לא הרבה אחרי ה-Xperia Z, סוני הביאה לעולם את ממשיכו החדש בעל מצלמה מרשימה. זהו ה-Xperia Z1, האחרון מבית סוני שמציג מספר שיפורים בהשוואה לקודמו. עם Snapdragon 800, מסך Full HD ומצלמה 20.7 מגה פיקסל, יש לה בהחלט מה להציע. בדקנו.

מבט מסביב
כאשר אחזנו בו בפעם הראשונה הרגשנו כמה הוא גדול, ולא בגלל מסך ה-5 אינץ’ שלו. בניגוד למתחרות, המסגרת של ה-Xperia Z1 עבה באופן משמעותי ממכשירים אחרים, מה שיוצר תחושה כאילו מדובר במכשיר גדול מימדים. בדומה לדגם הקודם, הכפתורים הוטמעו כחלק מהממשק ולמרות זאת, בתחתית המסך ישנו כס”מ וחצי ריקים. יחד עם משקל של 170 גרם ומסגרת עבה עם הרבה "שטח מת", הוא נותן תחושה של מכשיר גדול, גדול מידי שלא לצורך.

עיצוב ה-OmniBalance של הדור הקודם חוזר גם כאן, והמוטיב המוכר מה-Xperia Z נראה מצוין, בפרט שסוני השכילו לעדן את קצוות המכשיר ולעגל את הפינות וגם להוסיף חריץ להרחבת זיכרון, למרות היותו חסין למים. למעשה, זה ההבדל העיקרי בעיצוב בין שני הדורות כך שנשארנו עם מסך הזכוכית בגבו שאינו עמיד לשריטות ומגנט לטביעות אצבע ומיקום כפתורים זהה: כך נמצא את כפתור הכיבוי וההדלקה בדופן ימין (שמעט קטן לדעתנו) ובשל היכולת שלו לעמידות למים ישנם מכסים על שאר החיבורים כמו חריץ הסים בדופן ימין וכרטיס הזיכרון ויציאת ה-microUSB בדופן שמאל הממוקמת בחלק העליון של המכשיר, פחות נוח לדעתנו מאשר מיקומו הטבעי לחיבור המטען בחלק התחתון אבל בהחלט עדיף על פני מיקומו של הרמקול בדגם הקודם אשר עבר לפאה התחתונה. בתור הרמקול העליון מתחבאת לה נורית LED קטנה להתרעות.

תפעול
בדור המכשירים האחרון סוני החליפה את ממשק המשתמש שלה למשהו יותר פשוט ובסיסי. תמיד החברה לא הצטיינה בממשקים מפוארים, אבל זה לא עבד לרעתה. הממשק המוכר מה-Xperia Z חוזר גם כאן עם גרסת האנדרואיד 4.2.2, ולדעתו הוא נראה ומרגיש מצוין. מסך הנעילה כולל גישה מהירה למצלמה, או אפשרות להוסיף מספר מסכי בית עם ווידג'טים מסוימים, בדומה לגרסה המקורית של מערכת האנדרואיד. בר ההתראות, הזמין כידוע גם הוא במסך הנעילה מציג את ההתראות האחרונות, אך הפעם סוני השכילה וכי ברגע שנפתח את בר ההתראות ממסך הנעילה, המסך לא ייכבה בזריזות. מאותו בר התראות נוכל לכבות ולהדליק את ה-GPS, WiFi, Bluetooth ולקבוע את הבהירות או פרופיל הקול, ונוכל תחת הגדרות המכשיר להוסיף ולהסיר כפתורים, אך אין אפשרות להגיע להגדרה מהירה של הקישוריות (על ידי לחיצה ארוכה על הכפתור) כפי שאנחנו רגילים ממשקים אחרים. באופן מעט מוזר, במקום שנוכל לגלול ימינה או שמאלה בין הכפתורים, הם נפתחים בשורה נוספת ו"גונבים" לנו שטח יקר בבר ההתראות.

