Chrome Web Store, עמוסה בכל טוב.

בשלהי 2008, כשהושק 'כרום' (Chrome), דפדפן האינטרנט מבית גוגל (Google), החברה שיווקה אותו כדפדפן קטן, קליל וזריז בהשוואה ל-Internet Explorer 7 ששלט אז  בשוק ונחשב לאיטי. אז כרום היה דפדפן די בסיסי ועשה את העבודה שלו נאמנה, אך לפני קצת יותר משנתיים השיקה גוגל את Chrmoe Web Store, חנות ווירטואלית אשר מרכזת את כל התוספים לדפדפן תחת קורת גג אחת. משם אנו מביאים לכם רשימה של עשרה תוספים מומלצים שאנחנו חושבים שאנו חושבים שתעשיר את חוויית הגלישה שלכם.

Chrome Web Store, עמוסה בכל טוב.
Pocket, לקרוא מכל מקום.
Pocket, לקרוא מכל מקום.

לאחר התקנת התוסף 'פוקט' (Pocket) וההרשמה לשירות החינמי ניתן בלחיצת כפתור אחת לשמור תוכן לקריאה מאוחרת יותר, כשאת האתרים ניתן לפתוח במכשיר הטלפון החכם או מחשב הלוח. הגרסה הרשמית של פוקט למכשירים תומכת בעיקר באנדרואיד וב-iOS, אך יש יישומים חלופיים גם ך-Windows Phone ולבלקברי (Blackberry) אשר יכולים למשוך את הכתובת מתוך חשבון הפוקט שיצרת.

את האתרים השמורים ניתן לפתוח בתצורת קריאה נוחה, אשר מזכירה ספר אלקטרוני – זו מעלימה הסחות דעת כמו פרסומות, תגובות ואת עיצוב האתר כך שנשאר רק המלל ותמונות אשר קשורות לכתבה. חשוב לציין שניתן לשמור דרך פוקט לא רק אתרים שלמים, אלא גם ציוצים מה-'פיד' בטוויטר, עדכוני RSS ואף לסמן טקסט ולשמור אותו לקריאה מאוחרת.

לשמור על הפרטיות

היום בעידן פייסבוק יש מספר רב של אתרים שאוספים עלינו מידע, באמצעות התוסף 'Ghostery' ניתן לשים סוף למעקב. התוסף חוסם מעקב של אתרים אחרים כמו פייסבוק, גוגל אנליטיקס ועוד ומאפשר לגלוש מבלי לספק מידע. החיסרון הוא שהתוסף דורש התעסקות קלה לאחר ההתקנה אך זהו מחיר פעוט עבור מי שהפרטיות באמת חשובה לו. כמו-כן התוסף מאפשר לגשת להגדרות הפרטיות של האתרים השונים כמו גוגל ושל חשבון פייסבוק ולבטל או לחסום (במידה וקיימת האפשרות) מעקב אחר המשתמש באתרים אחרים.

להדפיס רק את מה שצריך

להדפיס רק מה שצריך.
להדפיס רק מה שצריך.

הדפסת דף אינטרנט היא לרוב פעולה בזבזנית ומיותרת, וגורמת לבזבוז דיו ודפים רבים. באמצעות התוסף Save The Trees ניתן לבחור בדיוק איזה אלמנטים להדפיס.

לאחר ההתקנה של התוסף יתווסף סמל של עלה לצד שורת הכתובת, לחיצה עליו תפעיל את התוסף. כל מה שנאשר לבצע הוא לבחור באמצעות העכבר אילו פיסקאות, תמונות וכותרות להדפיס מתוך הדף ובסיום ללחוץ על כפתור 'Print' או על כפתור ה-'Screeshot' ללכידת תמונה של האלמנטים הנבחרים. החיסרון היחיד הוא שלעיתים, התוסף לא מצליח להתמודד בהצלחה עם דפים בעלי סגנון עימוד מורכב.

מילון ותרגום בקליק

הגדרות של מילים, מכל מקום.
הגדרות של מילים, מכל מקום.

קוראי האנגלית לבטח יעריכו מאוד את תוסף הרשמי של  'גוגל-מילון' אשר מציג בבלון צף את ההגדרה של כל מילה באנגלית באמצעות קליק-כפול.

בנוסף מעבר להגדרה מתומצתת ניתן להציג את המידע בהרחבה ואף לקבל קישור למקורות חיצוניים כמו ויקיפדיה, ניתן לקבל את ההגדרה של המילה במגוון שפות: אנגלית, צרפתית, ספרדית וכדומה. למרות שעברית היא לא רחת השפות שנתמכות באופן ישיר, בעת הצגה של מידע מורחב ניתן להשתמש בשירות 'גוגל תרגום' על-מנת לקבל את ההגדרה או המילה בעברית.

