קצת פחות מחצי שנה לאחר שהשיקה את ה-Xperia Z1 סוני (Sony) מיהרה להציג בפני העולם את ממשיך הדרך, ה-Xperia Z2, וזאת כחלק מהקו המנחה של החברה כי טווח זמן של שנה בין מכשירי דגל הוא גדול מדי. לקחנו לסיבוב את ה-Xperia Z2 ובדקנו האם סוני מצאה את שביל הזהב.

מכשיר הדגל הנוכחי של סוני, לפחות עד שה-Xperia Z3 יגיע לחנויות בפועל, מצויד במערכת על שבב Snapdragon 801 מרובעת הליבות תוצרת קוולאקום (Quallcomm) במהירות שעון של 2.3 גיגה-הרץ. המעבד הגרפי הוא Adreno 330 והוא מספק את העוצמות שלו למסך בגודל 5.2 אינץ' באבחנה של 1920×1080 פיקסלים. ל-Z2 זיכרון עבודה (RAM) בנפח 3 ג'יגה-בייט וזיכרון אחסון פנימי בנפח 16 ג'יגה-בייט עם אפשרות להרחבת באמצעות כרטיס זיכרון, סוללת 3,200mAh, מצלמה אחורית באבחנה של 20.7 מגה-פיקסל עם יכולות לצילום וידאו באבחנה של עד 4K. המצלמה הקדמית לצילום עצמי ושיחות וידאו היא באבחנה של 2.2 מגה-פיקסל.

עיצוב מונוליתי חסין אבק ומים
במבט ראשון מכשיר ה-Xperia Z2 נראה זהה למכשירים קודמים בסדרת ה-Xperia Z – עיצוב מלבני עם גב וחזית העשויים זכוכית מחוסמת עם רצועת אלומיניום שמקיפה את המכשיר. המכשיר בעובי של 8.2 מ"מ. דק אך לא הכי דק בקטגוריה. סוני מכנה את הסגנון העיצובי הזה Omni-Balance והוא מאופיין בקווים נקיים וסימטריים. אפשר לקרוא לגישה זו עיצוב מונוליתי, ובהחלט מדובר בעיצוב קלאסי. בחזית השחורה כמעט ולא ניתן להבחין בחיישנים השונים כמו המצלמה הקדמית, חיישן הקרבה וחיישן התאורה, וכך שומרת החברה על העיצוב הנקי. סוני אפילו 'החביאה' את נורית החיווי בתוך אחד מזוג הרמקולים הממוקמים בחזית המכשיר.

רצועת האלומיניום שמקיפה את המכשיר היא בעלת קצוות מעוגלות וזאת על-מנת להקנות למכשיר נוחה יותר מהדגמים שקדמו לו. למרות זאת, המכשיר אינו מרגיש נוח ביד כמו ה-HTC One M8 או ה-LG G3, אך יש לציין כי השילוב של זכוכית ואלומיניום מקנה למכשיר הרגשה יוקרתית כשאוחזים בו. בצידו הימני של המכשיר בולט כפתור ההדלקה הגדול בעל הגימור המבריק וחריטה מעגלית אשר נראה כקישוט על צידו של ה-Z2. תחתיו נמצאים כפתורי השליטה בעוצמת השמע ובחלקו הימני התחתון נמצא כפתור צילום ייעודי דו-שלבי. צידו השמאלי של המכשיר נקי לגמרי מכפתורים וניתן למצוא במרכזו רק מחבר לעריסת טעינה.Sony-Xperia-Z2-smartphone-and-tablet-hands-on-4

מגירת כרטיס הסים, כניסת מחבר ה-microUSB והכניסה לכרטיס הזיכרון ממוקמים בצידי המכשיר מאחורי כיסוי חסין מים – זאת על-מנת להקנות למכשיר הגנה מאבק ומים בתקן IP58, שאומר שהמכשיר ישרוד טבילה במים בעומק מטר למשך חצי שעה.