Xperia Z1 android 4

מסכי הבית  (7 במקסימום) מגיעים עם תפריט נוח להוספת ווידג'טים, יישומים, שינוי רקע וערכות נושא. ישנם מספר יישומים מבית סוני המגיעים עם המכשיר כמו ניהול צריכת חשמל מתקדמת אשר ראינו גם בדגם הקודם, מצב STAMINA המשבית את תקשורת הנתונים בזמן שינה וחוסך סוללה. עוד נמצא את קישוריות Xperia המאפשר לחבר התקני סוני אחד לשני בטכנולוגיית MirrorLink או DLNA, וגם לחבר בקר אלחוטי של קונסולת הפלייסטיישן. בעת לחיצה על כפתור מנהל היישומים, נוכל להפעיל משם 'יישומנים' קטנים הצפים מעל גבי המסך. יש את הדפדפן, הלוח שנה, ה-Gmail ועוד.

דבר אחד שלא ממש הפריע לנו הוא שינוי מיקומי האייקונים על סרגל ההתראות משמאל למין, כך שהשעון נמצא בפינה השמאלית במקום הימנית, וכך שאר הקישוריות. לא משהו יותר מידי נוראי כדי להתרגל אליו. נציין לטובה את המקלדת המקורית, אשר כוללת אפשרות ללמוד את המילים שלנו מהרשתות החברתיות והג'ימייל, להציג השלמה אוטומטית ולשנות את עיצובה.

חומרה
ה-Xperia Z1 מצויד בדור האחרון של השבב תוצרת קוואלקום מדגם MSM8974, המוכר בשם Snapdragon 800 הכולל מעבד מרובע ליבה 2.2GHz ומשולב במעבד גרפי Adreno 330. זהו שדרוג לא קטן בהשוואה ל-Snapdragon S4 Pro של הדור הקודם, והוא אכן מאפשר למכשיר לפעול בצורה חלקה וזריזה. במהלך השימוש שלנו עם המכשיר לא נתקלנו בתקיעות כלשהם והוא עבד יפה מאוד, כפי שציפינו. גם במבחני הביצועים רואים זאת וכי באפליקציית Antutu קיבלנו ציון של 32,639 נקודות, שזה  כ-1,200 נקודות פחות מאשר שקיבלנו ב-LG G2 הכולל את אותו המעבד. את המספרים ראינו גם אצל Vellamo אשר קיבל 2,916 נקודות ב-HTML5 ו-1,151 נקודות ב-Metal. ההבדל היחיד היה ב-Quadrant, שסיפק לנו תוצאה של 11,126 נקודות, מספר לא מיצג ורחוק מהתוצאה שהייתה אמורה להיות, ומכיוון שראינו כי במכשירים אחרים בעולם המספר גבוה הרבה יותר, אנחנו מניחים כי הוא אינו משקף את הביצועים של המכשיר. אם נזנח לרגע את המספרים, קשה לומר כי ראינו הבדלים בתפקוד המכשיר ביחס למכשירים אחרים ברמתו.

צילום לא רגיל
גולת הכותרת של ה-Z1 היא ללא ספק המצלמה. המכשיר משלב חיישן מסוג Exmore RS, פרי פיתוחה של סוני,  בגודל 1/2.3 אינץ' וברזולוציה 20.7 מגה פיקסל ‎. בהחלט מדובר באחת המצלמות האיכותיות ביותר שנתקלנו בהם ומצליחה להפיק תמונות איכותיות מאוד גם ביום וגם בלילה. הצבעים מצוינים, אמיתיים ומדויקים, גם בצילום תקריב התוצאה מרשימה ביותר. יתרה מכך, בניסוי שעשינו מול ה-LG G2 בתנאי תאורה קשים, ה-Z1 הצליח להוציא תמונות מוארות יותר ועם פחות רעש דיגיטלי.

Xperia-Z1-back-camera

אבל זה לא מסתיים בזה. סוני ציידה את המצלמה בכפתור צילום ייעוד הממוקם בדופן הימני, משהו שכבר כמעט ולא רואים במחוזותינו. הכפתור מתנהג כמו במצלמות דיגיטליות קומפקטיות ומאפשר להפעיל את המצלמה בזריזות אחרי לחיצה ארוכה, ומשמש גם ככפתור פוקוס בחצי לחיצה, פעולה כל כך נוחה מאשר ללחוץ על מקום במסך להתמקדות. תוך כשתי שניות בלבד המצלמה מוכנה לשימוש מרגע הלחיצה על הכפתור כאשר המכשיר במצב המתנה, יעיל ומהיר מאוד. גם הצילום מתבצע בזריזות והיא מוכנה לצילום הבא בתוך כחצי שנייה. מרשים ביותר.

