לפעמים זה קורה עם טלפונים חכמים שמגיעים מבית היוצר של סמסונג (Samsung), מסתכלים על טלפון חדש וברגע הראשון חושבים את מי הוא מזכיר? למי הוא דומה? זה קרה לנו גם עם ה-Ativ S, ואנחנו חושבים שזה יקרה גם לכם. אם תסתכלו עליו לראשונה, תוכלו לטעות ולחשוב שמדובר ב-Galaxy S3. אבל זה רק כמעט. הוא מאוד דומה, אבל בכל זאת שונה, ויש אפילו עובדות שמוכיחות את זה: מבחינת עובי ומשקל, ה-Ativ S רזה יותר וצר יותר מה-S3, אך הוא ארוך ממנו ב-0.04 מ"מ. גם מבחינת משקל ההבדלים ביניהם זניחים 135 גרם של המכשיר החדש לעומת ה-133 גרם של ה-S3. מבחינת עיצוב חיצוני, שבא לידי ביטוי במיוחד בגב המכשיר, סמסונג החליטה לבחור באותו סגנון פלסטיק שבו היא השתמשה ב-Galaxy S3 – ואם תשאלו אותנו, המגע בפלסטיק מאחורה ב-Ativ מרגיש קצת יותר טוב ביד מאשר בטלפון האנדרואידי הפופולרי כל כך.

אבל שמסתכלים מקדימה מבינים כמובן, ואפילו עוד לפני ההדלקה, שהמראה אולי מאוד דומה אבל זה כמובן מכשיר אחר. מה מסגיר זאת? הכפתור המרכזי שם למטה שיש עליו ציור של חלונות, זה מה. עם זאת, אם מתעלמים גם ממנו, יש עוד כמה נקודות דמיון כמו מסך ה-sAMOLED HD בגודל 4.8 אינץ', כשמעליו אפרכסת, החיישנים והמצלמה הקדמית.

את המסע הפיזי מסביב למכשיר נשלים עם עם מחבר ה-microUSB והמיקרופון שנמצאים למטה, כפתור הכיבוי/שינה בצד ימי למעלה, בביטוי סמסונגי שאין כמותו, ובצד שמאל כפתורי השליטה בעוצמת הקול. למעלה נמצא מחבר ה-3.5 מ"מ לאזניות. בגב המכשיר מוצאים מצלמת 8 מגה-פיקסל, מבזק לד ורמקול. מתחת למכסה הסוללה נמצא את כניסת ה-microSIM, כרטיס ה-microSD וסוללה בנפח של 2,300mAh.

אז אחרי שהבהרנו שלמרות שהוא מאוד דומה ל-Galaxy S3 מדובר כמובן במכשיר אחר, ולו רק בגלל העובדה שהוא פועל תחת Windows Phone 8, אפשר להגביר את הקצב ולהתחיל בסקירה.

מסך ה-Super AMOLED HD במלוא הדרו
כנאמר לעיל, ה-Ativ S מצויד באותו מסך כמו ה-Galaxy S3, וזהו מסך sAMOLED HD בגודל 4.8 אינץ' ברזולוציה של 1,280×720 פיקסלים. אין כאן שינוי מהותי לעומת המסך ב-S3, לטוב ולרע, ועל כך כמובן תוכלו לקרוא בסקירה שלנו על ה-Galaxy S3, בדיוק מתחת לסרטון פתיחת הקופסה.

רק בקצרה נזכיר שמדובר במסך שעושה שימוש בטכנולוגיית Pentile Matrix ולא ב-RGB Matrix, המציע 306 צפיפות פיקסלים לאינץ', שהינה צפיפות נאה למדי, שעוזרת להתגבר על החיסרון היחסי בחדות של ה-Pentile Matrix. מבחינת שאר הדברים, מדובר כאן באותו מסך sAMOLED מצוין ומוכר היטב, שאנו לא מפסיקים לתת לו מחמאות. איכות הצבעים, במיוחד צבעים כהים וכמובן בעיקר בשחור, הייתה ונשארה מדהימה וכיף לצפות בסרטים גם במכשיר החדש מבית סמסונג. גם זוויות הצפייה מושלמות, ולא נתקלנו בבעיות של איבוד צבע כשניסינו להסתכל על המסך מכל הכיוונים.

