במה שצפויה להיות הופעתו האחרונה בכנס ארגוני של חברת מיקרוסופט בסיאטל, עלה לבמה מנכ"ל החברה סטיב באלמר למילות פרידה אחרונות. עם ההתלהבות האופיינית שלו, האגדי (ויש היגידו גם ״הידוע לשמצה״) של מיקרוסופט ביקש להרגיע את 13,000 העובדים במשרה מלאה שנכחו בכנס – כמו גם את 25,000 העובדים אשר צפו בכנס באמצעות האינטרנט – שלענקית התוכנה מרדמונד עדיין יש תפקיד גדול בעתיד המחשוב.

"יש לנו פוטנציאל לא יאומן לפנינו, יש לנו גורל שלא ייאמן", אמר באלמר, במעין מחזור של ציטוט מהכנס הארגוני הראשון של מיקרוסופט בשנת 1983. באלמר גם נצל את ההזדמנות להשחיל כמה עקיצות כנגד אפל ומתחרות אחרות אשר ״גנבו״ את תהילתה של מיקרוסופט במידה רבה, בעידן המחשוב החדש. הדגש של אפל הוא על להיות "אופנתית", אמר באלמר. ואילו הדגש של אמזון, הוא בלייצר מוצרים ושירותים "זולים". וגוגל? – הדגש של גוגל הוא על "לדעת יותר". הדגש של מייקרוסופט, לעומת זאת (ולדברי באלמר), הוא על "לעשות יותר".

העקיצות האחרונות של באלמר הן רק קצה הקרחון בשורה של יציאות מפי המנכ״ל היוצא של מייקרוסופט כלפי יריבותיה של החברה, גם בעוד שהיריבות הללו נסקו לגבהים רמים יותר באזורים בהם הן התחרו ראש בראש עם מייקרוסופט. אפל, אשר הוכתרה בלעג ע״י באלמר כ-"שחקנית בנפח נמוך" בשנה שעברה, היא החברה הרווחית ביותר בתעשיית הסמארטפונים והטאבלטים, אשר מסתמנים כעתיד של עולם המחשוב הפופולרי. גוגל, שבעצמה מהווה יעד חוזר ונשנה לעקיצות מפי באלמר, היא החברה בעלת נתח השוק הגדול ביותר בשוק הסמארטפונים והטאבלטים, וממשיכה לנצח את מיקרוסופט גם בתחום מנועי החיפוש ברשת, כאשר החיפוש של גוגל מתעלה על בינג של מיקרוסופט.

יתר על כן, בסקרים שנערכו לאחרונה בתחום מערכות ההפעלה הניידות, מסתמן שאפילו חברת בלקברי מחזיקה בנתח שוק גדול יותר מאשר מיקרוסופט בשווקים הרלוונטיים הללו, זאת על אף שעניין מכירת חברת בלקברי לתאגיד פרטי  הוא פחות או יותר עובדה מוגמרת. במילים אחרות: למייקרוסופט יש פחות נתח שוק בתחום הסלולר מאשר חברה שנכשלה בשוק בצורה כה חד משמעית, עד כי היא עומדת להיעלם ממנו.

ועם כל זאת, המנכ״ל היוצא של מיקרוסופט נותר אופטימי לגבי עתידה של החברה: "רק החברה שלנו וקומץ של חברות אחרות עומדות לכתוב את העתיד", הוא המשיך. "אנחנו הולכים לחשוב בגדול, אנחנו הולכים להמר בגדול". בתוך פחות משנה, באלמר יפרוש מתפקידו כמנכ"ל של מיקרוסופט, אם כי עדיין עוד לא הוכתר לו יורש. ההכרזה הזו הגיעה בפתאומיות בסוף חודש אוגוסט, עם לחישות מכל עבר על כך שעזיבתו – זמן קצר לאחר שהודיע ​​על ארגון מחדש של החברה – לא הייתה מתוכננת או חלקה כפי שהחברה מנסה לגרום לכך להיראות.

העתיד המדובר של מיקרוסופט ככל הנראה יהיה בתור חברת שירותים ומכשירים, וחלק מהעדויות לכך הן הרכישה של מיקרוסופט ב-7.2 מליארד דולרים את חברת הסלולר נוקיה לאחרונה, כמו גם השקת הדור השני של מכשירי ה-Surface – ספק טאבלט ספק אולטרה-בוק – של מיקרוסופט השבוע. כך או כך, סוף עידן סטיב באלמר במייקרוסופט מביא איתו תקווה. תקווה שחברת מייקרוסופט תצליח להמציא את עצמה מחדש במרחב הנייד והמחשובי בכלל.

וידאו: נאום הפרידה של סטיב באלמר

כתב: רון ריינס ופורסם לראשונה באתר iPhones