מספר תמונות מאקרו שצילמנו יצאו מפוקסות ומאוד חדות. גם ניסיון הצילום בחושך (תמונת המקלדת) אמנם לא צלח בניסיון הראשון והשני, אך במעבר לצילום ידני הצלחנו להגיע לנוסחה הנכונה ולצלם תמונה מושלמת. צילום נוסף שביצענו הוא צילום בחושך מוחלט ושימוש בפלאש (בגלריית התמונות), שם ראינו כי הפיזור של הפלאש מעט ממוקד מידי והתמונה יוצאת שטחית. צילום רחוב בלילה הניב תמונה אמנם יותר מוארת בהשוואה למצלמות סלולריות אחרות, אבל גם לא מעט רעש דיגיטלי נראה בה.

      
לגלריית התמונות

ממשק המצלמה של סוני בסיסי אך נוח למדי. יש את כפתור הצילום בגדול בצד ימין, ומעט מתחתיו כפתור לצילום וידאו. בחלק העליון גישה מהירה לגלרייה והכפתור התחתון ביותר יעביר אותנו לתפריט המצבים, שם נוכל לבחור בין מצב אוטומטי בו המצלמה תזהה את מצב הצילום ותשנה את ההגדרות בהתאם או מצב ידני בו נוכל לשנות הגדרות שונות בצורה ידנית. מצבים נוספים הם ה-Info Eye המחפש מידע על מה שצילמנו, שימושי בעיקר למקומות מתויירים, Social Live המאפשר לשתף וידאו ישירות לפייסבוק, Timeshift burst מבצע מספר צילומים ברצף לפני ואחרי הלחיצה ומאפשר לבחור את התמונה הטובה ביותר, אפקט AR יוסיף אובייקטים קיצ'ים שונים על התמונה ובדומה אליו גם גם 'אפקט תמונה' יוסיף אפקטים בסטייל אינסטגרם. בתחום צילום הוידאו לא ראינו שינוי רב, והאיכות הייתה טובה.

Xperia Z1 android

זמן הסוללה 
אורך חיי הסוללה נגזר בסופו של דבר מאופי השימוש במכשיר ובסוני הבינו זאת הרבה לפני שאר היצרניות והוסיפו לא מעט אפשרויות לחסכון בסוללה. מצב ה-Stamina הקיים בהגדרות הוא אולי האפשרות הטובה והיעילה ביותר לחסכון בסוללה. כידוע בזמן שהמכשיר במצב המתנה, הוא עדיין ממשיך לעבוד ברקע, בין אם זה תקשורת ה-WiFi או ה-3G שממשיכה לצרוך נתונים. במצב זה כל התקשורות כבויות בזמן שהמכשיר בהמתנה, ואם נרצה ניתן להגדיר יישומים מסויימים שאנחנו מעוניינים כי ימשיכו לפעול כרגיל. המכשיר לומד את הרגלנו ואף מציין את הזמן הנותר להפעילו בזמן קצוב. אפשרויות נוספות הן הפעלת קישוריות ה-WiFi רק לפי אזור מסויים, כך לדוגמה כאשר אנו מסתובבים כל היום עם הנייד באזורים ללא קליטת WiFi, המכשיר יפסיק את חיפוש הרשת האלחוטית כדי לחסוך לנו בסוללה. 

Xperia-Z1-Frontהסוללה בהספק של 3,000mAh, שזה נחשב למספר גדול מאוד יחסית למתחרים, ורק LG עם ה-G2 מגיע עם סוללה שכזו (ביחס לגודל המסך). אבל מספרים לחוד ומציאות לחוד כי היא למרות הכל, אינה מצליחה לספק את הביצועים שציפינו ממנה, וכי היא נותנת עבודה דיי "ממוצעת" ולא יותר מהרגיל. ההרגשה כי מדובר בכשליש פחות הספק מאשר מה שקיבלנו בפועל. זאת כמובן לפני השינויים שעשינו עם יישום ה-Stamina, אז המכשיר הספיק לנו לקצת יותר. חסרון נוסף יש לציין הוא שהסוללה אינה נשלפת החוצה.