Windows Phone 8: התחלה חדשה ומרעננת למיקרוסופט
לאחר האכזבה עם Windows Phone 7, מיקרוסופט שינתה הרבה מאוד דברים ב-Windows Phone 8, מה שגורם למערכת להראות הרבה יותר רצינית וטובה מקודמתה. היא מציעה תמיכה ב-microSD, במעבדים מרובי ליבות, ברזולוציית מסך גדולה יותר, שליחת קבצים ובלוטות' ועוד הרבה שינויים מתחת למכסה המנוע הביאו לכך שהיצרניות והלקוחות מתחילים להתייחס קצת יותר למערכת ההפעלה הזו, והיא נראית כמו צלע שלישית ראויה ל-iOS ואנדרואיד.

Samsung-Ativ-S-frontמסך הנעילה של WP8 הוא מסך נעילה די סטנדרטי. משיכתו כלפי מעלה פותחת את המכשיר מנעילה. מסך הנעילה מציג דברים בסיסיים כמו שעה, תאריך, מד סוללה וכדומה. מבחינת הצגת התראות נכנסות, קצת התאכזבנו: הוא כן מציג את ההתראות שבחרנו להגדיר בהגדרות, כמו שיחות שלא נענו, הודעות, ועוד מספר יישומים כגון פייסבוק (Facebook) וכן יישומים לפי הגדרה אישית – עם הגבלה על מספר היישומים – אך כל מה שמקבלים בפועל הוא מספר נומרי בלבד, ואי אפשר להגיע אל ההתראה עצמה (כמו ב-iOS), אלא בעצם רק לפתוח את המכשיר מנעילה. גם מערכת ההתראות עצמה לא מדהימה: חלק מההתראות בכלל לא הגיעו אלינו בזמן אמת, אלא רק כשפתחנו את המכשיר מנעילה. אז הן הוצגו לנו אחת אחרי השנייה במעין באנר מלבני על גבי השורה העליונה. מערכת ההתראות היא עקב אכילס ב-WP8 והיא זקוקה לשפצור מהיר, כי היא מבלבלת מאוד ולא אחידה בתגובות שלה.

בפתיחת המכשיר מנעילה מוצג ממשק האריחים במלוא הדרו, שבשמו החדש, מיקרוסופט קוראת לו מסך התחל. זהו מסך מבוסס אריחים, כאמור, שאת גודלם ניתן לשנות על גבי המסך. לכל אריח יש את היישום שמוגדר לו, והוא מציג את המידע לגבי אותו יישום מסוים. לדוגמה: אם זה פייסבוק או WhatsApp, סביר להניח שנראה את כמות ההודעות/ההתראות שנכנסו; אם זה אריח התמונות, הוא יציג לנו את כל התמונות השמורות במכשיר, וכך הלאה. מסך ההתחל הנו מסך יחיד, בשונה ממה שהתרגלנו, וככל שמוסיפים יותר אריחים, ככה יתארך וילך, ואז יש צורך לגלול אותו כלפי מטה. כדי להגיע אל רשימת היישומים מחליקים את  המסך שמאלה, או ימינה באנגלית, ואז נחשפת רשימת כל היישומים כרשימה ארוכה אחת המשתנה לפי סדר ה-א'-ב' וה-ABC. אפשר גם להשתמש בכפתור חיפוש ייעודי למקרה שהרשימה ארוכה מידי.

