים את המשתמשים לשימוש מאוד ספציפי ולא נותנים למשתמש להחליט כיצד להשתמש בתוכן שהוא רוכש. הכל בגלל הסכנה שהוא יפיץ את זה באינטרנט. אבל הקטע ש-DRM וכל ההגנות האלו לא באמת מונעות ממשתמשים לעשות מה שבא להם בסופו של דבר. אז מה הטעם בעצם בכל זה ? לפגוע באלה שצורכים באופן חוקי.

  לדעתי זה גם שהם פוגעים בקודי באופן כללי ולא מנסים לחסל את התוספים שמפריעים להם, הם בעצם עושים לעצמם חיים קלים, תכלס אף אחד לא אוהב אותם כי הם ארגון דורסני.

 • Yaniv B

  חבל מאוד על אובדן כזה גדול לקהילה והכל בגלל ארגון מכוער שחושב אך ורק על כסף.
  מתי חברות המדיה האלו יעשו דרך נורמלית לצפות בתכנים בלי תשלום של מאות שקלים בחודש?

  • אנונימי

   כאשר כולם יסכימו לעבוד בחינם.

 • nirmitlamed

  אחד האנשים הטובים ביותר

 • אנונימי

  אני מאוד נגד הפרת זכויות יוצרים אבל איך שזיר"ה עושים את זה זה פשוט נורא הדרך שלהם היא בכוח והפחדה ולפעמים זה ממש הזוי…בקצב הזה יוצרים ישראלים לעולם לא יוכלו להתפתח ולגדול היצירות שלהם יעלו אבק באיזה ארכיון בזמן שיעשו עליהם מלא כסף כל החברות והארגונים האלה

 • Asaf Moraz

  יש לי הרגשה שאני מכיר את הבן אדם אם כי עכשיו אני ממש מבין למה הוא משתמש בכינוי. תכלס? חכם. וגם אדם צנוע ומאוד נחמד. כך לפחות מאיך שהכרתי אותו ברשת. חבל מאוד, כי העבודה שלו תמיד הייתה הכי טובה שיש!