התחזית: הלוויה קיצית. ווידג'ט התחזית ב-Nokia C6-01.
צילום: James Whatley

תם עידן: סימביאן, מערכת ההפעלה ששלטה ללא עוררין בשוק הסמארטפונים של תחילת העשור הקודם, תיקבר הקיץ סופית, לאחר שנוקיה תעצור את ייצור הטלפונים המבוססים עליה, כך דיווח אמש היומון הכלכלי Financial Times.

מערכת ההפעלה של נוקיה, שנוסדה ב-1998 והפכה לשליטת שוק הסמארטפונים המוקדמים בתחילת שנות ה-2000, כאשר שלוש גרסאות שונות שלה הותקנו על מכשירים של רוב יצרניות הסלולר הגדולות, חלשה בימיה היפים, באמצע העשור הקודם, על למעלה מ-70% משוק הסמארטפונים. כיום בלתי אפשרי למדוד את נתח השוק הריאלי שלה, מאחר ולא ברור אילו מערכות הפעלה קנייניות מבוססות עליה. הנתון המספרי העדכני היחיד אודות המערכת הוא 500,000 המכשירים המבוססים עליה שנמכרו ע"י נוקיה ברבעון הראשון של השנה, שהיוו פחות מעשירית מכלל מכירות הסמארטפונים של החברה בתקופה זו. הערכות מדברות על כך שנתח השוק הכללי שלה הוא כ-2% באסיה, מעט פחות מכך באירופה וזניח אף יותר באמריקה. דעיכתה המהירה מאז השקת האייפון של אפל ומכשירים מבוססי אנדרואיד של גוגל גרמה לפגיעה אנושה ברווחי נוקיה, שנאלצה לפטר אלפי עובדים ברחבי העולם, והביאה את מנכ"ל החברה סטיבן אלופ לכנות אותה "הפלטפורמה הבוערת" ולנטוש אותה לטובת הסכם עם מיקרוסופט ששילמה לנוקיה למעלה ממיליארד דולר על אימוץ המערכת שלה.

"הוצאת מכשיר סימביאן היתה לוקחת לנו 22 חודשים. עם Windows Phone זה לוקח פחות משנה"

דובר מטעם החברה מסר לעיתון: "הוצאת מכשיר סימביאן היתה לוקחת לנו 22 חודשים. עם Windows Phone זה לוקח פחות משנה". לדבריו, הדבר אפשר לחברה להשקיע זמן ומשאבים רבים יותר בשיפור חווית המשתמש במכשיריה ע"י שיפור יכולות הצילום, המפות, המוסיקה ואפליקציות אחרות, במקום לבזבז את רוב הזמן בהתעסקות עם התאמת התוכנה לכל מכשיר. הדבר מתאפשר בזכות העובדה שמיקרוסופט מתאימה את התוכנה לרכיבי החומרה המועדפים עליה ומונעת מיצרניות לנסות חומרות שונות היוצרות בעיות תאימות ומעכבות את התפתחות המערכת, כפי שמוכר מעולם האנדרואיד.

לעמוד ה-Flickr של הצלם