מבחינת התאמה אישית במערכת ההפעלה, ממשק האריחים הוא למעשה המקום היחיד בו אפשר לבצע התאמה אישית של ממש. גם בממשק עצמו ברחבי כל היישומים, כולל יישומי צד שלישי, ניתן לשים לב בבירור שמיקרוסופט בחרה להשתמש בממשק בסיסי ללא כל מיני אפקטים מיוחדים, מלבד אפקטים של מעבר, וההתמקדות היא רק במידע ובמה שצריך. במה זה מתבטא? צבע הרקע והטקסט במרבית היישומים יהיו לפי מה שהגדרתם, ולא תוכלו לשים רקע אישי: מה שיוצג לכם על המסך זה רק ה-"תכלס", הטקסט עצמו עם רקע בצבע אחיד ומשעמם. מה שאומר, פחות משחקים ויותר עבודה, וזה בולט בכל הממשק. יש כאלה שיאהבו את הפשטות והבסיסיות הזו, ויש כאלה שלא. זה כבר נתון לטעם האישי.

לחיצה ארוכה על מקש החזרה פותחת את החלון היישומים הפותחים. כל יישום מוצג בצורת חלון, וניתן לעבור ביניהם בקלות יחסית. הפעם, מיקרוסופט ביטלה את האפשרות לסגור יישומים, כך שכמו ב-iOS, הם נשארים קפואים, וכשחוזרים אליהם, נכנסים בדיוק לנקודה ממנה עזב המשתמש. הדרך היחידה לסגור יישום היא ללחוץ על כפתור החזרה ולחכות שהמערכת תסגור אותו בעצמה.

ההקלדה ב-Ativ S, ובכלל ב-Windows Phone 8, היא דבר שדורש הסתגלות איטית. מכיוון שמיקרוסופט מיקמה בחלק מהיישומים את כפתורי הפעולות, כגון שליחת הודעה, באופן קבוע כשורה בתחתית הממשק, המקלדת עולה טיפה למעלה. זה שונה מהדרך בה זה מבוצע באנדרואיד וב-iOS, ומדובר במשהו שצריך טיפה להתרגל אליו. זה יכול גם לעלות בלחיצה על כפתורים מיותרים. למרבה הפלא, יש מספר יישומים בהם שורת כפתורי הפעולות לא מופיעה, ואז ההקלדה היא טבעית ונוחה יותר. במצב הרוחבי אין ניצול מלא של המסך, בגלל שאותה שורה עוברת לצד ימין של המסך, והשורה העליונה שמציגה את השעה בדרך כלל, עוברת שמאלה, מה שדוחס את המקלדת אל מרכז המסך וגורם לשטח מבוזבז. חבל.

מפרט טכני
ה-Ativ S מגיע עם מעבד כפול ליבה המכונה Krait בתדר של 1.5 ג'יגה-הרץ מסדרת ה-Snapdragon S4, המעבדים המותאמים של Qualcomm. לצידו יש 1 ג'יגה-בייט זיכרון RAM ואת המעבד הגרפי Andreano 225. בפועל, מעבדי ה-Kait הוכיחו במבחני אמת מידת שהם לא נופלים ממעבדי מרובעי הליבה המבוססים על הטכנולוגיה של Cortex A9, כמו ה-Exynos 4412 של ה-Galaxy S3, וכך גם במציאות: WP8 רצה חלק על המערכת, ללא תקיעות או השתהויות כלשהן. עם זאת, עדיין נתקלנו בבעיה אחת שאנחנו חושבים שכבר קשורה למערכת עצמה: מידי פעם, אחרי שפותחים את המכשיר מנעילה, מופיע הכיתוב "חוזר לפעולה…". לא ברור לנו למה הדבר הזה קיים בכלל, אך זה עדיין לא מוריד מהרושם הטוב שלנו על המכשיר.

Samsung-Ativ-S-back

מולטימדיה ויישומים
נגן המוזיקה ב-WP8 בסיסי מאוד ואפילו חסרות בו כמה אפשרויות באופן מוזר למדי. השירים ממוינים לפי הקטגוריות הרגילות: אמנים, אלבומים, רשימות וזאנ'רים. הממשק הוא פשוט וההתמצאות בו היא קלה מאוד, למרות שחסרים דברים כמו האקווליזר והאפשרות לעבור קדימה/אחורה בשיר עצמו מבלי ללחוץ על כפתור ה-FF/rewind. כמו כן גם ביישום המוזיקה וגם הוידאו, יש אפשרות לקנות שירים מחנות השירים של מיקרוסופט.

