כידוע, אחד הגורמים להעדפת מכשיר כזה או אחר על פני אחרים הוא גם הספק הסוללה. אולם ככל שזמן חיי הסוללה עולה בהדרגה מסויימת, גם האפליקציות הופכות לצורכות משאבים וגוזלות זמן סוללה רב יותר. חברת AVG ערכה מחקר מקיף אודות האפליקציות הזוללות לנו את הסוללה לפי שלוש קטגוריות קריטיות הקשורות לתפקוד המכשיר: בזבוז הסוללה, בזבוז חבילת הנתונים וההשפעה הכללית על המכשיר. התוצאות אפוא אינן מפתיעות במיוחד.

האפליקציה ש"מככבת" בראש קטגוריית ההשפעה (לרעה) על המכשיר, היא לא אחרת מאשר אפליקציית פייסבוק שגוזלת סדרתית של משאבי מערכת. אותה אפליקציה מופיעה גם במקום השלישי בקטגוריית ניצול חבילת הנתונים ובזבוז של חיי הסוללה. גם אפליקציית אינסטגרם שנמצאת בבעלותה של פייסבוק, לא זוכה לציון מחמיא במיוחד: בניצול משאבי המערכת לרעה היא "זכתה" במקום שלישי ומקום רביעי בקטגוריית ניצול חבילת הנתונים.

מלבד אפליקציית פייסבוק, גם האפליקציות הייעודיות של סמסונג שמותקנות כברירת מחדל על מכשיריה של החברה, זוכות ללא מעט ביקורות שליליות: כך, אפליקציית WatchOn זכתה במקום השישי בשיקלול הכללי. אפליקציות נוספות שגם הן זוכות ליחס לא מחמיא מצד AVG היא אפליקציית המוזיקה בהזרמה Spotify שהגיעה למקום השני בקטגוריית האפליקציות שמשפיעות לרעה על תפקוד המערכת וחמישית בקטגוריית האפליקציות שצורכות נתונים בצורה מוגזמת. נקודה מעניינת עלייה מצביע המחקר מראה כי אפליקציות רשתות חברתיות בכללותן אחראיות לניצול הכבד של הסוללה, השפעה על ביצועי המכשיר באופן כללי וניצול חבילת הנתונים.

אפליקציות נוספות שזכו למדד לא מחמיא במיוחד הן אפליקציית הניווט וייז הישראלית שהגיעה למקום הרביעי בקטגוריית בזבוז חיי הסוללה, אפליקציית דיילי מייל הבריטית שקוטפת את המקום הראשון בקטגוריית ניצול חבילת הגלישה וגם אפליקציית המסרים BBM של בלקברי זוכה ליחס לא מפרגן במיוחד והגיעה למקום השביעי.

משחקים בקנדי קראש? כדי שתצטיידו במטען
נוסף לאפליקציות, פרסמה AVG גם את המשחקים שגוזלים חיי סוללה רבים יותר. כך, מפתחת המשחקים King שפיתחה את המשחקים הממכרים קנדי קראש וקנדי קראש סודה זוכים לככב בראש הרשימה. משחקים נוספים שהתגלו כגוזלים חיי סוללה הם Clash of Clans שהגיע למקום הרביעי והמשחק Pou בו תוכלו לגדל חיית מחמד ולדאוג לכל צרכיו, למקום העשירי.

These are the Android apps that drain your battery

אז מה המסקנה מכל זה? עקבו אחר חיי הסוללה שלכם ושימו לב אלו אפליקציות אתם מכניסים למכשיר. למחקר המלא

 

 • אבי

  לא נכון, קלאש אוף קלאנס זולל סוללה באופן משמעותי, במכשירים מסויימים הוא מסוגל לרוקן את הסוללה אפילו כשהמכשיר מחובר למטען 2A.

 • אמיר

  זו אי הבנה של התוצאות.

  האפליקציות האלולא צורכות יותר חשמל מאפליקציות אחרות בגלל שהן בזבזניות יותר אלא בגלל שמשתמשים בהן יותר זמן. במשחקים כמו קנדי קראש או קלאש אוף קלנס משחקים לא מעט זמן, ובזמן הזה המכשיר לא יכול לישון והמסך עובד, לכן הצורכים הרבה. גם אפליקציות ניווט כמו וייז, אפליקציות רשתות חברתיות כמו פייסבוק ואפליקציות סטרימינג כמו ספוטיפיי הן כאלו שמשתמשים בהן זמן רב יחסית ולכן צריכת החשמל שלהן גדולה יותר.

  תחשבו על זה ככה: קחו שני מכשירים זהים והטעינו אותם במלואם. על האחד התקינו אפליקציה שאתם משתמשים בה הרבה, נאמר פייסבוק, ועל השני אפליקציה שבה אתם כמעט ולא משתמשים. עשו שימוש בשני המכשירים בהתאם – כשאתם רוצים לגשת לפייסבוק, קחו את הראשון וכשאתם רוצים את האפליקציה השניה, השתמשו במכשיר השני. בסוף היום, למי מהמכשירים יישארו יותר אחוזים בסוללה?

  עכשיו הטעינו אותם שוב במלואם אבל הפעם, אל תשתמשו באפליקציה שהתקנתם במכשיר הראשון בכלל (קשה, אבל מה לא עושים בשביל ניסוי מחשבתי 🙂 ). מה יקרה עכשיו לסוללות?

  במילים אחרות, זו בסך הכל רשימה של אפליקציות פופולריות שכל חת מהן נמצאת בשימוש במשך חלק נכבד מהזמן בו המכשיר עובד. אם תחליפו את וייז, למשל, באפליקציית ניווט אחרת, צריכת החשמל של המכשיר תישאר פחות או יותר זהה, רק שאת המקום של וייז ברשימת האפליקציות הכבדות שלהם תתפוס אפליקציית הניווט השניה.

 • חסוי

  יש לי פייסבוק אינסטגרם וwaze ואני כל הזמן משתמש מה אפשר לעשות?

  • 369

   יש הרבה תחליפים, כגון פייסבוק לייט שבאמת דבר הכי טוב שקרה (יש אותו באתר),
   ולאינסגרם יש הרבה תחליפי אפליקציות שמתבססות על WEB ולא זוללות בכלל בכלל סוללה (אבל יש הרבה מגרעות – עיצוב אחר, וכמובן אתה לא תוכל לקבל התראות על לייקים, עוקבים וכדומה, בעיקרון כל האפליקציה ש"מעלה" לך התראות היא אפליקציה שפועלת ברקע (פייסבוק,וואטצאפ,פרסומות) וגומרת לך על הבטריה, אופציה שניה היא אם ישלך רוט יש כמה תוכנות אשר סוגרות את האפליקציה "בכוח" ואז היא אמנם תראה אותו דבר אך לא תוכל להעלות לך התראות (עוקבים,לייקים,הודעות וכו).

   • חסוי

    יש לי אייפון

  • אהרון

   בהגדרות האפליקציה אפשר להגדיר את הסנכרון. אם אתה רוצה שהאפליקציה תעבוד כל הזמן, כל שעה וכ', או שלא בכלל ורק כאשר תיכנס אליה היא תתעדכן. ככל שהאפליקציה מתעדכנת יותר היא זוגלת יותר סוללה.
   בנוגע לוייז אין יותר מדי מה לעשות, האפליקציה משתמש בGPS בנוסף לגלישה סלולארית, שני צרכנים ענקיים של הסוללה.

 • emily

  אין לי אף אחת מהאפליקציות זבל האלה.