ההתקדמות הגדולה של המצלמות המשולבות בטלפונים החכמים פוגעת במכירות של מצלמות הקצה הגבוה. כך עולה ממחקר שוק שערכה IDC שקובע שהמכירות של המצלמות המתקדמות, ובעיקר dSLR, ירדו בשנת 2013 ל-17.4 מליון יחידות לעומת 19.1 מליון יחידות בשנה שעברה, ירידה של לא פחות מ-9.1%. הכרזות נוספות שבוצעו בשוק מוכיחות גם הן את התופעה: קנון (Canon) וניקון (Nikon) הקטינו את תחזיות המכירה השנתיות שלהן, ויצרנית העדשות טמרון (Tamron) דיווחה על ירידה של 22% בהזמנות בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה.

עד עתה נהוג היה לחשוב שהטלפונים פוגעים קשות במכירות של מצלמות קומפקטיות בלבד, אבל ה-Lumia 1020 של נוקיה (Nokia) עם מצלמת ה-PureView בגודל של 41 מגה-פיקסלים ותוכנת הצילום המתקדמת, כבר מציעה יכולות שניתן היה למצוא רק במצלמות dSLR. המאמצים שהשקיעה אפל (Apple) בשיפור יכולות הצילום של מצלמת ה-8 מגה-פיקסלים של ה-iPhone 5s הם עוד סימן להתחזקות המצלמות הטלפוניות על חשבון המצלמות הייעודיות. גם סמסונג (Samsung) לצד LG ו-HTC לא מהססות להציג את הטלפונים המתקדמים שלהן כמכשירים שמסוגלים להחליף מצלמות מתקדמות, כשאחת הסיבות העיקריות היא השיפור באפליקציות הצילום, העריכה והאחסון בענן שמשולבות במכשירים או ניתנות להורדה מחנויות היישומים.

לענן ויכולת השיתופיות יש בפני עצמם השפעה ניכרת על הירידה במכירות של המצלמות: רוב האנשים לא מדפיסים היום תמונות אלא רוצים לשתף אותן. זהו תהליך טבעי בטלפונים, כשלצידו הוצאת הכרטיס מהמצלמה, הכנסתו למחשב, פתיחת הדפדפן וכך האלה, הוא תהליך שנראה מאוד מאוד מגושם וארוך.

בעוד שבקנון נשמעו קולות אופטימיים למרות התחזית של IDC, בטמרון היו קצת יותר מציאותיים כנראה. "אנחנו רואים את המספרים הנוכחיים, אבל אני לא חושב שזה יימשך לעד. יש עדיין פוטנציאל לגידול בביקוש, ואני חושב שסין היא המפתח", אמר ג'וניצ'י איטוה מנהל הכספים הראשי של ניקון. "הטלפונים החכמים מציבים איום לא רק על מצלמות קומפקטיות אלא גם על מצלמות dSLR ברמת הכניסה", אמר צוגיו צושיה, מנכ"ל טמרון.

מה אתם חושבים? האם בסופו של דבר ייעלמו המצלמות לגמרי מהשוק?

 

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.