עולם הצילום, שחווה בעשור שעבר תהפוכות משמעותיות בשלב המעבר בין צילום מבוסס פילם לצילום דיגיטלי, עומד בפני מהפיכה משמעותית נוספת. בשנים האחרונות מפתחות מספר חברות פטנטים שונים שיאפשרו צילום תמונות בלי השלב המוכר לכולנו של ההשהיה במהלכה מתמקדת המצלמה על החלק החשוב בתמונה. בשנת 2011 הציגו החברות Adobe ו-Lytro רעיונות לעדשות ייעודיות שיאפשרו צילום תמונות בעלות מיקוד ניתן לשינוי, ו-Lytro הוציאה השנה לשוק את המצלמה הראשונה מסוג זה. אך לא לכל אחד יש 400 דולר להוציא על מצלמה כזו רק כדי לבדוק מה אפשר להשיג ע"י צילום תמונות כאלה.

צילום תמונה בעלת מיקוד משתנה באמצעות וידאו

צוות The Chaos Collective, המפתח כלי רשת שונים ומשונים, מציג חלופה חינמית ליצירת תמונות בעלות פוקוס משתנה למי שיש ברשותו מצלמה מקצועית (DSLR). הכלי מבוסס על הרעיון לפיו כדי ליצור תמונה בעלת מיקוד משתנה צריך למעשה לצלם יותר מתמונה אחת של אותו שדה ראיה. הצוות הגיע למסקנה שווידאו באיכות גבוהה גם הוא למעשה רצף תמונות איכותיות שניתן לשנות להן את המיקוד. האפליקציה מאפשרת לצלם סרטון של 2-3 שניות במהלכו מתחלף המיקוד מקיצוניות אחת לשניה, להעלות אותו ולהפוך אותו לתמונה בה ניתן לשנות את המיקוד. הצוות ממליץ לבצע את הצילום עם חצובה, להשגת יציבות מקסימלית, ולדחוס את הוויאו לפני ההעלאה כדי לא לאלץ את הצופים בתוצאה לחכות להורדה של כמות מידע של סרטון HD אופייני.

הכלי זמין באתר הזה. דוגמא לתמונה בעלת פוקוס משתנה:

שתף:
-פרסומת-
 • aviezer

  שלום אמיר,

  דברייך שגויים.

  HDR היא שיטה להפקת צילומים עם טווח דינמי רחב, ז"א צילומים המכילים פרטים גם באזורים הכהים וגם באזורים הבהירים שצולמו בתנאי תאורה שללא טכניקת ה- HDR לא היה ניתן לקלוט את כל הפרטים בחשיפה "ממוצעת".

  כתבה זו אינה עוסקת בנושא החשיפה אלא שנוא ה- FOCUS.

  כל טוב,
  א.

 • אופק

  אמיר. אני לא אכנס לפרטים אבל אתה פשוט טועה, אין קשר בין הטענה שלך לכתבה. קרא ותחכים

 • אמיר

  זה כבר קיים מזמן קוראים לזה HDR
  למרות ש HDR מורכב יותר גם בחשיפות שונות בין התמונות וכו