רבים וטובים כבר ביקרו את נושא הפרטיות בעידן הטכנולוגי העשיר שבו אנו חיים. הפחד מכך שהמידע הכי אישי שלנו נמצא בשרתי חברות ענק, שביום מן הימים יכולות לחשוף אותו, מהווה בסיס לאין ספור דיונים. נראה שהסיפור הבא לא אמור להרגיע אותנו.

ענקיות האלקטרוניקה "סמסונג" ו"אינטל", בשילוב מפעילת הסלולר החמישית בגודלה בעולם – "טלפוניקה", הודיעו כי הן משקיעות במעבדות "אקספקט" (Expect Labs) המפתחות טכנולוגיה המסוגלת להאזין למתרחש בחדר ועל פי תוכן השיחות להציע לדוברים מידע שאולי יעניין אותם. באוקטובר בשנה שעברה הציגה החברה את אפליקציית MindMeld שיודעת ליישם את טכנולוגיית האזנה המדוברת.

ל"סמסונג" עניין רב בהשקעה בטכנולוגיה, ביחוד בשל העובדה שהם מנסים להתחרות ברצינות במסייעת הקולית של "אפל" הלא היא "סירי". נכון להיום סמסונג מפעילה את "S Voice", התשובה הקוריאנית של סמסונג בתחום המסייעות הקוליות.

"בסמסונג מפנטזים על מציאות, בעתיד הלא רחוק, בה יש מסך שטוח בכל חדר. אולי יש לך טלפון או טאבלט שהם יצרו עבורך, אבל לסמסונג גם מסך שטוח על הקיר שלך או על המקרר שלך", אומר טים טאטל, מנכ"ל מעבדות "אקספקט". "הם מתעניינים בטכנולוגיה שיכולה להשתמש בפקודות קוליות כקלט. טכנולוגיה שיכולה להאזין לשיחה ולספק תשובות מבלי שתישאל בכלל" אומר טאטל.

ל"טלפוניקה" ול"אינטל", שהשקיעו גם הן בטכנולוגיה, מסתתר נימוק מאחורי החלטתן. "אינטל" מאמצת גל חדש של טכנולוגיה המבליט שימושים של קול ותנועה בכדי לייצר "מחשוב תפיסתי". על מנת לאמץ את הגל החדש הזה, הם חייבים להתאים את המעבדים שלהם וכן להשלים את הפתרון באמצעות תוכנה כדוגמת זו שמפתחת "אקספקט". "טלפוניקה" יכולה להפעיל שירות כזה, בצורה אנונימית כמובן, בכדי להבין אלו נושאים עולים בשיחות הטלפון ועל ידי כך להציע ללקחותיהם הצעות שיווקיות.

מעבודת "אקספקט" נוסדו בשנת 2011 בסן פרנסיסקו והיו החלוצות, בפיתוח טכנולוגיות שיהפכו את המכשירים הדיגיטליים שלנו ליותר אינטואיטיביים ואינטליגנטים. הן הגישו כבר עשרה פטנטים המבוססים על טכנולוגיית הליבה שלהן.

ומה לגבי שפת הקודש? כנראה שנזכה לעוד מעט פרטיות עד שנזכה שהטכנולוגיה תדע לתמוך בעברית.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.