סיום תקופה? אייסר (Acer) ואסוס (Asus), החברות שלמעשה המציאו את מחשבי הנטבוק, החליטו להפסיק את המחשבים הללו, ובעצם, הודיעו כנראה גם על חיסולו של פלח השוק הזה. לפי האתר הסיני DigiTime הפסקת הייצור של מחשבי הנטבוק תתרחש כבר בתקופה הקרובה, והחברות ימשיכו למעשה למכור את מה שנותר לבן במלאי, וזהו.

חמש שנים לאחר שהושקו מחשבי ה-Eee PC הראשונים של אסוס עם מסכי ה-7 אינץ', שראתה הזדמנות בתצורה שהוצעה על ידי ארגון מחשב לכל ילד כאפשרות שאפשר למכור לכלל הציבור, והעלייה המהירה על העגלה מצידה של אייסר ומאוחר יותר גם דל (Dell), הנטבוק נכנע למכירות של הטאבלטים. הוא יירשם בדפי היסטוריה אולי כמחשב אופנתי, יותר מכל מחשב אחר. כך או כך, ההכרזה של אפל (Apple) על השקת ה-iPad, וההחלטה של חברות רבות אחרות בשוק להתחיל ייצר טאבלטים בעקבות זאת, סגרה למעשה את המכסה על תחום הנטבוקים.

כך או כך, אייסר הציגה את מחשב הנטבוק האחרון שלה כבר לפני יותר משנה, ואילו אסוס כבר מזמן מתרכזת במותג Transformer במקום ב-Eee PC כדי לקדם את שלל הטאבלטים שלה, כך שבפועל מי שרוצה כיום לרכוש נטבוק יתקשה מאוד למצוא מכשיר חדש בחנויות.

זה גם המקום להזכיר שראשוני הנטבוקים היו מצוידים במערכות הפעלה מבוססות לינוקס (Linux), ולישראל יש השפעה לא קטנה על העובדה שהתחילו לספק אותם גם עם חלונות XP, ומאוחר יותר אפילו עם חלונות 7 בגרסת המתחילים (Starter). הנטבוקים גם היו ברובם המוחלט מבוססים על מעבדי האטום (Atom) של אינטל (Intel), למרות שבין המחשבים הראשונים בשוק היו גם כאלה שמבוססים על מעבדי סלרון  (Celeron) ואפילו כמה שהיו מבוססים על מעבדים של VIA. מי שלא מצאה את מקומה בשוק הזה הייתה AMD שהציעה מעבדים מתאימים מאוחר מדי. היו כמה דגמים, כולל של לנובו (Lenovo), שהציעו מעבדים של AMD, אבל הם היו חלשים יחסית לעומת מתחריהם.

כמו כן נזכיר שהמחשבים שהחילו עם מסכים של 7 אינץ' צמחו במהירות למסכי 9 אינץ', 10.1 אינץ' ואז אפילו 11.6 ו-12.1 אינץ'. עם זאת רוב המחשבים היו עם מסך 10.1 אינץ', גודל המסך שמלווה כיום גם את רוב הטאבלטים בשוק.

 

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il

 

 

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • י

  אני כבר מתחיל להתגעגע למחשב עם freedos שאני מחליט מהרגע הראשון איזו הפצה להתקין עליו או אם כבר חלונות אז XP SP3
  יש לי נטבוק ACER עכשיו אני יודע שאני צריך לשמור עליו טוב, עכשיו מתחילים ליצור כמעט רק טכנולוגיה לטיפשים ואנישם שרוצים פייסבוק שיעבוד חלק על המחשב וזה מספיק להם

 • גבי גפן

  חבל 🙁
  נשאר רק האולטרא בוק שעולים מאוד יקר או טבלטים עם מקלדת שעובדים על הWINRT

  • אביעזר

   וחוץ מזה נשאר המחשב הנייד הנמכר ביותר בעולם שהוא יצירת מופת טכנולוגית.

   קוראים לו MacBook Air.

   • גבי גפן

    ואי אפשר להתקין עליו וינדוס או אובונטו…

    • בולי

     מאיפה הבאת את זה ?:O בטח שאפשר

     • גבי גפן

      בטוח? ויעבוד חלק?