המירוץ הלוהט היום בתחום חומרת המחשבים הוא ללא ספק התקני האחסון. אם בשנים האחרונות ה-SSD היה תמיד צעד מאחור בכל הקשור לנפח האחסון בהשוואה לדיסק קשיח, היום ולראשונה חל מהפך מעניין שיכול להשפיע בעתיד על שוק התקני האחסון כולו – סמסונג (Samsung) השיקה כונן SSD מבוסס פלאש בנפח 16 טרה-בייט (או 15.36TB ליתר דיוק), גדול אף יותר מהדיסקים הקשיחים המוצעים כיום.

הכונן שהוכרז בתחילת השנה ב-CES 2016 הפך השבוע למציאות ותחת הדגם PM1366a סמסונג מספקת את הנפח העצום הזה, אם כי במידות פיזיות מעט גדולות מהרגיל. כדי להשיג זאת, הכונן משתמש בחיבור SAS המיועד למערכות אחסון בשרתים ומשלב 512 שבבי NAND 3D 256Gb במערום של 16 שכבות בתוך מארז 2.5 אינץ’ הכפול בגובה בהשוואה לדיסק של מחשב נייד ממוצע.

הכונן מספק מהירות כתיבה וקריאה עד 1,200 מגה-בייט לשנייה, עם גישה של 200,000 פעולות גישה לקריאה לשנייה (IOPS) לקריאה ועד 32,000 פעולות גישה לשנייה בכתיבה. הוא מסוגל לספק עמידות של כתיבה מלאה של כל נפח הכונן בכל יום למשך 5 שנים ולדברי סמסונג מדובר בשבבי NAND העמידים פי שניים מכל שבב סטנדרטי מסוג MLC.

עד עכשיו הבנתם כי הכונן אינו מיועד בשלב זה לשימוש ביתי וגם מחירו מסגיר על כך, העומד על לא פחות מ-5,000 דולר. אבל כפי שאנו עדים בשנים האחרונות, מחירי ה-SSD הולכים ויורדים ובזכותם הביצועים של המחשבים הביתיים הולכים וגדלים.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.