ככל שהסמארטפונים הופכים לחכמים יותר, לא מן הנמנע שהאיומים כלפיהם יהפכו להיות רציניים יותר. ממצאי מחקר שהתפרסמו בסוף השבוע האחרון מגלים כי 79% מהאפליקציות הזדוניות המאיימות על שוק הסמארטפונים, נוצרו בכדי לפגוע במערכת ההפעלה אנדרואיד (Android). לעומתן, רק 0.7% מהווים איום למערכת ההפעלה של אפל – iOS.

הממצאים מתייחסים לנתונים שנאספו בשנת 2012, והם פורסמו בתזכיר פנימי שהופץ על ידי המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים האמריקני. הדו"ח חושף בפני עובדי המשרדים הללו עד כמה יש להיזהר בהתקנת אפליקציות ממקור לא ידוע, והוא ממליץ להם להתקין את עידכוני התוכנה על המכשירים שברשותם. עוד מסביר המסמך שאנדרואיד היא "היעד העיקרי להתקפות בידי תוכנות זדוניות", זאת בשל העובדה כי היא נחשבת מערכת פתוחה יותר ובעלת נתח שוק משמעותי.

הדו"ח מפרט שלושה סוגי איומים אפשריים: הודעות SMS, אוסף של יישומים המקבלים גישה לליבת התוכנה (rootkit) ודומיינים של חשבונות גוגל פיקטיביים. בשל העובדה כי רבים מעובדי המדינה בארה"ב מחזיקים ברשותם סמארטפון המריץ אנדרואיד, ממליץ להם הדו"ח להשתמש בתוכנות הגנה אבטחה שונות בכדי לבדוק שהמכשיר לא נדבק באחד מאלה.

לאחר ההובלה המשמעותית של מערכת האנדרואיד ברשימת המערכות המותקפות, מככבת סימביאן (Symbian), מערכת ההפעלה הקודמת של נוקיה, אליה מכוונים 19% מהאפליקציות הזדוניות. בתחתית הרשימה קיימות מערכות ההפעלה של אפל (Apple) עליה מאיימים רק 0.7%, ווינדוס מובייל ( Windows Mobile) ובלקבארי (BlackBerry) עם 0.3% בלבד.

מה אומרים המספרים? בראש ובראשונה חשוב לזכור כי צריך להתחשב בנתח השוק של כל מערכת ההפעלה. ככל שנתח השוק גדול יותר, כך עולים הסיכויים כי יותר אפליקציות זדוניות יפותחו עבור אותן מערכות הפעלה. דבר נוסף שחשוב לזכור כי אפל מעמידה שורה מחמירה יותר של מבחני כניסה לחנות האפליקציות שלה. סביר להניח כי עובדה זו מקשה על חדירתן של רכיבים זדוניים כנגד מערכת ההפעלה iOS.

כך או כך, חשוב שכולנו נזכור כי הורדה פזיזה של אפליקציות רבות אינה מומלצת במיוחד. חשוב שנקרא ביקורות ודירוגים עבור כל אפליקציה שאנו מורידים, אולי בכך נמנע הכנסה של יישומים זדוניים במכשיר השימושי ביותר שלנו – הסמארטפון.

שתף:
-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.
 • or

  מי יתאמץ להוציא וירוסים למערכת הפעלה שגם ככה תיכחד עוד שנה (ios)? זה בזבוז ומאמץ לשווא.

  לפחות לאנדרואיד יש עתיד והרבה יותר משתמשים (אני לא פאן בוי [או שכן?])

  • בולי

   אם רק הייתי יכול לעשות איתך התערבות על השטויות שכתבת עוד שנה הייתי מיליונר.

 • זאב
 • שמוליק

  מה!? לא יכול להיות!
  איפה טכנולוגיה שיסביר כמה IOS פגיעה לעומת אנדרואיד.

  טוב זה באמת לא מפתיע, מי שמע בכלל על וירוס ל IOS?

  • AAA

   שמוליק,אני חושב שאתה מתבלבל ״טכנולוגיה״מגיב אך ורק באתר של ״מאותגרי הטכנולוגיה״גאג׳טי.ואתה באמת מאמין לכול מה שיוצא לו מהפה,חחח הוא פאנבוי של סמסונג.

 • איציק

  כמובן שזה הגיוני כי ההבדל הגדול בין האנדרואיד לios הוא שבאנדרואיד אפשר להתקין אפליקציות מחוץ למרקט שאז אין סינון של גוגל מה באייפון אי אפשר רק עם פריצה

  • גדי

   גם במרקט אין סינון מי יודע מה…

  • דן

   דווקא יש.
   הם נפוצים יותר במכשירי פרוצים

 • יוני

  למה אני לא מופתע?

  • א.א.

   כי, כפי שכתוב בכתבה, היא מהווה כ80% והכי הגיוני לכוון אליה, במיוחד כיוון שהיא פתוחה יחסית.
   קראת את הכתוב, נכון…?