האם עתידה של הפרטיות האישית של כל אחת ואחד מאיתנו מוטל בספק? לשאלה זו עוד אין תשובות חד משמעיות, ונראה שהידיעה הבאה יכולה להדאיג את מחזיקי האנדרואיד שבארצות הברית.

ה-Wall Street Journal ציטט לפני ימים אחדים בכיר לשעבר בשלטון האמריקני. על פי אותו בכיר ה-FBI, ארגון הביון האמריקני, עובד על כמה פיתוחים של כלי פריצה ודליית מידע. אחת מן הטכנולוגיות שבפיתוח מאפשרות, לפי אותו גורם, לבצע האזנה מרחוק למיקרופונים המותקנים בסמארטפונים שמריצים את מערכת ההפעלה אנדרואיד, זאת ללא ידיעתו של המשתמש. אם נכון הדבר, ניתן להסיק גם שמחשבים ניידים יכולים לשמש לביצוע האזנות מסוג זה.

למרות שגם גוגל וגם ה-FBI סירבו להגיב לדיווח, נראה כי לא מדובר בטכנולוגיה חדשה. לדברי אותו מקור, הטכנולוגיה מוכרת זה כעשור ונחשפת לאחרונה בשל דיונים משפטיים המתקיימים בנושא. מוקדם יותר השנה התקיים דיון במערכת המשפט בארצות הברית אודות צו פדרלי המבקש את אישור בית המשפט להשתמש בקבצים ובמצלמת מחשב בחשאי, זאת בכדי לפענח פשע הקשור בגניבת זהויות. בית המשפט דחה את הבקשה בכדי להבין כיצד ממזערים את הפגיעה האפשרית בפרטיותם של אזרחים חפים מפשע.

גורמים רשמיים בארצות הברית שכבר אינם בתפקיד, מציינים כי ה FBI מעסיק האקרים שתפקידם לכתוב תוכנות מעקב מותאמות אישית, וכן הארגון רוכש מוצרי מדף המפותחים במגזר הפרטי. על פי אותם גורמים, קיים גוף בקרה שתפקידו להבטיח שרק נתונים רלוונטיים ינותחו ומה ניתן לעשות עם הנתונים שמוגדרים כאינם מועילים לחקירה.

בעידן הנוכחי נראה שהקשר בין פרטיות, חקיקה ופוליטיקה מעורר תהיות רבות בנוגע לפרטיות האזרחים.  דוגמאות לכך ניתן היה למצוא במהלך תהליך הבחירות האחרונות לנשיאות ארצות הברית, אז התפתחו דיונים רבים בנוגע לחוק המאפשר האזנה, מצד הרשויות, לשיחות טלפון של אזרחים אמריקניים. סוגיות אחרות עמדו על פתחה של גוגל בנוגע לבעיות הפרטיות העלולות להיווצר לאור שימוש במשקפיים החכמים שלה – Google Glass. גם כאן בישראל עלו ויכוחים שונים בעד ונגד תעודות הזהות הביומטריות המתוכננות להחליף את אלו המוכרות לנו, ובכך מאיימות על פרטיותם של האזרחים.

האם לדעתכם יש לחשוש מהכוח שמוענק לשלטונות כשאלו יכולים לעקוב אחרינו באמצעות הסמארטפונים שלנו? או שמא אתם סומכים על "האח הגדול" שיבחר להשתמש בנתונים אלו כנגד פשיעה וטרור בלבד?

תמונה: Privacy concept באדיבות Shutterstock

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.