ממוקד מולטימדיה
סוני כללה במכשיר  את מיטב הטכנולוגיה של החברה על-מנת להפוך אותו ל'חיית מולטימדיה' – המכשיר נשאר נאמן למותג Walkman ונראה כי ישנו דגש משמעותי על חווית השמע. הממשק של יישום ה-Walkman לניגון קבצי מוזיקה מקומיים או מהרשת קל, ונוח לשימוש ללא גימיקים מיותרים, היישום כולל אפשרות ל'תיקון' המידע המצורף לשיר – שם האומן, שם האלבום ושם הרצועה וזאת לצד האפשרות להוריד את תמונת האלבום. אלו מאיתנו שנוהגים להאזין ל-'פודקסטים' יופתעו לגלות שהוא חלק מיישום הסרטים והווידאו.

בצד החומרה המכשיר מצייד בזוג רמקולים קדמיים, אלמנט שהוצגה לראשונה בידי HTC עם מכשיר ה-One M7. על-מנת לשמור על החזית הנקייה של המכשיר סוני מיקמה את הרמקולים בחריצים זעירים בקדמת המכשיר כך שבקושי ניתן להבחין בהם. זה אמנם עוזר לשמור על העיצוב המרשים אך הצליל שבוקע מהם חסר באס במידה מורגשת. בנוסף לרמקולים הקדמיים יש בחלק מהערכות גם זוג אזניות עם סינון רעשים אקטיבי – באזניות מותקן רמקול זעיר המקליט את רעשי הרקע, והאזניות מפיקות גל רוחבי תואם אמפליטודה והפוך אשר מבטל את רעשי הרקע. האזניות הן בהחלט האביזר המרשים ביותר בערכה והן בהחלט מקיימות את ההבטחה שכן ניסינו אותן ברחוב סואן, קניון הומה אדם ותחת רכב רועשת, האזניות מפיקות צליל נקי וחזק המנתק את המאזין מהעולם החיצון.

המסך של ה-Xperia Z1 היה ידוע לשמצה בגלל זווית צפייה צרה שהציגה צבעים דהויים כשמביטים על המכשיר מהצד. למרבה השמחה סוני טיפלה בסוגיה הזו וזוויות הצפייה רחבות בהרבה. בנוסף המסך גדל ב-0.2 אינצ'ים וכעת גודלו עומד על 5.2 אינץ'. מדובר במסך עם פאנל IPS באבחנה-גבוהה של 1920×1080 פיקסלים וצפיפות פיקסלים של 424 פיקסלים לאינץ'. סידור תתי-הפיקסלים הוא בטכנולוגיית Triluminous, טכנולוגיה ייעודית של סוני בה כל תת-פיקסל – אדום, ירוק וכחול – מופרדים זה מזה ומוארים בנפרד. על-פי הצהרות היצרנית הדבר תורם לשחזור צבעים הנאמן יותר למקור אם כי לפי דעתנו הגוונים הלבנים נוטים לטמפרטורה קרה יותר.

על-מנת לספק את צורכי המולטימדיה הכבדים המכשיר מצויד בסוללת 3,200mAh ובזכותה המכשיר צולח בקלות יום שלם של שימוש ללא הטענה,. מבדיקה שלנו עם המכשיר ולאחר שימוש אינטנסיבי – גלישה, שליחה וקבלת דוא"ל, שיטוט ברשתות החברתיות השונות, צילום ומשחקי תלת-מימד – הגיעה הסוללה לרמה של 30% לקראת סוף היום. סוני כללה גם שני מצבים לחיסכון בסוללה. ה-'קיצוני' שבהם, מצב הסיבולת, מאט את מהירות המעבד, מכבה את תקשורת הנתונים באמצעות Wi-Fi כאשר המסך כבוי, סוגר יישומים הפועלים ברקע על-מנת למנוע בזבוז של הסוללה, ומאפשר ולהדליק את ה-Wi-Fi לפי מיקום. בהפעלת מצב זה, על-פי מדידות של מערכת ההפעלה, המכשיר יכול להחזיק מעמד מספר ימים.

