N-Gage, לדבר בצורה מוזרה

קל להסתכל על תמונות ישנות ולתהות "מה חשבנו לעצמו כשהתלבשנו ככה…" אך אופנה חולפת ומגמות עונתיות הם דברים שאינם שייכים רק לעולם הטקסטיל והלבוש. במבט לאחור על עולם מכשירי הטלפון ניתן למצוא מספר מכשירי טלפון בעל עיצוב מוזר, לא ידידותי, לא שגרתי ויש שיגידו אפילו מכוער.

מקום 10: Nokia 7280

Nokia 7280, עוצב בהשראת השפתון.

נוקיה (Nokia), שעוד נחזור אליה לא מעט בהמשך, היא ככל הנראה, לפחות לידיעתנו, התנסתה הכי הרבה פעמיים בעיצוב לא שגרתי לטלפונים. ה- 7280 של החברה היה אחד הניסיונות הראשונים להפוך את הטלפון לפריט אופנתי לנשים, הוא אפילו כלל מעיין תווית-בגד עם הלוגו של נוקיה.

מהנדסי נוקיה בחרו בדבר הכי נשי שהם יכלו לחשוב עליו ולכן המכשיר עוצב בהשראת שפתון, דק וארוך ים מקום למסך פצפון, שלא לדבר על לוח מקשים – במקומו הוצבה גלגלת וכדי לכתוב הודעה או להתקשר היה צורך לגלול בין המספרים והאותיות ולבצע בחירה על-ידי לחיצה על המקש המרכזי. עינוי.

 מקום 9: Nokia 3650

החוגה חוזרת לאופנה(?)
החוגה (לא) חוזרת לאופנה

ה-3650 היה מראשוני המכשירים של החברה שבוסס על מערכת ההפעלה סימביאן (Symbian) ויש שיראו בו את אבי הטלפונים החכמים של ימינו.

ה-3650 שווק במספר צבעים, כלל מצלמה אחורית ברזולוציית VGA ואף מסך צבעוני בגודל 2.1-אינצ', אך גולת הכותרת הייתה העיצוב המעוגל בחלקו התחתון אשר כלל מקשים בתצורה מעוגלת אשר מזכירה את החוגה. באופן מפתיע מספר אתרי טכנולוגיה טענו כי העיצוב המעוגל של המקשים הופך אותם לנוחים יותר להקלדה.

 

מקום 8: ה-FireFly

FireFly, עיצוב של צעצוע סיני
FireFly, עיצוב של צעצוע סיני

חוסר המעוף ניכר בדרך כלל גם כשמציעים בשוק טלפונים שמיועדים לילדים. זה בדיוק מה שקרה ל-FireFly, טלפון חירום לילדם שמעוצב כצעצוע סיני זול.

הוא יוצר מפלסטיק שקוף וצבעוני, כלל מסך שחור-לבן זעיר ועוטר בחוסר חן בפרחים ובלוגו של סופרמן. המכשיר הושק ב-2005 והציע אפשרות חיוג לשלושה מספרים קבועים מראש: אמא, אבא ושיחת חירום.

המכשיר לא כלל שום אפשרות שתמשוך ילדים והיה רחוק היה מלהיות משאלת לבם ולמרות ניסיונות השיווק האגרסיביים של מפעילות הסלולאר (אשר קיוו למכור מכשירים עבור פלח אוכלוסיה בלתי מנוצל), לא הצליח והוסר מהמדפים עוד באותה שנה.

 

מקום 7: סדרת ה-Xelibri של Siemens

חייזרי זה 'in'?
חייזרי זה 'in'?

כמו ה-7280 של נוקיה שבמקום ה-10, גם סדרת ה-Xelibri  של סימנס (Siemens) עוצבה עבור נשים. כשהוצגו המכשירים ב-2003 בקול תרועה רמה הם נועדו להציג את העידן הבא בתחום עיצוב המכשירים הסלולאריים, עם עיצוב מעוגל וחייזרי וצבעי בז', חום, ירוק שמפניה וכסף.

בסימנס קיוו כי העיצוב הבלתי שגרתי יתפוס את הלקוחות האופנתיים, יסחוף את הציבור ואף יהפוך לטרנד, אך המכשירים כללו בנוסף לעיצוב המוזר גם מפרט לא מרשים בעליל (לצד מסך שחור-לבן), היו לא נוחים לשימוש ונחלו כישלון גמור. כשנה וחצי לאחר שהושקו סימנס מחקה את המותג.

