שידורי הטלוויזיה הדיגיטלית החלו להיכנס בשנים האחרונות ומאפשרים לקלוט שידורים של מספר ערוצים בסיסיים ב(כמעט) כל טלוויזיה בישראל. השידורים מופצים באופן אלחוטי ודורשים רק שימוש במקלט התומך ב-DVB-T, תקן השידורים האלחוטיים בארץ, כך שניתן למעשה לקלוט אותם בכל מקום.

מוצר חדש של חברת סיאנו (Siano) הישראלית מאפשר צפייה בערוצי ה”עידן פלוס” דרך הסמארטפון ובאופן נייד וחופשי מכבלים. “מירון” (Meron) זהו שמו של הדגם החדש אשר מצטרף ל”כרמל” אשר מיועד להתחבר למכשירי האייפון והאייפד עם החיבור הייעודי מהדור הקודם. דגם המירון מתחבר למעשה לכל סמארטפון וטאבלט מבוססי אנדרואיד או iOS באמצעות חיבור ה-WiFi ובסיוע אפליקציה מותאמת ניתן לקלוט שידורים בכל מקום. לקחנו אותו לסיבוב, גם ברכב.

טלוויזיה בכף היד
הימים שבהם היינו מסתובבים עם נגן מדיה נייד חלפו, ובמקומו הגיח הסמארטפון שתפס את מקומו. כיום ניתן לצפות בכמעט כל תוכנית וידאו בערוצים המסחריים ולצפות בשידורים חיים דרך אפליקציות או אתרים שונים. האיכות סבירה, הקליטה לא תמיד טובה ותצרוכת הנתונים בדור השלישי עולה. כאן בדיוק מגיע מקלט הטלוויזיה של סיאנו המספק שידורים עצמאיים ללא צורך בתקשורת סלולרית ואינו תלוי ביכולת התקשורת של הסמארפון.

רואים טלוויזיה אך מנותקים מהעולם
המירון הוא למעשה גם מקלט DVB-T וגם נקודה אלחוטית, אבל כזו שלא תספק אינטרנט אלא רק תחבר אתכם לקליטת השידורים, מעין סטרימר קטן. היתרון בשיטה הזו הוא ברור: כל מכשיר עם חיבור WiFi יכול להתחבר למקלט, כך בסיאנו יצרו אפליקציות לסמארטפון ולא נתפלא אם נראה משהו דומה גם למחשבי ה-PC. החסרון הוא בעיקר ביכולת של המכשיר לתקשר עם העולם – ברגע שנתחבר ל-WiFi, הסמארטפון מתנתק באופן אוטומטי מתקשורת ה-3G, ומכיוון שה-WiFi של המירון הוא לא נתב עם גישה לאינטרנט, אז אנחנו פשוט מנותקים מחיבור לאינטרנט. ז"א כן נקבל שיחות ו-SMS, אבל לא נקבל מיילים, הודעות וואטסאפ וכדומה. מצד שני,  אולי זה דווקא טוב שלא יפריעו לנו בזמן צפייה בטלוויזיה? אתם תחליטו.

Siano Meron

המכשיר קטן מימדים ואינו כולל כפתורים או חיבורים למעט כפתור ההפעלה וכניסת microUSB להטענה. הוא כן כולל אנטנה צמודה וטלסקופית וכן שתי נורות – האחת כאשר הוא פועל והשנייה מתריעה מפני סוללה חלשה. ניתן גם לרכוש אנטנה חיצונית גדולה יותר המתאימה לנסיעה ברכב ולמגנט אותה על גג המכונית.

תהליך ההתקנה אמנם לא מסובך,  אבל כן כולל מספר שלבים הדרושים בכל שימוש מחדש של המירון. כדי לצפות בטלוויזיה אנו צריכים להוריד את האפליקציה מהחנות (iOS או אנדרואיד) , להדליק את המירון ולהתחבר אליו דרך חיפוש נקודות WiFi בסמארטפון. בהפעלתה הראשונית של האפליקציה נידרש לבחור מדינה ולבצע סריקה של ערוצים. הסריקה מסתיימת לאחר כ-10 שניות ובמידה ואנחנו במקום עם קליטה מינימלית, נוכל לעבור לתפריט ה"Live TV" ולבחור בערוץ הרצוי.

