ככל שהסמארטפונים הופכים לחכמים יותר, לא מן הנמנע שהאיומים כלפיהם יהפכו להיות רציניים יותר. ממצאי מחקר שהתפרסמו בסוף השבוע האחרון מגלים כי 79% מהאפליקציות הזדוניות המאיימות על שוק הסמארטפונים, נוצרו בכדי לפגוע במערכת ההפעלה אנדרואיד (Android). לעומתן, רק 0.7% מהווים איום למערכת ההפעלה של אפל – iOS.

הממצאים מתייחסים לנתונים שנאספו בשנת 2012, והם פורסמו בתזכיר פנימי שהופץ על ידי המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים האמריקני. הדו"ח חושף בפני עובדי המשרדים הללו עד כמה יש להיזהר בהתקנת אפליקציות ממקור לא ידוע, והוא ממליץ להם להתקין את עידכוני התוכנה על המכשירים שברשותם. עוד מסביר המסמך שאנדרואיד היא "היעד העיקרי להתקפות בידי תוכנות זדוניות", זאת בשל העובדה כי היא נחשבת מערכת פתוחה יותר ובעלת נתח שוק משמעותי.

הדו"ח מפרט שלושה סוגי איומים אפשריים: הודעות SMS, אוסף של יישומים המקבלים גישה לליבת התוכנה (rootkit) ודומיינים של חשבונות גוגל פיקטיביים. בשל העובדה כי רבים מעובדי המדינה בארה"ב מחזיקים ברשותם סמארטפון המריץ אנדרואיד, ממליץ להם הדו"ח להשתמש בתוכנות הגנה אבטחה שונות בכדי לבדוק שהמכשיר לא נדבק באחד מאלה.

לאחר ההובלה המשמעותית של מערכת האנדרואיד ברשימת המערכות המותקפות, מככבת סימביאן (Symbian), מערכת ההפעלה הקודמת של נוקיה, אליה מכוונים 19% מהאפליקציות הזדוניות. בתחתית הרשימה קיימות מערכות ההפעלה של אפל (Apple) עליה מאיימים רק 0.7%, ווינדוס מובייל ( Windows Mobile) ובלקבארי (BlackBerry) עם 0.3% בלבד.

מה אומרים המספרים? בראש ובראשונה חשוב לזכור כי צריך להתחשב בנתח השוק של כל מערכת ההפעלה. ככל שנתח השוק גדול יותר, כך עולים הסיכויים כי יותר אפליקציות זדוניות יפותחו עבור אותן מערכות הפעלה. דבר נוסף שחשוב לזכור כי אפל מעמידה שורה מחמירה יותר של מבחני כניסה לחנות האפליקציות שלה. סביר להניח כי עובדה זו מקשה על חדירתן של רכיבים זדוניים כנגד מערכת ההפעלה iOS.

כך או כך, חשוב שכולנו נזכור כי הורדה פזיזה של אפליקציות רבות אינה מומלצת במיוחד. חשוב שנקרא ביקורות ודירוגים עבור כל אפליקציה שאנו מורידים, אולי בכך נמנע הכנסה של יישומים זדוניים במכשיר השימושי ביותר שלנו – הסמארטפון.