כמה חברים יש לכם בפייסבוק? באזור ה-200? 500? אולי אפילו יותר מ-1,000? הגעתם למכסה ואתם צריכים למחוק מישהו כדי לאשר חבר חדש? זה גורם לכם להרגיש פופולרים? חבל, כי זה לא אומר שום דבר על החיים החברתיים שלכם, ועכשיו יש גם הוכחה.

החוקר רובן דנבר, זה שקבע את המונח Dunbar's Number לפיו בני אדם יכולים לתחזק רק כ-150 קשרים חברותיים בו זמנית, אסף עדויות מיותר מ-3,400 משתמשי פייסבוק פעילים וביקש לברר מה זה אומר על החיים החברתיים שלהם. הוא מצא כי למשתמש הפייסבוק הממוצע יש אמנם כ-155.2 חברים בפרופיל, אבל ברגעי משבר או מצוקה רק 4.1 מהם זמינים לו באמת. מעבר לכך, לפי המחקר, אם קורה לכם משהו רע בחיים, רק 13.6 חברי פייסבוק יביעו סוג מסוים של אמפתיה למצבכם או ינסו לעודד אתכם באמת.

המחקר מסיק כי רשתות חברתיות הן בהרבה מקרים אגוצנטריות, ולכן ה"קשרים" שאנשים מטפחים שם הם רעועים במקרה הטוב. כפועל יוצא מכך, ולמרות שאולי נדמה לכם אחרת, רשתות חברתיות לא באמת משפרות את החיים החברתיים שלכם אלא רק יוצרים אשליה. המחקר מכיר בכך שרשתות חברתיות יכולות להאריך במידה מסוימת משך זמן של חברות, אבל בסופו של דבר זה לא מספיק מהותי בשביל שייחשב כקשר אמיתי.

המחקר מסיים בכך שחברויות אמיתיות ומהותית דורשות השקעה עמוקה יותר: "באופן פרקטי, מערכות יחסים אמיתיות (בניגוד לשרירותיות) מצריכות אינטראקציה של פנים מול פנים מדי פעם על מנת לתחזק אותן". אז כמה חברים אמרנו שיש לכם?

התמונה באדיבות Shutterstock