סטארט-אפ ישראלי מנסה לחולל מהפכה בתחום הנשק בעולם, ולמנוע מצב בו אדם לא מורשה יכול לבצע ירי, או כל פעולה אחרת, עם נשק אישי של אדם אחר. מדובר בחברה ירושלמית בשם צור (Zore) שהפנתה את הפרויקט למימון המונים, באתר אינדיגוגו (Indiegogo), ציפתה לאסוף מימון של 100 אלף דולר וכבר עברה את הקו הזה מזמן כשיש עוד זמן רב למדי עד לסיום.

צור פיתחה מנגנון נעילה ייחודי בשם Zore X. מדובר בקליע חכם אותו מציבים בבית הבליעה של הנשק, והוא המאפשר לאבטח את הנשק מדריכה או ממגע לא מורשה. בעת זיהוי תנועה, לדוגמה, הוא שולח התראה בזמן אמת לטלפון של בעל הנשק, אל אפליקציה ייעודית שהיא חלק מהפרויקט.

Zure_app_picאת הנעילה של הנשק ניתן לפתוח בעזרת מנעול המתלבש על בית הבליעה על ידי ביצוע קוד צופן סיבובי, וניתן גם לפתוח אותה ישירות מהטלפון החכם. Zore X מתחבר בבלוטות' לטלפון, או באמצעות מתאם בלוטות' ל-WiFi לשימוש לטווח רחוק יותר, כך שהאפליקציה יכולה לעבוד עמו גם במרחקים גדולים יותר מכמה מטרים.

החברה מציעה את גם Zore WatchDog, שבניגוד ל-Zore X אינו נועל את הנשק, אלא רק שולח התראה לטלפון הנייד כאשר הוא מזהה תנועה.

הפיתוח פונה בעיקר לתושבי ארצות הברית, שם כידוע השימוש בכלי נשק לשימוש אישי הוא שכיח הרבה יותר. לדבריה, הפתרונות הקיימים כיום בשוק כמו כספות או טכנולוגיות חכמות הנמצאות בגוף הנשק עצמו אינן נותנות מענה ראוי ואף מסוכן, שכן מנגנונים חכמים לא פועלים באופן אלקטרוני ואילו Zore X פועל ברמה המכאנית.

המוצרים זמינים לרכישה במחירי השקה בעמוד גיוס ההמונים באתר אינדגוגו, כאשר המחירים הינם 169 דולר לדגם ה-X. תוספת של מתאם אלחוטי תוסיף לחבילה עוד 30 דולר. דגם WatchDog שרק מספק התראות יימכר ב-69 דולר.