Siano Meron app 2
מבחר הערוצים המצומצם

אחרת, נצטרף להעביר את המירון למקום אחר ולנסות את מזלנו בסריקה בשנית. למעשה, זו אחת הבעיות המרכזיות של קליטת עידן פלוס בישראל, ולא תמיד ישנה קליטה בתוך הבתים ואף מחוצה להם. לכן, בכל פעם שנעבור אזור תדר אחר, נדרש נידרש לבצע סריקה מחדש וכמובן חיבור לנקודת ה-WiFi של המירון. תהליך כאמור לא מסובך, אבל דורש לבצעו בכל פעם מחדש ולא בצורה אוטומטית כפי שהיינו רוצים. גם החוסר וודאות לגבי הקליטה משאיר אותנו קצת באפלה, במיוחד כאשר אנחנו במקומות שאין בהם קליטה מיטבית ואין לנו כל אינדיקציה על המוצר האם הקליטה טובה עד אשר מפעילים את האפליקציה ומבצעים סריקה.

אחרי שעברנו את השלבים הללו אנחנו מתחברים ישירות לטלוויזיה ובמסך ה-Live TV נוכל לבחור בין מספר הערוצים הבודדים שקיימים לשידור במדינת ישראל או להאזין לרדיו במספר תחנות מקומיות וארציות הקיימות דרך העידן פלוס. איכות הצפייה היא באופן מפתיע טובה מאוד, שכן הרזולוציה המתקבלת מהעידן פלוס (576p) על מסך קטן מספקת חדות נפלאה. המעבר בין הערוצים מתבצע בסוויפ ימינה או שמאלה ובתחתית מוצגת לנו פרטי התוכנית המשודרת (EPG) וכן התוכנית הבאה וזמני השידור שלה.

אם נרצה, האפליקציה מאפשרת גם להקליט תוכניות ישירות לכרטיס הזיכרון של המכשיר, כך שניתן להקליט בלחיצה כל תוכנית שאנו צופים בה המוקלטת על קובץ mpg (כ-4 מגה ל-10 שניות) ,אם כי לא ניתן לתכנן הקלטה מראש. לאחר ההקלטה ניתן לצפות בה דרך האפליקציה וגם לקבל פרטים אודות התוכנית המוקלטת, ומכיוון שמדובר בקובץ סטנדרטי נוכל לשתף אותו ישירות דרך הסמארטפון. באופן דומה ניתן לעצור שידור תוכנית, לחזור ולהעביר אחורה ממש בזמן הצפייה.

טלוויזיה בדרכים
היתרון הגדול של המירון הוא האפשרות לצפות בטלוויזיה בכל מקום, ללא תלות בתקשורת רשת. יתרון זה פועל נהדר כאשר אנו בטיול או בדרכים, וגם בזמן נסיעה ניתן לצפות בטלוויזיה. לקחנו את המירון לסיבוב בנסיעה, וגם ללא תוספת האנטנה החיצונית הקליטה הייתה טובה. נסיעה מאזור רעננה לפתח תקווה דרשה מאיתנו לבצע סריקה מחדש בשל מעבר בין התדרים השונים, ולמרות זאת האיכות נשמרה יחסית. באזור ר"ג ותל-אביב הקליטה הייתה חלקה, ואם היינו עומדים במקום מבלי לזוז אז גם לא היו הפרעות בכלל. מי שבכל זאת מתכוון לטייל עם המירון בנסיעה, עדיף שיצטייד גם באנטנה הגדולה, ואולי גם כבל הטענה של הסוללה כי 4 שעות לא תמיד יספיקו לטיולים ארוכים.

Siano Meron app

את האפליקציה של סיאנו בדקנו עם מכשיר הנוט 2 שברשותנו. היא פעלה היטב ופשוטה יחסית, אם כי היו חסרים לנו אפשרויות שונות כמו האפשרות להגדיל את המסך לכל הרוחב (16:9) ולא רק למתוח אותו וכן אפשרות לצפות לאורך המסך ולא לרוחב. גם עוצמת השמע מעט נמוכה, לכן צריך לקחת זאת בחשבון ובמקומות רועשים להצטייד באוזניות או רמקול חיצוני. האפליקציה מתאימה לשימוש גם במספר מדינות בעולם בהתאם לתמיכה בתקן ה-DVB-T כמו במדינות אירופה, אסיה ואפריקה, אך יש לציין כי המירון לא מתאים למכשירים חלשים ודורש מעבד כפול ליבה ואנדרואיד בגרסה 4.0.3 ומעלה או מכשיר אייפון 4S ומעלה, כך שמומלץ לבדוק האם המכשיר שלכם נתמך לפני הרכישה.

לסיכום, המירון הוא פתרון מצוין לבידור מהיר בדרכים, בטיולים והפגת הזמן בעת הצורך. הוא קטן, נוח לנשיאה ומספק זמן סוללה ארוך יחסית. למרות הסריקה הנדרשת , איכות השידור גבוהה וטובה מאוד. חבל שבארץ מספר הערוצים מועט למדי ושהמירון לא מאפשר להתחבר לרשת דור 3 בזמן שימוש השימוש בו. מחירו לא זול ועומד על 299 שקל וזמין לרכישה באתר YeshGo.