 

מקום 6: Samsung Cleo

מעוצב כקופסאת תכשיטים
מעוצב כקופסאת תכשיטים

מדי כמה שנים יצרנית סלולאר כזו או אחרת מנסה לעצב מכשיר שיסחרר את קהל הנשים, ה-Cleo הוא הניסיון של סמסונג (Samsung) לעצב מכשיר שיקסום לקהל הזה.

בכלל נדמה כי כאשר גברים מעצבים לנשים הם מנסים לשאוב השראה מהחפיצים הכי נשיים שהם מצליחים לעלות על דעתם, לכן הקליאו הוא פחוס ומרובע ועל-פי סמסונג מעוצב כקופסאת תכשיטים.

המכשיר מגיע בצבעי ורוד, זהב ותכלת עם עיטורי פרחים (אלא מה). המכשיר היה בתצורת צדפה וכאשר היה נפתח חשף מסך ומקלדת QWERTY מלאה, המכשיר הוצע למכירה בקנדה ובארצות הברית בשנת 2008, כאשר מכשירי הבלאקברי (Blackberry) עדיין היו בשיאם והאייפון (iPhone) היה שחקן חדש יחסית בשוק.

מעניין אם בשנים הקרובות אחת היצרניות תנסה לעצב מכשיר בהשראת נעל העקב.

 

מקום 5: טלפון הלו-קיטי

Hello Kitty Phone, קאוואיי
Hello Kitty Phone, אני ורוד משמע אני חמוד

עיצוב של טלפונים ממותגים הוא תמיד רע וכמעט תמיד לא נעשה באופן נכון, הוא נע בין חוסר השראה למחריד. אך נראה שמכשיר הסמארטפון ממותג 'הלו קיטי' נמצא בקטגוריה חדשה משל עצמו.

הסמארטפון שעוצב בהשראת החתולה המפורסמת בעולם, או לפחות ביפן, נראה כאילו עוצב על-ידי ילדות יפניות בגיל תיכון לכן אי אפשר להסביר מדוע הוא כל-כך מתאמץ להיות חמוד (תסתכלו עליי אני ורוד אני חמוד!), הוא כולל מספר גוונים של ורוד והלוגו של החתולה נמצא עליו לפחות שלוש פעמים, מעל למסך, מתחת למסך ועל גבי כפתורי הניווט. כמו כן  נראה כי הוחלט שהוא לא מספיק ורוד, ולכן גם המקשים עשויים מפלסטיק שקוף, מבריק וורוד.

אין לי ספק שביפן הדבר הזה עלול להיכנס לתוך קטגוריית הקאוואיי, אך עבורנו "האנשים האפורים" מהמערב, שלא הגיעו מארץ השמש העולה, הוא נראה פשוט מצועצע.

 

מקום 4: Samsung SPH-N270

המטריקס-פון, מפלצת פלסטיק
המטריקס-פון, מפלצת פלסטיק

נסיון מיתוגי נוסף הוא ה-SPH-N270 או כפי שהיה מכונה בפני העם 'המטריקס-פון', הוא היה נסיון של סמסונג לרכוב על גל ההצלחה של סרטי המטריקס, אבל הוא נראה מפחיד יותר מכל זקיף או סוכן במטריקס.

נראה שהמכשיר עוצב בחיפזון והמעצבים בסמסונג ניסו להקנות לו מראה כאלו נוצר בעידן הפוסט-אפוקליפטי בו בני האדם נמלטים מהמכונות. הוא עוצב מפלסטיק קשיח למגע בצבע שחור, את כפתורי השיחה עיטרה תאורה אחורית בצבע ירוק-מטריקסי וכך גם הממשק על גבי מסך הצבע עוצב כולו בהשראת הסרטים.

המכשיר היה בתוצרת מכשיר נפתח בהחלקה, אך במקום שמנגנון ההחלקה יחשוף את המקשים פה סמסונג ניסו טריק הפוך והוא מגן על המסך. במצב סגור היה ניתן לראות רק שורה אחת של המסך הצבעוני אשר נעשה בה שימוש בעת הצגה של שיחה מזוהה או חיוג, במצב פתוח האפרכסת שמגנה על המסך עולה מעלה וחושפת את המסך בכל הדרו ובכך הופך המכשיר לגדול ומגושם אך יותר.

ועוד אנקדוטה אחת: למרות שהמכשיר עוצב בהשראת 'העולם האמיתי' של בני האדם בסרט עושים בו שימוש דווקא בתוך המטריקס, דבר כשלעצמו הוא טעות קולנועית משעשעת שנובעת בעקבות שילוב מוצרי צריכה בתוך סרטים.

