מערכת האנדרואיד 4.0, או בשמה הלא פחות מוכר Ice Cream Sandwich הגיעה אלינו בחודש שעבר לאחר שמועות רבות ודיווחים. כבכל השקת גרסה משמעותית, גוגל השיקה גם מכשיר נוסף לסדרת הנקסוס. ה-Galaxy Nexus הוא השלישי במספר בסדרת המכשירים של גוגל המביא עימו מספר חידושים משמעותיים הן בצד המכשיר והן בצד המערכת.  אלינו הוא צפוי להגיע לרשתות הסלולר בעוד כחודש כאשר כבר ניתן למצוא אותו בחנויות הפרטיות, ואנחנו מביאים סקירה של הגלקסי נקסוס כאן לראשונה.

כפתורים הם זן נכחד
כממשיכו של הנקסוס אס, הגלקסי נקסוס נחשב למכשיר חזק במיוחד, גדול יותר וחזק יותר מקודמו. גם הפעם סמסונג (משם גזור השם ‘גלקסי’) נבחרה לפתח ולייצר את המכשיר שמאוד מזכיר לנו את העיצוב המוכר של סמסונג – יוקרתי עם שימוש מרובה בפלסטיק. חלקו הקדמי נראה מהודר כאשר מסך המגע מכסה כמעט את רובו מקצה לקצה. זו גם אחד הפיצ’רים של מערכת ההפעלה המאפשרת לא להשתמש בכפתורי חומרה ובמקום זאת הם יוצגו כחלק ממשק מערכת ההפעלה.

סביב המכשיר וגבו האחורי הם בצבע אפור מטאלי כאשר מכסה הסוללה בטקסטורה גבשושית ונעימה למגע. עוביו נשמר דקיק למדי (8.9 מ”מ) פרט לחלקו התחתון ובכלל נדמה שמדובר כאן בגלקסי אס 2 בעיצוב מחודש. בחלק התחתון ממוקם חיבור ה-microUSB וכן יציאת האוזניות, כך שחלקו העליון נשאר ריק. בחלקו השמאלי נמצא כפתור כיבוי והדלקה ובצידו השמאלי כפתור לשליטה בעוצמת השמע וכן ממוקמות 3 נקודות מגע (שגם היו בדגמים הקודמים) אשר משמשים לצורך תחנות עגינה שונות שסמסונג מציעה. דבר שמאוד (מאוד) חסר לנו במכשירי מגע וסמסונג בפרט היא נורית חיווי שכאן, אולי באחד מהפעמים שלמהנדסי סמסונג נפל האסימון, כולל המכשיר מעל המסך לצורך התראות ומהבהבת על הודעות של נקראו, סוללה חלשה ועוד.

המפרט הטכני לא מאכזב ואפילו מפתיע. מסך המגע בגודל 4.65 אינצ’ מגיע בטכנולוגית ה-Super AMOLED HD המציג צבעים חדים ועשירים במיוחד, ושלבו זאת יחד עם הרזולוציה הרחבה (1280X720), יש לנו כאן חווית צפייה יוצא מן הכלל. הגלקסי נקסוס מכיל מעבד כפול ליבה במהירות 1.2GHz מסוג OMAP4460 ויגיע עם זיכרון RAM בגודל 1GB, מצלמה אחורית ברזולוציית 5 מגה-פיקסל עם פלאש LED וצילום Full HD וכן מצלמה קידמת ברזולוציית 1.3 מגה-פיקסל. עוד במכשיר קישוריות בלוטות' 3.0 ,WIfi ,GPS, שבב NFC וכן חיישני קרבה, תנועה גיירוסקופ, מצפן וסוללת 1,750mAh. האחסון הפנימי מגיע עם 16GB ואין אפשרות להרחיב בכרטיס microSD. כן, גם אותנו זה (שוב) הפתיע למרות שגם במכשיר הקודם לא היה חריץ להרחבה זהו צעד שאינו ברור מצד גוגל ולא אופייני למכשירי האנדרואיד.