Sony-Xperia-Z2-HAND

אלוף בצילום, איטי מהמתחרים
ה-Xperia Z2 מצויד במצלמה אחורית בעלת אבחנה של 20.7 מגה-פיקסל, ספירת פיקסלים גבוהה במיוחד לאור העובדה שהמכשיר הוא בעובי 8.2 מ״מ. במצב הצילום האוטומטי אותו סוני מכנה Superior Auto התמונות נלכדות באבחנה של 8 מגה-פיקסל בלבד. המצב האוטמטי ברוב המוחלט אכן מספק את הסחורה ומתאים את הגדרות הצילום בהתאם לסצינה.

ל-Z2 כפתור צילום ייעודי דו-שלבי, וזה דבר שעומד לזכותו – חצי לחיצה מפעילה את המיקוד ולחיצה מלאה לוכדת את התמונה, ממש כמו במצלמה אמיתית. ניתן באמצעות כפתור הצילום לשגר את יישום המצלמה מכל מקום במכשיר גם כאשר המכשיר נמצא במצב המתנה והמסך כבוי, תוך שניות המכשיר זמין לצילום. באופן מפתיע מהירות לכידת התמונות אינה מהירה כמו ב-HTC One M8 או ה-LG G3. היא בהחלט לא איטית, אך לאחר שמתרגלים למהירות הלכידה במכשירים הללו קשה להבין איך ה-Z2 שהוא בעל מפרט דומה מפגר מאחור.

Xperia z3 camera gui 2

המצלמה כוללת עוד מספר רב של מצבי צילום: צילום מתפרץ (Burst Mode) – המאפשר לצלם מספר רב של תמונות בבת אחת ולבחור את הטובה ביותר, מצב ׳חי׳ המאפשר לשדר וידאו חי לפייסבוק או יו-טיוב, Info Eye המאפשר להציג מידע אודות האובייקט שבתמונה כמו ציוני דרך או אתרים מתוירים, וכמובן אפשרות להחיל פילטרים א-לה אינסטגרם על התמונות. כמו במכשירים של יצרניות אחרות גם סוני ציידה את המכשיר במצב צילום המטשטש את הרקע: האפקט נעשה על-ידי לכידת שתי תמונות זו-אחר-זו במצב מיקוד שונה. האפקט לרוב משביע רצון, אך מכיוון שאין למכשיר תפיסת עומק יש גם לא מעט פספוסים.

רוב מצבי הצילום שימושיים וסוני אף מאפשרת להוריד מצבי צילום נוספים מחנות ה-Google Play, אך ישנם כאלה מיותרים לגמרי שהם לא יותר מגימיק במיוחד מצב צילום המציאות הרבודה המאפשר להוסיף לסצינות דמויות תלת-מימד שונות כמו דינזוארים.

מעבר לצילום האיטי יחסית, המצלמה היא אחת הטובות שנתקלנו בה במכשיר סלולרי: הצבעים טבעיים ולא רווים ובתנאי תאורה טובים יש מעט רעש דיגיטלי. המצלמה גם עושה חיל בצילום לילי ובאופן מפתיע מצליחה להביא תוצאות טובות יותר ממצלמת ה-׳אולטרא-פיקסל׳ של HTC אם כי כאשר מתקרבים התמונות מאבדות מהחדות שלהן בעקבות עיבוד תמונה שנועד למחוק רעש דיגיטלי. נורת ההבזק חזקה, אם לא חזקה מדי, וחבל שלא מדובר בנורת לד כפולה בעל טמפרטורה שונה.

בצילום הוידאו נראה שסוני מקדמת את האפשרות ללכוד תכנים ב-4K, אם כי צילום באבחנה שכזו זוללת זיכרון ואף גורמת למכשיר להתחמם. שווה לציין לטובה את מייצב התמונה של המכשיר ונראה כי מדובר באחד הטובים בשוק שכן בצילום תוך כדי תנועה יש רק מעט רעידות.

