כרטיס זיכרון UFS של סמסונג

כרטיסי הזיכרון בהם משתמשים במגוון מוצרים עומדים לפני מהפכה בכל הקשור לביצועים: סמסונג (Samsung) הציגה היום את הכרטיס הראשון בתעשייה המבוסס על תקן UFS 2.0 שיביא שדרוג לכרטיסי הזיכרון המוכרים כיום.

תקן USF של זיכרונות ה-NAND נועד להחליף את הסטנדרט e-MMC האיטי יותר ונפוץ בקרב כרטיסי microSD, ומספק ביצועים גבוהים בעבודה עם הזיכרון. למעשה, השימוש ב-UFS קיים ברכיבי זיכרון של מוצרים שונים והראשונה בתחום הסלולר הייתה גם כן סמסונג אשר שילבה שבבי זיכרון מהירים ב-Galaxy S6, זו גם הסיבה שלדבריה מדוע לא הייתה אפשרות לחריץ זיכרון.

כרטיסי הזיכרון החדשים הם למעשה הראשונים בתחום, והם כמובן גם דורשים תמיכה בתקן בצד הלקוח שכן המבנה הפיזי שלהם הוא שונה, והם גם לא מציעים תמיכה אחורה בכרטיסי microSD. סמסונג תציע אותם בנפחים בין 32 עד 256 ג’יגה-בייט ועם מהירות כתיבה או קריאה כפולה מאשר הדור הנוכחי.

כך מהירות הכתיבה הרציפה תוכל להגיע ל-170 מגה-בייט/לשנייה זאת בהשוואה ל-100 מגה-בייט/לשנייה בכרטיס המהיר ביותר שהוצג לאחרונה על ידי SanDisk. מהירות הקריאה לעומת זאת תוכל להגיע עד כדי 530 מגה-בייט/לשנייה וזה פי 5 מאשר כרטיס microSD, ומספרים שמתקרבים מאוד אף לכונני SSD.

סמסונג אומרת כי מכשירים ומוצרים המצוידים בכרטיסי UFS מאפשרים קריאה של קובץ 5 ג’יגה-בייט בתוך 10 שניות לעומת 50 שניות בתקן הנוכחי, או כתיבה של 34 תמונות בנפח גדול בתוך 7 שניות לעומת 32 שניות. כך שלא מדובר כאן רק לשימוש צילום וידאו באיכות גבוהה, אלא הכרטיס יהיה מסוגל לעבוד אף עם מספר מצלמות בו זמנית או לשימוש מצלמות וידאו 360 המצלמות ב-4K.

השינוי הטכנולוגי גם יגיע לטלפונים החכמים. ההערכות הן כי Galaxy Note 7 יהיה בין הראשונים בעל חריץ UFS, אולם כרגע הכרטיסים אינם נפוצים שלא לדבר על מחירם הגבוה.