האם אנו חוזים בשובו של מאבק הדפדפנים? מי שכבר הספיק להתקין אצלו את Windows 10 הבחין, ככל הנראה, ש-Edge, הדפדפן החדש של מיקרוסופט (Microsoft), הופך באופן אוטומטי לדפדפן ברירת המחדל.

כלומר, גם אם לפני השדרוג דפדפן ברירת המחדל היה פיירפוקס (Firefox) של מוזילה (Mozilla) או כרום (Chrome) של גוגל (Google), לאחר אתחול המחשב מחדש, כדי לסיים את ההתקנה ולעלות עם Windows 10, הופך Edge לברירת המחדל.

הדבר כמובן לא נעלם מעיני המתחרות, שבוודאי מיהרו להתקין את Windows 10 בפני עצמן. יום אחרי ההשקה כבר התייחס לכך מנכ"ל מוזילה, כריס ברד, והתלונן.

"השדרוג כך נדמה תוכנן לבטל את הבחירה של הלקוחות שלכם לגבי חוויית הגלישה באינטרנט שהם מבקשים, ומחליף אותה עם חוויית הגלישה שמיקרוסופט רוצה שתהיה להם", כתב ברד בפוסט שכוון ישירות למנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה.

כזכור, עם ההשקה של Windows 7 פנו יצרניות הדפדפנים המובילות, ביוזמה של אופרה (Opera), לוועדת ההגבלים של האיחוד האירופאי בטענה שמיקרוסופט מנצלת את המונופול שלה בתחום מערכות ההפעלה כדי לכפות את אינטרנט אקספלורר (Internet Explorer) כדפדפן ברירת המחדל. התוצאה הייתה קנס כספי למיקרוסופט, ומסך בחירת הדפדפן ששולב בהתקנות של Windows 7 באירופה ובו הוצגו בפני המשתמשים כל הדפדפנים הקיימים כמעט בשוק לבחירה עצמאית בדפדפן ברירת המחדל.

האם אנחנו עומדים לפני שידור חוזר?

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • יוסף

  יש לי שאלה הווינדוס 10 שמיקרוסופט שיחררה בקובץ ISO זו גרסת ניסיון או גרסה מלאה?

 • בעבר, כדאי לקבוע דפדפן כבררת מחדל הספיק שינוי מפתח כלשהו ברג'יסטרי, דבר שכל יישום במערכת יכול לעשות בכוחות עצמו, ולכן הספיקה תיבת דו שיח בהפעלת הדפדפן כדי לאפשר למשתמש לקבוע את היישום המועדף עליו. עם הזמן, מיקרוסופט שידרגה את מנגנון זה, וכיום יישומים אינם יכולים עוד לקבוע זאת בעצמם, אלא שולחים את המשתמש למסך הגדרת יישומי בררת המחדל של מערכת ההפעלה כדי להגדיר זאת. מסך זה עשוי לסבך את המשתמש, ולמשל כדי להגדיר דפדפן בררת מחדל על המשתמש לגלול עד הכותבת Web Browser ולשנות אותה מ-Microsoft Edge לחלופה אחרת לבחירתו. במקום לחיצה אחת להגדרת דפדפן בררת מחדל, או מספר לחיצות כדי לבצע זאת דרך מסכי ההגדרות של הדפדפן, כרגע התהליך מסובך יותר וחלק מהמשתמשים עשויים לאבד בדרך.

  בגדול, זה שיישום לא יכול להגדיר את עצמו כבררת מחדל בכוחות עצמו זה דבר נכון, כי באותה קלות אפשר להורות ליישום להגדיר את עצמו כבררת מחדל מבלי לבקש את אישור המשתמש לכך, אבל במקום מנגנון דמוי UAC בו תופיע למשתמש הודעה סטנדרטית לצורך כך, הוא נשלח לטייל במסכי לוח הבקרה לשם כך. מיקרוסופט השיקה דפדפן חדש מתוצרתה והוא מקבל נתח שוק אוטומטי רק כי כך היא רצתה, ולמשתמשי הדפדפנים האחרים נגזר למצוא איך להגדיר את הדפדפן המועדף עליהם כבררת מחדל או לעבור להשתמש בדפדפן החדש של מיקרוסופט, שלא מצאתי בו שום ייחוד בהשוואה לחלופות (אלא להפך – נראה כאילו הוא נוצר רק כדי לרצות את דרג המנהלים במיקרוסופט שרצו דפדפן מעוצב אחרת מהדפדפן הרגיל של מיקרוסופט).

