אם היו אומרים לכם שמחשב נקרא Sol, על מה הייתם חושבים? ובכן, לפי החברה הקנדית WeWi Telecommunciation זה בדיוק מה שזה אומר: מחשב נייד שנטען באמצעות השמש.

המחשב מיוצר לפי החברה כדי להימכר בעיקר, אבל לא רק, במדינות אפריקה בהן ניתן להסתובב במקומות רבים שעדיין לא נגישים לחשמל או סובלים מהפסקות חשמל רבות שנובעות מחוסר יכולת ייצור או בעיות אספקה. למעשה, המחשב אמור להתחיל את המכירות שלו בגאנה, מקום בו יש ל-WeWi Telecommunciation חברת בת. החברה בדרך כלל עוסקת, כפי שניתן להבין משמה, בתקשורת ובטלפוניה, פנתה לפרויקט בגלל החוויות שצברו עובדיה ועובדי חברת הבת שלה בגאנה.

המחשב, שיימכר בכמה עיצובים צבע שונים, אינו מתיישר עם הקו הנוכחי של מחשבים דקים וקלי משקל שנהוג כיום ברוב העולם. הוא נושא על גבו משטח מיוחד לטעינת הסוללה של המחשב, משטח אותו ניתן לפרוס בכל מקום, גם בזמן שעובדים עם המחשב. בגלל שהוא מיועד למכירה באזורים בהם יש הרבה חול ואבק, ושאר תנאים לא מוצלחים במיוחד לעבודה, הוא עבר הקשחה שאמורה לשמור עליו מפני תקלות שנובעות מנפילות קלות ומחול ואבק.

התצורה של המחשב נמוכה למדי. לפי החברה זה נובע מכך שהיא תכננה את התצורה בהתאם לצריכת הכוח המרבית שאפשר להוציא משעתיים של טעינה בשמש, זמן שאמור למלא את הסוללה לחלוטין.

דגם ה-Mamba בפריסה לקליטת השמש

SOL_2המחשב, אם כן, מבוסס על מעבד Atom D2500 כפול ליבה במהירות 1.86 ג'יגה-הרץ, והוא מגיע על 2 ג'יגה-בייט זיכרון RAM (ניתן להרחבה ל-4 ג'יגה), כונן קשיח של סיגייט (Seagate) בנפח של 250 ג'יגה-בייט, וסוללה אמורה להספיק ל-8 עד 10 שעות עבודה. המסך הוא בגודל של 13.3 אינץ' ברזולוציה תקנית של 1,366×768 פיקסלים, ויש גם מצלמה של 3 מגה-פיקסלים. המחשב תומך בתקשורת מודם בדור 3 ו-4, יש לו גם תמיכה ב-WiFi 802.11b/g/n ואפילו רכיב בלוטות' 4.0. בסך הכל, סביר למדי אם מתעלמים מהמעבד היחסית חלש שנבחר בגלל צריכת כוח נמוכה. המשקל, כמובן, לא קל: 2.27 ק"ג. מערכת ההפעלה היא אובונטו (Ubuntu) בגרסתה המעודכנת.

המחשב נמכר בתצורתו הבסיסית ב-300 דולר ובגרסה שיכולה גם לעמוד זמן מה בשקיעה במים נמכרת ב-400 דולרים.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.