אחת התעשיות הכושלות של השנים האחרונות היא תעשיית הקוראים האלקטרוניים (או, בראשי תיבות: קורא"לים). בראשית דרכה היא הבטיחה לשנות את עולם הטכנולוגיה, בזכות מסכים שאינם צורכים כמעט סוללה וקריאים תחת אור שמש. אך בפועל, מהירות העדכון הנמוכה שלה, יחד עם עלויות לא כדאיות, הביאו לכך שחברות רבות מהתחום פשטו רגל או נאלצו להוריד משמעותית את קצב פעילותן, ורוב הצרכנים והיצרנים עברו לטאבלטים, המאפשרים גם קריאה נוחה וגם פעילויות כבדות הרבה יותר במחירים גבוהים רק מעט יותר.

יצליח להחיות את הטכנולוגיה שהכזיבה? Digital Paper

נראה שסוני, אחת מהחברות הוותיקות בתחום מסכי ה-E-Ink, רוצה לתת לטכנולוגיה הזדמנות נוספת להוכיח את עצמה. הבוקר הכריזה החברה ביפן על סדרה חדשה של קורא"לים תחת השם Digital Paper, אותם היא מייעדת בעיקר למוסדות לימודיים. המכשיר הראשון והניסיוני בסדרה כולל מסך מגע גמיש מסוג E-Ink בגודל 13.3 אינצ', הזהה בגודלו לדף בגודל A4, קבוע בתוך מסגרת בעובי 6.8 מ"מ ומלווה בעט המיועד לסייע לתלמידים להחליף לא רק את ספרי הלימוד הפיזיים באלה הדיגיטליים, אלא גם את המחברות. רזולוציית המסך הינה 1,600×1,200 נקודות, משקלו 358 גרם והוא תומך בצפייה ובכתיבה על מסמכי PDF. המכשיר מצויד גם בקישוריות WiFi, ובחיי סוללה של עד 3 שבועות (כאשר הקישוריות כבויה).

המכשיר ייכנס לשימוש בסמסטר השני של השנה, המתחיל בקרוב, בשלוש אוניברסיטאות יפניות, ואם יסתמן כהצלחה ייצא ככל הנראה בשנה הבאה כמוצר מסחרי. מחירו לא נחשף, אך יש להניח כי הוא נמכר למוסדות במחירים מסובסדים במטרה להעלות את כדאיות השימוש במכשיר המיושן במקום בטאבלטים או מחשבי הכרום של גוגל, המשווקים גם הם למוסדות מסוג זה ברחבי העולם.

-פרסומת-
גרפומן עם קבלות (שכתב בעצמו), סטודנט לתקשורת באוניברסיטה הפתוחה ובלוגר טכנולוגי בכל פינה אפשרית ברשת הישראלית מאז 2008.