 לסיכום, ה-Xperia Z1 הוא מכשיר נאה, חזק וזריז. התוספת של חסינות נגד מים מוסיף לערכו, אבל מצד שני העיצוב פועל אולי לרעתו והוא גדול מימדים עם הרב שטח מיותר. המסך איכותי ונראה מצוין, גם באור שמש ישיר וגם מערכת האנדרואיד עם הממשק המותאם עושה את העבודה, במיוחד שההתאמות של סוני למערכת הן בסיסיות יחסית. גולת הכותרת היא ללא ספק המצלמה המוציאה ומצלמת תמונות איכותיות ובזריזות יתרה, וזו גם צריכה להיות הסיבה הכי טובה לבחור במכשיר. הוא נוצץ ומשדר יוקרתיות כמו שאר מכשירי הדגל המתחרים אך מעבר לכך, אין כאן משהו מעל הממוצע שלא ראינו לפני כן, במיוחד שמחירו אף יקר יותר מהמתחרים (2,700 ש"ח).

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • כלנית בנימיני

  קניתי טלפון סלולרי של סוני- Xperia Z1 שאמור להיות עמיד למים, באתר של סוני אפילו מראים שניתן לצלם מתחת למים.(לא הספקתי לבדוק אם הוא באמת עמיד למים)
  למכשיר יש מדבקות לבנות שהופכות לאדומות במגע עם מים, במכשיר שלי הן היו לבנות, כלומר לא חדרו מים!
  חודשיים אחרי קניית המכשיר הוא הפסיק לפעול, מאחר ויש אחריות על המכשיר שלחנו אותי לתיקון במעבדה של סוני.
  מהמעבדה הודיעו לנו שבמכשיר יש קורוזיה מחדירת מים (??)
  ועלות התיקון 1500 ש"ח!!
  לא עזרו לנו הנסיונות להסביר שהמכשיר לא נרטב, שהמדבקות עדיין לבנות ומוכיחות שלא חדרו מים, שזה אולי בעיה במכשיר עצמו,
  המכשיר חדש! איך קורוזיה??
  השרות והיחס של סוני גרוע!
  אני מקווה שכמה שיותר אנשים יקראו ויחשבו פעמיים לפני שהם קונים טלפון של סוני!!

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  איפה רכשתה
  ?