ממשק, טעון שיפור
הממשק המותאם אישית של סוני זכה לשינויים מעטים ביחס לגרסה הקודמת אך עתה הוא מרגיש פחות מודרני. שאר היצרניות יישרו קו עם העיצוב השטוח של גוגל אך סוני נשארה בשלה. ממשק המשתמש בהחלט לא מכוער אך הוא מרגיש מיושן. מעבר לכך, נראה כי סוני לקחת לתשומת ליבה את המשוב מהמשתמשים ועתה וילון ההתראות חולק לשני חלקים – חלק המציג התראות וחלק להגדרות מהירות. ניתן בקלות להדליק או לכבות אפשרויות שונות במכשיר הטלפון ועל-ידי לחיצה ארוכה על ההגדרה, ומשום מה לחיצה נוספת על הפריט שיפתח, ניתן לגשת למסך ההגדרות המלא.

Xperia z3 gui

המכשיר תומך במספר מחוות כך שלדוגמה בטפיחה כפולה על המסך ניתן להעיר את המכשיר, ניתן לענות לשיחה על-ידי הצמדת המכשיר לאוזן או להשתיק את הצלצול על-ידי הפיכתו. בנוסף, יש תפריט Smart Action המאפשר לבצע פעולות אוטומטיות, לדוגמה: בעת חיבור האזניות להפעיל את יישום נגן המוזיקה ולנגן שיר, בעת חיבור לעריסת הטעינה בשעות הלילה להשתיק את הצלצול ועוד.

יש הרגשה כי סוני מנסה לקדם בכח את חנויות התוכן שלה והחלקה של כפתור הבית כלפי מעלה כוללת עתה גם אפשרות לגשת לאזור ה-׳מה חדש׳ בחנויות התוכן של סוני בנוסף לגישה המהירה ל-Google Now, היינו סולחים לאפשרות הזו אם המסך היה מנוצל, גם, לטובת הצגת עדכונים חדשותיים וחברתיים ולא רק תוכן לרכישה.

לסיכום
נראה כי ה-Xperia Z2 אכן אורז יחדיו את כל הטוב שבסוני, עם דגש על מולטימדיה – החל ממצלמה מעולה הלוכדת תמונות סטילס ב-20.7 מגה-פיקסל או ווידאו ב-4K, אפשרות להאזנה למוזיקה עם יישום ה-Walkman המצוין תוך כדי שימוש באזניות עם סינון רעשים אקטיבי וזוג רמקולים קדמיים וכל זאת לצד סוללה שמסוגלת להחזיק מעמד יום שלם של שימוש מאומץ.

העיצוב והחומרים בהחלט מחמיאים למכשיר דגל עם עיצוב זכוכית ורצועת אלומניום וכל זה בעובי של 8.2 מ"מ, מקנים ל-Xperia Z2 הרגשה יוקרתית. נראה כי ה-Z2 מגשים את כל ההבטחות שסוני פיזרה כאשר היא השיקה את ה-Z1.

אהבנו

– עיצוב דק במיוחד, רק 8.2 מ״מ.

– חסין בפנים מים ואבק.

– אזניות עם ביטול רעשים אקטיבי.

– מצלמה בעל ספירת פיקסלים גבוהה במיוחד, מצלמת גם בתנאי תאורה קשים במיוחד ייצוב תמונה מהמובילים בשוק.

– ניתן להחליף את העיצוב של ממשק המשתמש באמצעות ערכות נושא.

– סוללה חזקה במיוחד.

– ניתן לקבוע חוקים לפעולות אוטומטיות.

– חלק מהיישומים המובנים ניתנים לעדכון דרך חנות היישומים.

– ניתן להחליף את המראה של הממשק באמצעות ערכות-נושא.

לא אהבנו

– הזכוכית ממנה עשוי המכשיר היא מגנט לטביעות אצבע.

– העיצוב המרובע של המכשיר הופך את האחיזה למסורבלת.

– מצלמה אטית ביחס למתחרים בקטגוריה.

– העיצוב של ממשק המשתמש מרגיש מיושן.

– יותר מדי התאמות לקידום חנויות התוכן של סוני.

 סקירות נוספות

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.