לצד היתרונות הרבים שמציעים לחיים שלנו הטלפונים החכמים, יש כידוע גם לא מעט חסרונות. מדובר בבעיות קשב וריכוז, בסיכון בזמן נהיגה ואפילו פגיעה בבריאות. עכשיו ייתכן שבפנינו עומדת בעיה נוספת: מחקר מצא כי טלפונים חכמים עושים אותנו לטיפשים, ואף יותר מכך.

המחקר, שנערך באוניברסיטת טקסס באוסטין שבארצות הברית, בחן את ההשפעה של הטלפונים החכמים בשימוש היומיומי. 700 אנשים התבקשו לבצע מבדקים שונים שמטרתם הייתה לבדוק את היכולות הקוגניטיביות שלהם במאמץ ובו בזמן נמדדה כמות המידע בה יכול המוח שלהם לטפל. באופן אקראי התבקש כל אחד מהנבחנים להניח את הטלפון לידו על השולחן, להכניס אותו לכיס או להניח אותו לשמירה בחדר סמוך.

לפי המחקר התוצאה הייתה חד משמעית והרבה מעבר למה שאפילו החוקרים העריכו בתחילת הדרך: הנבדקים שהניחו את הטלפונים שלהם בחדר הסמוך השיגו תוצאות טובות פי כמה מכל האחרים. כלומר היכולת שלהם לבצע משימות הייתה בכמה רמות מעל האחרים. לעומתם, אלו שהטלפון היה מונח על לצידם על השולחן קיבלו את התוצאות הנמוכות יותר, אף פחות מאלו שהטלפון היה בכיסם.

יש להדגיש כי דעתם של הנבדקים הוסחה מעצם העובדה שהטלפון נמצא לצידם, כלומר גם כאשר לא הגיעו התראות למכשיר רמת הריכוז של הנבדקים ירדה באופן משמועתי.

המסקנה מהמחקר הזה היא ברורה: אפילו אם הטלפון רק נמצא בסביבה, הוא כבר פוגע ביכולת לעבד מידע ולבצע מטלות, אפילו אם לא ממש משתמשים בו.

התמונה באדיבות Shutterstock