 • אורי

  מותיקי הסלולר בארץ.ראיתי את פריס וגם את רומא…התחלתי עם אריקסון כשכל עם ישראל העדיף מוטורולה, המשכתי עם אריקסון. והרגשתי את ההבדל בין איכות לבין המוניות. עברתי מכשירים לא מעטים עד שהכרתי את הנוקיה N95 8GB. מכשיר חכם. מעולה, אמין, עובד כבר שבע שנים, בכל תנאי וללא תקלה. אלא שהפלסטיקה הלכה, אז נאלצתי לעבור כי אין כבר חלקים לנוקיה המיתולוגית שמעטים הכירו בארץ וידעו להעריך. היות ויש לי אפשרות, התנסיתי ברבים. רציתי להשתנות, להיות כמו כולם, העדר צודק. ללכת על אייפון של עם ישראל, אבל העדר לא תמיד צודק למרות שהוא תמיד עדר… האקספיריה של סוני, מכשיר מליגה אחרת. מגלקסיה אחרת. יוקאתי מאד. עשוי מחומרים אחרים לגמרי. מוקפד. לא חרסין, אלא חסין… מצלמה מעולם המצלמות, שמע מעולם מערכות הקול, אנדרואיד פתוח ומעולה. קניתי לאשתי ולי ומאז הפסקנו להשתמש במחשבים בבית, יש בו הכול מהר וטוב. לימד אותי כמה רע להיות שבוי של מיקרו&סופט… הבחירות שלי להבא ברורות: סוני. גוגל. אנדרואיד. תמיד. אודה, נתקלתי בבעיית שירות. קיטרתי הרבה. הבעיה נבעה דווקא מכך, שסוני מתעקשים לתת שירות ישיר ולא דרך חברות הסלולר ולשנתיים!!! אז הייתה בעיה. לא רוצה לספר לכם איזה טיפול קיבלתי. ברור לי שאף חברה לא יכולה לתת טיפול כזה לכל לקוח. זה המקרה הרביעי בארץ, שאני מקבל טיפול כמו שצריך. בבית הצילום ברמת גן החליפו חי מצלמת קנון, שנתיים אחרי האחריות לחדשה, כח התקלה הייתה ידועה לקנון… בטבע עדן מרקט, פינקו אותנו שנה בגלל טעות קטנה.. ובברב אלקטרה, נותנים טיפול ברמה שכמעט אין בארץ. אז אני עם האקספיריה. נשוי באושר. גם בני ביתי יהיו. מבתובב עם שעון חכם שמחובר לטלפון חכם, ומצוייג במיטב דל המיטב. אז דעם ישראל ימשיך לקנות אייפון וסמסונג (סמסונג נוט שוכב בבית בלי שימוש, לפניו סמסונג f480, התקלקל תוך חודשיים מקנייתו, דווקא דגם עתיק, 9000 היה בסדר, אך התקלקל תוך שנה…. רמז עדין). רציתי להיות כמו אחרים, עם אייפון, אבל למה לגת ברמה? כדי להיות כממו כולם? אין מה להשוות משום בחינה, תאמינו לקשישא, חסר אינטרסים שכמותי…

 • רוני

  מאכזב !! אחרי שימוש של חודשיים ,טלפון חדש ניכנסתי לבריכה לצלם מס תמונות.הקפדתי על סגירת כל הפתחים.השתמשתי בדיוק 5 דקות.אחרי כמה שעות הטלפון שבק חיים.באתר של סוני כתוב שאפשר להשתמש בטלפון בבריכה עם כלור.יש אפילו צילומי ילדים בתוך המים כהדגמה.אבל בחברת "גו מובייל " היכן שקניתי מתעלמים וטוענים שאסור להשתמש במים עם כלור.חבל על הכסף סוני -אכזבה.

 • חלי

  הייתי בין הראשונים שרכשו את המכשיר הזה בארץ ועד עכשיו הייתי מאוד מרוצה עד שבדקתי אותו במים כשכל הכניסות שלו למטען ,לכרטיס זיכרון ואוזניות היו חסומות ועדיין נכנס לו מים והוא נהרס לי ומסתבר שאין אחריות על זה…אכזבה

  • קרן

   גם לי קרה אותו מקרה והמכשיר קיבל קורוזיה והיבואן לא רוצה לקחת אחריות על המכשיר כי הם טוענים שהמכסים לא היו סגורים ושהמעבדה שלהם תחקרה את העניין. אני מאוד מאוכזבת מהשירות כיצד אנו יכולים לטפל בנושא??

 • מיכאל

  אבל יש בעיה קטנה עם אחד המכסים נשבר זה לא נגד מים

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אין כל נמשפחה שלי עם המכשיר פיצוץץץץ ממליץ בחום נשבע שלא תתאכסבוצאני לא יודע עם יש מכשיר יותר טוב מיזה

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מכשיר פיצוץץץ ממליץ בחום!!!!!

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   צודק!!!! יש לי אותו ואין השוואה בכלל

 • אלירן

  מודה שמעולם לא החזקתי סוני עד לפני שבועיים שקניתי z1. עיצוב המכשיר יוקרתי ומדהים, ממשק סקסי ואינטואיטיבי,לא הוכנסו פיצ'רים כבדים ומיותרים, מקלדת מהירה נוחה ועושה את העבודה יפה מאוד (בשונה מהמקלדת של g2 למשל), אפשרות הרחבת זיכרון, וכל זה עמיד למים!! ועוד החיבור לאוזניות ללא מכסה. שורה תחתונה מכשיר גאוני! סוני הייתה הכוונה ותישאר חברה טכנולוגית איכותית ביותר