  • Yuval

   הורדתי אתמול כרום לWin10 והגדרת אותו עוד בתחילת ההתקנה כברירת מחדל, לא יודע על מה אתה מדבר חחחחח

   • זה דורש כמה לחיצות יותר מאשר בגרסאות קודמות. זוהי מהות הטענה שמיקרוסופט מערימה קשיים על החלפת יישומי בררת המחדל במערכת.

    ראה בווידאו כאן: https://youtu.be/mEUekKqLJ-E
    וכן במאמר התמיכה שמתפרסם כאן: http://mzl.la/1ScxB7w

 • יובל

  מיקרוסופט מנסים להפיץ את עצמם בעזרת מערכת ההפעלה. אני באמת לא מבין מה כולם מתלוננים.. לא ראיתי שום חברה אחרת שהביאה מוצר בחינם, ועוד מוצר כמו מערכת הפעלה, בלי להפיץ או להרוויח את עצמה בדרך זו או אחרת.
  המערכת הפעלה היא שלהם, אז ברור שהם ירצו שהדפדפן הראשי יהיה גם מתוצרתם. חוץ מזה שלפי דעתי הם מנסים לשנות את הדעות של אנשים לגבי מיקרוסופט ודפדפנים (למי שזוכר, ie).
  מי יודע, יכול להיות שאתם תעדיפו את הedge.

  • מערכת ההפעלה של מיקרוסופט זה מוצר חינם? זה מעניין; הם עושים הרבה כסף ממנו, ומשתמשים בו כבמה לשיווק של מוצרים אחרים מתוצרתם. הרי אתה לא אמור להריץ אופיס על לינוקס, ולא תוכל לכפות בארגון שלך מדיניות על מחשבי מק באותה קלות בה אתה כופה מדיניות על מחשבי ווינדוס באמצעות הכלים של מיקרוסופט.

   • roy9674

    זה לא מוצר שהוא בחינם
    אבל הם הסכימו לשדרג מיליוני מחשבים בכל העולם ל Windows
    החדש שלהם בחינם [ גם את הפרוצים ]
    ואפילו להעניק רישיון,
    אז כן זה לפחות חצי חינם …

    • הסכימו לשדרוג בחינם, כן, אבל ההתקנות הפירטיות ימשיכו להיות פירטיות ולא יהפכו להיות חוקיות בסופו של דבר. לא ברורה הסיבה שמיקרוסופט נהייתה כה נדיבה לאחרונה, אבל סביר שזה כחלק מהמאמצים שלהם לקדם את המערכת החדשה ולא לגרום לה להיראות ככישלון נוסף בסדרה של Windows Vista ו־Windows 8.

   • יובל

    אם שמת לב גם אני רשמתי שהם יקדמו עצמם בעזרת המערכת.
    ודרך אגב לא אמרתי שכל מוצר מיקרוסופט הוא חינם.. אמרתי ש Windows 10 הוא חינם לשדרוג, תקן אותי אם אני טועה.

 • Moshe (@kw)

  למה שמיקרוסופט תיתן אפשרות לבחור ? גוגל ואפל לא נותנות, זאת המערכת שלה והיא תעשה מה שהיא רוצה

  • guy

   מכיוון שכאן המשתמש כבר הגדיר את דפדפן ברירת המחדל, ואז מיקרוסופט שינו אותו לבד. באנדרואיד, ברגע שאת מורידה דפדפן חדש את יכולה להגדיר אותו כברירת מחדל, ולאחר עדכון תוכנה דפדפן ברירת המחדל לא משתנה לבד לכרום.

   • תומר

    זה לא בדיוק נכון אם אתה מתקין דפדפן חדש באנדרואיד הוא שואל אותך איזה דפדפן אתה מעדיף להשתמש

 • רון וייצמן

  זה לא נכון. אני גם התקנתי וברגע שפתחתי קישור ווינדוז שאל אותי איזה דפדפן אני מעדיף כברירת מחדל

  • Moshe (@kw)

   אותי זה לא שאל

 • shimon

  מונופול נשאר מונופול