מצלמה: המספר קובע?
מפתיע לראות שבמכשיר כה חדיש אנחנו מקבלים מצלמה שהיא “רק” 5 מגה פיקסל כאשר מכשיר הגלקסי אס 2 מכיל מצלמה 8 מגה פיקסל באותו המיקום כך שזה לא עניין של עיצוב או עובי המכשיר. אבל האם המספר אכן קובע? מהמעט שיכולנו להתרשם ומסבב התמונות שצילמנו זיהינו כי האיכות יצאה לא רעה בכלל. יותר איכותי מהדגימות שהוצאנו ממכשיר ה-HTC Evo 3D שלו מצלמה בעלת רזולוציה זהה. בצילום הוידאו מצאנו כי איכות ה-1080p בדגימות שנפוצו ברשת נראות טוב, אם כי הוידאו מעט קופצני.

   

גלידה לכולם
אבל גולת הכותרת של המכשיר היא לא החומרה כמו התוכנה שעימה הוא מגיע. האנדרואיד 4.0 המותקנת כאן לראשונה במכשיר היא כסוג של “הוכחת יכולת” מבחינת גוגל למשתמשים, היצרניות וקריצה גם למתחרות. גוגל הוסיפה, שיפרה ועדכנה מאות פיצ’רים ותוספים שונים למערכת החל מהממשק, אבטחה, תמיכה בחומרה ועוד.

הצבע הירוק התחלף בכחול אם זה באייקונים, תפריטים, תיבות סימון ועוד כאשר גם הפונט שונה ונראה ברור ונעים יותר לקריאה הנראה מצוין על גבי המסך. מסך הנעילה החדש מאמץ את זה הקיים ב-Honeycbom ובכלל המערכת לקחה אלמנטים רבים מגרסת הטאבלטים. כך פתיחת המכשיר מנעילה הוא גרירת טבעת קטנה לעבר הטבעת הגדולה – לצד שמאל מעבר מהיר למצלמה ולצד ימין פתיחת המכשיר מנעילה. פיצ’ר נוסף הוא ה-Face Unlock, המאפשר לפתוח את נעילת המכשיר באמצעות השימוש במצלמה הקדמית וזיהוי המשתמש המחזיק את המכשיר. תכונה שאולי פחות נחוצה, אבל ללא ספק נחמד שקיימת.

תחילת השימוש והדבר הבולט ביותר הוא החוסר בכפתורים פיזיים. על השימוש בכפתורי המגע כחלק מהממשק כבר שמענו רבות, אך העובדה שזה כבר כאן דורשת הסתגלות מסויימת. אמנם הם גדולים מספיק וברורים, אך הקרבה שלהם לממשק המשתמש מעט מבלבלת ופחות נוחה, אם כי זה דבר שיכולנו להתרגל. מכיוון שהכפתורים דינמיים, הם לא מוצגים כאשר אנו צופים בסרטון או משתמשים במצלמה, וגם לא פחות חשוב הוא המקום שהם דורשים – כמעט שאין הבדל בגודל הפיזי בין מכשיר עם מסך מגע 4.3 אינצ’ ל-4.65 אינצ’ כך שאנו מקבלים מסך גדול יותר מבלי לאחוז במכשיר גדול עוד יותר.

ממשק המשתמש גם הוא עבר מספר שינויים. תחילה ישם ארבעה קיצורים בתחתית המסך הניתנים לשינוי וכפתור מרכזי לאפליקציות, זאת בהשוואה לשני כפתורים קבועים. דבר נוסף הוא תפריט האפליקציות שם (סוף סוף) הם מחולקים לפי עמודים ולא כרשימה נגללת כשבנוסף נמצאים לנו שם כל הווידג’טים שבמכשיר. כן, מעתה לא נמצא את הווידג’טים בלחיצה ארוכה על מקום ריק במסכי הבית אלא הם עברו לתפריט האפליקציות ומשם נוכל לגרור לדף הרצוי. אגב דפי הבית, נשארנו עם 5 בלי אפשרות לשנות זאת וחבל.

