כשאפל (Apple), יצרנית ה-iPhone 5S, הכריזה כי הוא יכלול מעבד מבוסס ארכיטקטורת 64 ביטים (סיביות), הורמו גבות רבות נוכח החידוש המשמעותי. בחודש ספטמבר האחרון הודיעה סמסונג (Samsung) המתחרה כי אפל לא תישאר לבד וגם ערכת השבבים שלה, Exynos, תתמוך בארכיטקטורה דומה. לאחרונה נודע כי סמסונג השלימה את רוב הפיתוח של המעבד, וכי בקרוב הוא יהיה מוכן לשימוש – דבר שמצביע על שימוש אפשרי ב-64 סיביות בספינת הדגל הבאה של סמסונג – גלקסי S5.

חשיבותם של מעבדי 64 הביטים טמונה בעובדה, שהם אמורים לספק ביצועים טובים יותר עבור הסמארטפון שלכם. היו שהתייחסו לכך בספקנות בכל הקשור לשימוש במעבדים אלה ב-iPhone 5S, זאת בשל העובדה כי תחושה משמעותית של שיפור הביצועים חייבת להתבצע רק עם זיכרון פנימי הגדול מ-4 ג'יגה בייט RAM, דבר שלא קרה בדגם האחרון של אפל. הידיעה על השימוש העתידי בערכת השבבים Exynos 64-bit מצטרפת לעובדה כי סמסונג מתכננת להשיק גם רכיבי זיכרון הפועלים בטכנולוגיית DDR4, כזו המאפשרת למכשיר להגיע לנפחי זיכרון פנימי גדולים יותר מאלו המוכרים לנו כיום, ונראה שיחד עם ארכיטקטורת 64 הסיביות, ייהנה הצרכן משיפורים הנראים לעין בכל הקשור לביצועי החומרה.

ומה ידוע לנו עד כה אודות ספינת הדגל הבאה של סמסונג? לא הרבה, אם כי לפי השמועות יגיע המכשיר עם חיישן אבטחה המבוסס על שימוש בעיניים, אם תרצו – הצעד הבא בתחום אבטחת הסמארטפונים לאחר שכבר נתקלנו בחיישן טביעות האצבע של אפל. עוד מספרות השמועות, כי המכשיר יכלול מצלמת הפועלת ברזולוציה של 16 מגה פיקסלים ומשלבת רכיבים של הענקית סוני (Sony). אם יש אמת בשמועות אלה נראה, כי ההערכות על השימוש הצפוי בערכת השבבים Exynos 64-bit במכשיר העתידי של סמסונג תהפוך את חווית השימוש בו לטובה יותר.

יש לזכור, כי שיפור חומרתי בתחום מספר הסיביות מצריך גם התאמה תוכנתית של אפליקציות העתידות לרוץ על החומרה המשופרת. על פי דיווחים, ב-iPhone 5S, זה המריץ את מעבד ה-A7, גם הוא בעל 64 סיביות, נצפו קריסות רבות יותר של אפליקציות, זאת ביחס לדגמים האחרים המריצים את אותה מערכת ההפעלה אך טרם זכו למעבד העוצמתי. אחת ההערכות לסיבה קריסת האפליקציות טמונה בעובדה, כי המפתחים לא בדקו אותן על סביבת 64 ביטים, דבר שמעיד, כי יש לכך חשיבות מכרעת. בשל כך מעניין אם גרסת האנדרואיד הבאה, Kit-Kat 4.4, תדע להתמודד עם תמיכה בארכיטקטורת 64 הסיביות.

נראה, כי גם עבור תשובה לשאלה זו וגם בנוגע לפרטים נוספים על ה-Exynos 64-bit, נאלץ להמתין בסבלנות עד שענקית האלקטרוניקה מקוריאה תחליט להפיץ פרטים נוספים.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.