 • גיל אזרוב

  נשבע יש לי אותו (z1) מה6 בפברואר והוא הטלפון הכי טוב המשחקים עובדים חלק והמצלמה פשוט מעולה ממליץ בחום ובקשר למסך נכון הוא ענק אבל שמו את הכפתורים של הכיבוי/נעילה באמצע וגם את הכפתורי הווליום אז בקיצר במקום לחפור תיקנו אותו ומבטיח שלא תתאכזבו

 • מיכאל

  עוד משהו אחד שלו יודעים בטריה מחזיקה מחצי יום לשלושה או הרבעה ימים

 • xanadoo

  אחרי שנתיים מענגות למדי עם סוני אריקסון אקספריה ארק S, עברתי לZ1, ומה אומר? סוני, זה כל השוני משאר החברות. לחברה עם ידע נצבר בתחום הסאונד, הצילום, השמע, אין לה כל בעיה להוציא מכשירי פרימיום נהדרים. מומלץ.

 • anaui

  כולם פה שוכחים שהוא יצא די הרבה זמן אחרי כל הגלקסי והשאר לא לשכוח את זה ( מכשיר מעולה יותר מכולם מה ההשוואה בכלל !!! )

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מכשיר מעולה יש פו כותבים שמעלים כל מיני קריטריונים שהם לא מעלים או מורידים מהמכשיר אלה כמו על בחורה, האם העיניים שלה והתסרוקת קובעים אם היא בן אדם או עובדת יעילה.וכאלו שלו התנסו עם המכשיר מספיק זמן. לא מדברים פו על מהירות האינטרנט של המכשיר לדוגה יותר מהיר מהנוט 3, המהירות ועוצמת הקליטה של ה-GPS ועוד כהנה וכהנה פרמטרים לשימוש במכשיר.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לי יש את הZ ואני מאוד מרוצה, וזה אחרי שהיה לי את הS4 של סמסונג שהיה אכזבה גדולה! ואני כבר לא מדבר על אייפון ועל המערכת הפעלה הנוראית שלו, שפשוט מת לי יום אחד ואחרי 3 מעבדות שהוא עבר, אף אחד לא יודע מה קרה לו ואין אפשרות לתקן.. ממש יופי

 • nexus

  מה לדעתכם עדיף זה או lg g2 מצד אחד הlg עם מסך גדול יותר, חיי סוללה גדולים יותר ונמכר יותר אבל הממשק שלו אומרים שלא נוח.

  • נתנאל מאמו

   ללא ספק LG G2 הוא המכשיר הטוב בעולם
   אחרי נוט 3 אבל הנוט בגודל 5.7 אינץ שזה כבר מוגזם

   • אני רוצה לקנות מכשיר לאמא שלי שרוצה לשדרג את הנוקיה הטיפש שלה לסמארטפון דגל ורציתי לדעת איזה לקנות. כנראה שאני לא אקנה את הגלקסי s4 אז נשארתי או עם g2 או נקסוס 5 למרות שלי יש נקסוס 5 ואני מאוד מרוצה ממנו.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רק חבל שלא השאירו מימדים כמו zzz ולא דק כמוהו ( כי סוני הפכה את הZ1. קצת יותר עבה

 • המצלמה מעל הממוצע והוא גם חסין למים ולעומת רב המכשירים החדשים יש לו אפשרות הרחבה.

 • גג

  מכשיר "קומפקטי" בגודל בלטה

 • מיכאל

  אני קיבלתי את המכשיר אתמול ואני חושב שזה לא מריח את האייפון והגלקסי

 • רמי

  אחלה מצלמה. שוקל לקנות אותו

 • שלומי

  חבל שהמחיר שלו רק יקר יותר מ-S4 או G2

 • הברון רוטשילד

  לא הייתי קוטל מכשיר בגלל שהוא גדול.
  סקירה לא מקצועית כפי שהייתי מצפה לאתר ברמתכם..

  • שלומי

   אין סיבה היום שהמכשירים של 5 אינץ יהיו גדולים. צריך לדעת לעשות מסגרת דקה כמו של סמסונג.

 • נתנאל מאמו

  ברוב המקומות הוא 3000 פלוס מינוס
  חבל על החוסר קומפקטיות