 

מקום 3: ה-Vertu Cobra

Vertu Cobra, ללא מילים
Vertu Cobra, ללא מילים

וורטו (Vertu), לשעבר חטיבת היוקרה של נוקיה , ייצרה מדי שנה טלפונים עם עיצוב מצועצע, שבייצורם נעשה שימוש בחומרים כמו טיטניום, אלומיניום, עור, צבעי זהב ויהלומים משובצים. המכשירים של וורטו לעתים רחוקות מעוצבים בתחום הטעם הטוב.

את טלפוני רכשו רק אצל קומץ עשירים אשר יכולים לבזבז כ-310-אלף דולר על מכשיר טלפון, ייתכן כי גם חלקם ימצאו כי ה-'קוברה', טלפון המעוטר בכ-439 אבני חן, יהלום ואבן ברקת אשר יוצרים נחש קוברה על גבי המכשיר, כמכוער בצורה קיצונית.

 

מקום 2: Handphone

חושחש הבלש לפעולה
כאן חושחש הבלש, איך אוכל לעזור לכם?

היוצר של המכשיר הבא, לבטח צפה בילדותו ב'חושחש הבלש', והחפיצים ששימשו את הבלש המצויר שבו את דמיונו – לצד מדחף שיוצא מתוך הכובע וגלגליות בנעליים היה טלפון שנמצא בתוך היד.

למכשיר קוראים 'Handphone , טלפון היד, וכשמו כן הוא, מכשיר טלפון שמתלבש על היד, על הבוהן מלבישים רמקול זעיר ועל הזרת את המיקרופון, יחידת המשדר, מקשי החיוג, המסך והסוללה נמצאים על גב היד. לא ברור אם המכשיר נועד לשבת על היד כל הזמן או שמא לחכות בתיק, אך בהחלט לא היינו רוצים להתעסק עם החוטים של המכשיר אשר נראים כאילו הם רק ממתינים להסתבך אחד בשני. לשמחתנו, הצרכנים המכשיר נשאר בגדר אב-טיפוס ומעולם לא הגיע אל מדפי החנויות.

 

מקום 1: Nokia N-Gage

N-Ggae, לדבר באופן לא שגרתי
N-Ggae, לדבר באופן לא שגרתי. תמונה ExtraGuy.

האן-גייג' (N-Gage) של נוקיה לא היה טלפון מכוער, למעשה הוא אפילו היה די מגניב – הוא היה הטלפון החכם  הראשון ששילב עיצוב של טלפון וקונסולת משחקים ניידת. הוא פעל על מערכת ההפעלה סמביאן והיווה את חוד החנית בתקופתו.

גודלו של המכשיר לא היווה בעיה בזמנו, גם לא חוסר התכנון בהצבת המסך, שנועד לשמש ברובו למשחקים, בתצורה אורכית ולא רוחבית – כל אלו מתגמדים לעומת בעיית העיצוב/שימושית כשהיה צריך להשתמש במכשיר כ… טלפון – ככל הנראה המהנדסים בנוקיה ניסו לדחוס במכשיר מכל טוב ושכחו שהוא צריך לשמש גם להוצאה וקבלה של שיחות, על-פני המכשיר לא נשאר מקום לרמקול ולמיקרופון והם הוצבו בחלקו העליון של המכשיר כך שכאשר רוצים לדבר בו יש להצמיד את חלקו העליון אל הפנים, דבר שניתן להגדיר רק כחוויה מוזרה אשר תמיד גררה הרמות גבה מצד עוברי האורח ברחוב.

 

בונוס: ללא שם

חסר שם, חסר עיצוב
חסר שם, חסר עיצוב

מכשיר נוסף שראוי לאזכור הוא המכשיר הבא אשר כולל מסך LCD כפול ואפס עיצוב.

המכשיר חסר השם הוצג בתערוכת סלולאר שנערכה ביפן, המכשיר בתצורת הצדפה מציג מסך כפול, עיצוב תעשייתי עם ברגים בולטים ובוהקים וציר מגושם למראה. המסך הכפול נועד להציע תמונה רחבה ממה שהציעו מכשירי הטלפון שהיו זמינים לרכישה אז, אך למרות הנקודות על החדשנות המכשיר פשוט נראה מגושם ולא נוח לשימוש.

ראוי לציין כי העיצוב הבוסרי כנראה נובע מהעובדה שמדובר באב טיפוס ראשוני והמכשיר עצמו מעולם לא זכה לראות אור, לכן נכנס רק אל מקום הבונוס.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.