אין הרבה שוני באפליקציות המגיעות עם המכשיר ועיקר התוספות הם בגוגל פלוס והגוגל מיוזיק שהפך להיות הנגן המרכזי של המכשיר וכמובן תומך בשירותי הסנכרון המוזיקה של גוגל מיוזיק. בר ההתראות כולל מעתה ריכוז של התראות לפי קבוצות, תמונות מוקטנות ותמונת איש הקשר ממנו התקבלה השיחה (או הודעה) שלא נענתה, וכן גישה מהירה להגדרות המכשיר עם כפתור הממוקם בראש הדף.

   

   

רשימת היישומים האחרונים שפועלים/הופעלו עוצבה מחדש ומאפשרת, בדומה לגרסת ה-Honeycomb, להציג תצוגה מקדימה של חלון האפליקציה שהופעלה. ישנם עוד מספר דברים שלא עברנו עליהם בסרטון כמו האפשרות “לזרוק” אפליקציות מחוץ למנהל המשימות בכך ניתן “להרוג” את היישום וכן ניהול תצרוכת חכמה של תצרוכת נתונים דרך ה-WiFi או דור 3.

תפריט ההגדרות עבר שינוי ויזואלי רחב, בהחלט דבר שהיה דרוש. כעת האפשרויות השונות מחולקות לפי קטגוריות וכל אפשרות ממוקמת בקטגוריה שלה. ישנו פירוט רב לגבי כל אפשרות ואפשרות וגם כפתורי ההפעלה עברו שינוי קל ממצב של בחירה (לחיצה על הפריט הרצוי) למצב של מתג (גרירה מצד לצד).

וידאו: גלקסי נקסוס ומערכת האנדרואיד 4.0

מדבר בעברית
לא נשכח לציין את העברית שמגיעה לראשונה בתרגום מלא עם תמיכה בעברית בגרסת ה-Ice Cream Sandwich, משהו שצריך לומר עליו תודה כישראלים. העברית מתורגמת בצורה מצוינת בכל פינה במערכת, אם כי לא הכל היה מיושר לצד ימין אך כעת בבואנו לרכוש מכשיר אנדרואיד שלא דרך היבואניות בארץ, לא נצטרך לדאוג האם ישנו עדכון אשר יאפשר לנו לכתוב בעברית בצורה טובה.

עוד על מערכת האנדרואיד, התוספות וכל החידושים תוכלו לקרוא בפוסט הסקירה שלנו.

מחירים
עד אשר ישיקו רשתות הסלולר בארץ את הגלקסי נקסוס, נוכל למצוא אותו רק בחניות הפרטיות וגם בחלק מהרשתות. כך עומד מחירו כיום עומד על 3,765 ש"ח בחנות Vmobile.

לסיכום
האם מדובר בבשורה מהפכנית למערכת האנדרואיד? לא, אך יש כאן שדרוג משמעותי למערכת האנדרואיד, וקפיצה בצד הממשק, התמיכה והידידותיות למשתמש. התוספות האחרונות לממשק המשתמש והנגישות לפונקציות השונות בקלילות, הוספת המחוות והתמיכה ברזולוציה גבוהה והסרת הכפתורים סיפקו לגוגל קפיצת מדרגה ומראים כי עדיין הם יכולים לחשוב מחוץ לקופסה. אם נתייחס למכשיר נאמר כי אהבנו את העיצוב, למרות השימוש הרב בפלסטיק, וכן המסך נראה נפלא, והאיכות בנייה טובה. עדיין, היינו ממתינים לראות מה יהיו המכשירים החדשים מבוססי ICS שיוצגו בתחילת שנה הבאה שכן הגלקסי אס 2 אינו רחוק ממפרט הגלקסי נקסוס ולכן מי שכבר יש לו מכשיר חזק ועדכני מהחצי השנה האחרונה יכול להסתפק בהחלט בגרסת האנדרואיד החדשה כאשר תשוחרר למכשיר.

המכשיר נמסך באדיבות Vmobile.

*זוהי סקירת שטח ובשל הזמן המועט שהיה לנו עם המכשיר לא היה ברשותנו אפשרות לעבור על כל אפשרויות המכשיר במלואם.