בחודשים האחרונים אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת: אתרים גדולים בישראל ובעולם החלו לבקש מהגולש לבטל את חוסם הפרסומות (Ad Block), כדי להמשיך ולקיים את האתר בחינם.

מאקו כבר מציגה, מזה זמן, הודעה לצופי הווידאו. גם Ynet, גלובס, ביז-פורטל וכיכר השבת הצטרפו, ובאתר הארץ הקדימו תרופה למכה, והחליטו לאפשר גלישה רק למנויים בתשלום. "רצינו להביא לידיעתכם, כי התוכן אותו אתם קוראים מוגש לכם בחינם", נכתב בהודעה לגולשי Ynet. "הפרסומות הן שמאפשרות לנו להמשיך ולהעניק לכם את התוכן החדשותי האמין והעדכני ביותר ללא תשלום". בעוד שלי ולרבים יש מחלוקת לגבי המשפט האחרון, אנחנו, בסופו של דבר, רגילים שלא לשלם עבור תוכן באינטרנט, וכאשר הפרסומות גולשות מעבר לרמת הסביר, ומפריעות לגלישה באתר, אנחנו פשוט מתקינים חוסם פרסומות.

אבל הצעד הבא של האתרים הוא, כנראה, להתחיל לחסום גולשים המשתמשים בחוסמי פרסומות, שכן התגברות השימוש בחוסמים, לצד העובדה, כי "אפל" מאפשרת כעת שימוש בחוסמי פרסומות צד שלישי בדפדפן שלה במכשירים הניידים, הובילה אתרים ובעלי תוכן לנקוט צעדים חריפים. למעשה, "יאהו" כבר החלה לעשות זאת בשבוע האחרון למשתמשי שירות המייל שלה, שירות שכידוע נמצא בשימוש מיליוני אמריקאים, ולמרות ההכחשה כי מדובר בשינוי מדיניות, זהו צעד שסולל, ללא ספק, את הדרך לאתרים נוספים.

האם זו בקשה מוצדקת? האם אנחנו, הגולשים, צריכים לאפשר פרסומות? הרי זהו המודל הכלכלי של רוב האתרים. אני בהחלט חושב שכן. לגיטימי שיהיו פרסומות באתרי אינטרנט, כמו כאן ב-TGspot, כל עוד אינן מפריעות למהלך הגלישה התקין, אם כי לחסום גולשים הוא צעד קיצוני לכל הדעות. בכל זאת, פרסומות זה חלק מהנוף שלנו, הן באינטרנט, הן בטלוויזיה והן בעיתונים. הרי לא היינו מוכנים לשלם אגרה לערוץ 2 כדי לא לצפות בפרסומות, ואותו הדבר חל על אתרי אינטרנט ומקומונים, אבל גם בעלי האתרים צריכים להבין כי פרסומות המציפות את העמודים לא בא בחשבון.

אז מי ממכם כבר השתכנע ומאפשר הצגת פרסומות באתרים?

הטור פורסם לראשונה בניוזלטר השבועי. רוצים לקבל את כל העדכונים אחת לשבוע? הרשמו כאן. מעדיפים מקוצר ויומי? הרשמו כאן.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.