ההכרזה של קנוניקל (Canonical), החברה המסחרית שעומדת מאחורי הפצת הלינוקס הפופולארית אובונטו (Ubuntu), שהיא עומדת להתאים אותה גם לטלפונים חכמים ולטאבלטים, קיבלה תאריך יעד. בכך ביססה החברה את ההערכה שהיא מתכוונת להשתמש במערכת ההפעלה שלה גם כדי להיכנס לתחום הטלפונים החכמים. המיליונר מארק שאטלוורת', שעומד מאחורי קנוניקל, הקדיש לכך את הנאום שהוא נותן בדרך כלל בכל תחילת שנה.

Ubuntu Smartphone, שאמורה להיות מושקת בסוף השליש הראשון של 2014, במקביל לגרסה 14.04 של מערכת ההפעלה השולחנית, תהיה מבוססת על ממשק היוניטי (Unity) שמשמש מזה מספר הפצות כברירת מחדל עבור שולחן העבודה של מערכת ההפעלה. ממשק זה תומך בחיפוש גלובלי, מקומי ואינטרנטי, בהתאם למילות החיפוש המסופקות לו. זה אומר שניתן יהיה לחפש יישומים, מסמכים, ספרים ומוזיקה מקומית או ברשת על ידי שימוש בתיבת חיפוש אחת. בחברה גם מבטיחים שמערכת ההפעלה תגיב במהירות לדרישות המשתמשים, וכדי לעזור להשיג זאת היא תשתמש במחוות מכל ארבעת כיווני המסך. בנוסף, צלמיות העבודה שיופיעו על המסך יהיו רגישות להקשר: הן יופיעו רק כשיהיה בהן צורך בכדי לבצע פעולה כלשהי על המסך, כך שניתן לצפות לממשק נקי מאוד יחסית.  כמו כן מתיימרת מערכת ההפעלה החדשה לתמוך בפקודות קוליות וטקסטואליות עבור כל היישומים, במטרה לחסוך לחיצות מסך.ubuntu-phone-os

מסך הנעילה של הטלפון יהפוך למסך ברוכים הבאים ויציג מייד עם הקלדת המכשיר מידע רלוונטי כמו הודעות דואר אלקטרוניות, מסרונים וכדומה. כמו כן ניתן יהיה לבצע החלקה משמאל לימין כדי לפתוח באופן מיידי את התפריט הראשי של הטלפון בכדי להפעיל יישומים באופן מיידי. לפי שמוצג בטיזר ששחררה החברה, ניתן לראות שהיא מתכוונת להתייחס מעט אחרת גם ללוח השנה, ולספק יישומים ייעודיים שיתאימו למערכת ההפעלה. כן, הנה עוד גן סגור אחד.

החברה גם מספרת שהיא תאפשר להוריד את מערכת ההפעלה לפני ההשקה הרשמית בכדי שמי שירצה בכך יוכל להתקין אותה בטלפונים שאינם נעולים, כולל ה-Nexus.

עוד לפני כן, במהלך השנה הקרובה (2013), תשחרר קנוניקל את Ubuntu for Android. כפי שכבר כתבנו כאן בעבר, מדובר בהתקנה של אובונטו שתחכה 'ברקע' מאחורי אנדרואיד, וברגע חיבור הטלפון לתושבת מיוחדת שתחבר מלקדת, עכבר ומסך לטלפון, אובונטו תיקח שליטה על הטלפון ותתפקד כמערת הפעלה שולחנית לכל דבר ועניין, בדומה לגרסה השולחנית המלאה. שילוב המערכת הזה יהיה אפשרי בזכות השימוש בקרנל של שתי מערכות ההפעלה שמבוסס בשני המקרים על לינוקס (Linux). בזמן העבודה במצב שולחן העבודה ניתן יהיה לגשת לכל הקבצים ששמורים בטלפון, כולל תמונות, מוזיקה ומסמכים. אב טיפוס של המערכת המשולבת אמור להיות מוצג בתערוכת ה-CES המתקרבת.

הנה הטריילר הקצר ששחררה החברה:

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • גבי גפן

  רק שלא יהיו סגורים כמו אפל!

  יהיה אפשר להפעיל אותה על מכשירי אנדרואיד? כלומר, להחליף osים?

  אינשאלללה!! זה יהיה ענק!

 • מישהו

  מעולה! אני כבר מת לנסות אותה. מישהו יודע אם האפליקציות של המחשב יפעלו על הגרסא הסלולארית?

  • מכיוון שהרבה מאוד יישומים כבר נכתבים ב-HTML 5, ומעודדים את המפתחים להגיש יישומים ב-HTML 5, אני לא חושב שצריכה להיות בעיה גדולה לגבי יישומים חדשים, בעיקר שיוניטי מספק ממשק שלא מבדיל בין יישום מותקן ליישום דפדפן. בסופו של יום הדחיפה היא לכתיבת יישומים שפועלים במסגרת חלון של דפדפן, אבל קשה לי להאמין שיישומים שולחניים ישנים יעבדו בטלפון, אלא אם יבצעו להם סידור מחדש שיתאים לגודל של מסך טלפון.

 • אני

  המעבר בין אפליקציות מזכיר את הווינדוס 8

 • SpongeBom

  אני רק שאלה…
  ממה מפתחי אבונטו, הן במחשבים והן בסלולארי מרוויחים כשהם מביאים את התוכנה בחינם?!
  גוגל אני יודע מרוויחים ידע שמנוצל ע"י האדוורדס שלהם. מה האינטרס של מפתחי אבונטו?

  • ניצן

   יש הרבה מקורות הכנסה, אבל קצת על המזלג:

   אם אתה רוצה לראות איפה הכסף הגדול, כדאי שתציץ בעמוד הזה: http://www.ubuntu.com/business/server ברגע שאתה נכנס לתחום העיסקי, הכל עולה כסף, ולא מעט.

   מלבד זאת, כבר כיום יש באובונטו חנות אפליקציות, בדיוק כמו שיש לך אצל אפל, אנדרואיד ומיקרוסופט. גם שם, מפתחים יכולים למכור את התוכנות שלהם וקנוניקל גוזרת את הקופון שלה.

   כל מערכת של אובונטו מגיעה עם ubuntu one – שזה כמו dropbox אבל של קנוניקל. הג'יגה הראשון בחינם – השאר – שידרוגים במחיר.

   אם אתה רוצה לרכוש מוזיקה, גם לזה תמצא פיתרון מובנה – עם ה Ubuntu music store שמאפשרת לרכוש שירים בדולר. וגם שם קנוניקל גוזרת קופון.

   • SpongeBob

    הבנתי, אני מניח שהם לא מתקרבים לסכומי הרווח של המתחרות, אך אני דווקא מעריץ חברות שעושות את הכסף בסיבוב ולא בצורה ישירה…
    תודה!

 • שי שבו

  פגזזזזזז

 • נקסוס

  מקווה שגם יהיה לנקסוס 4 ,עברתי לפני שבועים מגלקסי נקסוס ל נקסוס 4
  ולפי כל האתרים כרגע זה רק לדור הקודם של הנקסוס .
  יהיה מענין לנסות וראות איך זה יעבוד

  • אסף מורז

   ואיך הנקסוס 4 לעומת הגלקסי נקסוס? חלום אה?