קרן מוזילה (Mozilla) מפתחת הדפדפן פיירפוקס (Fiorefox) וסמסונג (Samsung) הודיעו השבוע כי הם מפתחים דפדפן משותף אשר יפעל על מנוע לעיבוד תוכן חדש יותר בשם Servo. לפי החברות, מדובר במנוע שפועל טוב יותר בסביבת ריבוי ליבות וחומרה חדישה מאשר מנוע ה-Gecko הקיים כיום.

הדפדפן החדש מיועד לכל סביבות המחשוב: מחשב אישי, טלפון חכם וגם טאבלטים. לדברי מוזילה היא החליטה על שיתוף הפעולה עם סמסונג בשל יכולתה של זו בתחום הפיתוח בסביבת מעבדי ARM ותכנות על ידי שימוש שפת Rust החדשה. “אנחנו צריכים להיות מוכנים להשתמש ביתרונות של דור המחר בסביבת מרובי-ליבה ובארכיטקטורת מחשוב הטרוגנית”, אמר ברנדן אייך, מנכ”ל מוזילה.

פרויקט ה-Servo מציע סביבת עבודה מאובטחת יותר ותמיכה בעבודה מקבילית, כך שהדור הבא של הדפדפן יוכל לנצל טוב יותר את המעבדים החזקים שיש כבר כיום לסמסונג להציע עבור הטאבלטים והטלפונים החכמים., וכן לטעון תוכן בצורה יעילה ומהירה יותר.

גוגל עוברת ל-Blink
גם בדפדפן המתחרה ישנם שינויים: גוגל הכריזה כי היא עוברת ממנוע ה-Webkit המפורסם, עליו מבוסס גם הדפדפן ספארי של אפל (Apple), לטובת מנוע חדש בשם Blink. מדוע? לדברי גוגל הצעד נעשה בשל הצורה שבה הדפדפן כרום מציג את דפי האינטרנט בהשוואה למתחרים – כל לשונית היא למעשה תהליך נפרד ו-WebKit אינו מתאים לפעול בשיטה זו הגורמת להכבדה על הזיכרון ועומס על המחשב. בעוד עדיין לא ברור מה וכיצד Blink יתפקד ואילו יתרונות יהיו לו על WebKit, בגוגל כבר פועלים לשינויי שיתרחש עד סוף השנה הנוכחית. גם אופרה (Opera) הכריזה כי היא מצטרפת לגוגל והיא תעבור למנוע החדש אשר יספק לה “יותר כח” מאשר היום.

שתף:
-פרסומת-
אוהב גאדג'טים, אוהב טלפונים, אוהב טכנולוגיה, אבל הכי אוהב את החתול שלו שלא ממש אוהב אותו.
 • Lear

  היה נחמד אם היה מקום בכתבה שמראה מה יותר טוב מבחינת המנועים.. לא הבנתי המ יותר טוב מה פחות טוב יתרונות חסרונות..כלום.

  • בולי

   ממה שאני מבין מכל העסק. Webkit זה המנוע שאפל וגוגל עובדות עליו כדי לפתח את הדפדפנים שלהם. יש עוד המון חברות שתורמות לקוד, מדי פעם יוצא לי להסתכל ב Webkit.com ואפשר לראות את השינויים ומי תרם כמה ומה בדיוק.

   בכל מקרה Blink מבוסס על Webkit אבל גוגל תמשיך איתו בדרך שלה במקום לעבוד ביחד עם שאר החברות ולהוסיף ולשפר כל פעם היא תעשה את זה בנפרד.

   ימים יגידו אם זה צעד נכון.

 • :)

  לאחר הרבה שנים…שינוי בשוק הדפדפנים…סופסוף גוגל הבינה את הבעיה הקשה ביותר של כרום.

 • יהודה

  זה בנוסף לפיירפוקס או במקום?

  • י

   בנוסף