לאלו המעוניינים להשתמש בשירות התרגום של גוגל ולא למצוא הגדרות, קיים התוסף 'Instant Translate' לתרגום מיידי מכל דף.

ויקפדיה מכל מקום

חיפוש בוויקיפדיה מכל מקום.
חיפוש בוויקיפדיה מכל מקום.

התוסף השימושי 'Lookup Compnion' יוסיף לחצן צמוד לשורת הכתובת שבלחיצה עליו נפתח חלונית קטנה עם שדה חיפוש באנציקלופדיה החופשית, וויקפדיה.

התוסף שימושי במיוחד והוא מאפשר לחפש ערכים בוויקיפדיה, מכל מקום מבלי לפתוח לשונית חדשה. התוסף גם מוסיף את אפשרות החיפוש בוויקיפדיה בעת לחיצה על כפתור העכבר הימני כך שניתן לחפש ערך בוויקיפדיה לאחר הסימון שלו בדומה לאופן שניתן לחפש במהירות בגוגל.

קישורים מקוצרים, קישורים מפוקפקים ומה שביניהם

מחד גיסא, שירותי קיצור כתובות כמו 'bit.ly' ו-goo.gl' הפכו להיות נפוצים בשנים האחרונות ובעיקר בגלל העלייה בפופולריות של רשת המיקרו-בלוגים 'טוויטר' אשר מגבילה את המשתמשים לכתיבת סטטוס באורך של עד 140 תווים. השירותים הללו מאפשרים לקחת כתובת מלאה של אתר אינטרנט ולקצר אותה משמעותית כך שתהיה יותר נוחה לשימוש.

באמצעות התוסף 'goo.gl URL Shortner' ניתן לקצר את הכתובת של האתר הנוכחי באמצעות שירות קיצור הכתובות של גוגל, בנוסף ניתן להפיק ברקוד לפתיחה של הקיצור באמצעות מצלמות מכשירי הטלפון החכמים ואף להציג סטטיסטיקה אודות הקישור.

View Thru, להציג את הכתובת המלאה.
View Thru, להציג את הכתובת המלאה.

מאידך, הבעיה עם כתובת מקוצרת היא שלא ניתן לדעת במבט על הכתובת לאן היא מובילה, כך שלמרות כי מדובר בקישור תמים למראה ייתכן והוא מוביל אל אתר מתחזה או אתר זדוני. כאן תוסף ה-'View Thru' יכול לסייע – לאחר התקנת התוסף ברגע שמציבים את סמן העכבר מעל לכתובת מקוצרת מופיע תיאור צף עם כתובת האתר המלאה.

לשפר את יו-טיוב

לנגן ווידאו ולהתעלם מהפרעות.
לנגן ווידאו ולהתעלם מהפרעות.

יו-טיוב, אתר הווידאו הפופלרי בעולם משנה את הרגלי הצפייה של משתמשים ומכיל מליוני סרטוני ווידאו בהם ניתן לצפות לפי דרישה. חוויית השימוש וממשק המשתמש באתר די בסיסיים אך בהחלט עושים את העבודה, אך תוסף קטן בשם 'Magic Actions for YouTube' מאפשר להוסיף אפשרויות, שבאופן תמוהה, עדיין נעדרות מאתר הווידאו הכל כך פופולרי.

באמצעות התוסף ניתן בין היתר: לשנות את עוצמת השמע באמצעות גלגלת העכבר, להפעיל מצב קולנועי – אשר מעמעם את המסך כדי למנוע הסחות, לנגן את הווידאו תמיד ברזולוציה הגבוהה ביותר, הוספת כפתור ניגון-בלולאה (Repeat) ועוד.

בודק דקדוק כחול-לבן

לא רק בודק איות.
לא רק בודק איות.

את בודק האיות המובנה בכרום לבטח מעריכים הגולשים אשר נוטים לכתוב דואר-אלקטרוני או הודעות ותגובות באנגלית, אך התוסף 'Ginger', שהוא פרי פיתוח ישראלי, מאפשר לבדוק גם את הדקדוק.

התוסף הוא אידאלי עבור משתמשים אשר כותבים באנגלית אך זוהי לא שפת אמם ובדומה לתוכנות בדיקות איות, בעת זיהוי של שגיאה תחבירית או שגיאת איות המילה מודגשת וחלון קופץ מציג הצעות של מילים חלופיות. בודק הדקדוק אינו מוגבל רק לכרום ומאתר החברה ניתן להוריד את התוכנה המלאה אשר מתממשקת עם תוכנות נוספות כמו וורד, אאוטלוק, אינטרנט אקספלורר ופיירפוקס.