נגן הודיאו, כמו בנגן המוזיקה, מציע רק אפשרויות בסיסיות מאוד, אבל הן מספיקות לצורך השליטה בסרטון. ב-Ativ S הצלחנו להריץ קבצי AVI ו-MP4 עד לרזולוציה של 1080p בקלות, אך היו כמה דברים שלא עבדו והם MKV וקבצים עם סאונד של AC3. עדיין במערכת החדשה אין תמיכה בכתוביות.

גלריית התמונות היא עולם אחר לגמרי. כשנכנסים ליישום התמונות, מוצגות ארבע אפשרויות: סרטונים מהמצלמה, אלבומי תמונות, תאריך ואנשים. בחירה בסרטונים מהמצלמה מציגה את הדברים שצלומו בעזרת מצלמת המכשיר, בחירה באלבומי התמונות מציגה,  בנוסף לאלבומים שיצרתם במכשיר,  גם את האלבומים מפייסבוק. תחת התווית אנשים ניתן להוסיף חברים מפייסבוק, וזה מעניק  גישה מהירה לגלריה שלהם בפייסבוק. במסך הראשי, החלקה לכיוון האחר תראה מה חדש עם התמונות של החברים בפייסבוק, והחלקה נוספת מביאה אל מסך המועדפים, שם ניתן לבחור תמונות מועדפות שיוצגו מיד. כמובן שניתן לשתף כל תמונה וכל דבר בפייסבוק, ואפילו לעשות הצמדה לתפריט התחל של אלבום לגישה מהירה.

ה-Marketplace הוא המקום בו ניתן לקנות יישומים עבור WP8. למיקרוסופט כרגע יש היצע של כ-150 אלף יישומים, אך החסרון, לעומת iOS ואנדרואיד, בולט לעין. הרבה מאוד יישומים פופולריים עדיין לא הגיעו למרקטפלייס, וזה כבר אינטרס שיווקי של מיקרוסופט לשווק את מערכת ההפעלה שלה בצורה האגרסיבית ביותר כדי למשוך אליה מפתחים.

מצלמה איכותית כמו באס 3
המצלמה בגב המכשיר מצלמת ברזולוציה של 3264×2448 ,או 8 מגה פיקסל ומגיעה עם עם פלאש LED. האיכות של התמונות מהאטיב S מזכירות מאוד את אלו של הגלקסי 3: נקיות מרעשים, חדות מאוד, רביית צבעים גבוהה והרבה מאוד פריטים בתמונה. היא מצלמת מהר יחסית וזה מאוד מועיל כשדרוש לבצע צילום בזמן תנועה.

הממשק בסיסי למדי אך נוח לתפעול. ארבעה אייקונים קבועים בחלק הימני של המסך, משם נוכל לעבור לצילום וידאו, צילום במצלמה הקדמית, קביעת הפלאש והגדרות נוספות. בנוסף ישנם אפליקציות צילום הנגישות ישירות ממשק המצלמה. שם ישנם מבחר מצומצם של יישומים המאפשרים להוסיף אפקטים ולערוך את התמונה.

צילום הוידאו תומך עד 1080p. ואיכותו דומה  לתמונות הסטילס: הוידאו זורם חלק, בלי רעשים דיגיטליים, עם המון פריטים וצבעים מרובים וטובים. הוידאו מקודד בפורמט MP4 עם bitrate של 21MB לשניה, כשלמעשה זהו יותר גבוה מהגלקסי 3, ולכן במקרים מסוימים איכות הוידאו של האטיב S טובה משל הגלקסי 3.

טלפוניה מצוינת
ה-Ativ S מצויד ברמקול מונופוני יחיד שממקום בגב התחתון של המכשיר. את המחמאות ניתן לסמסונג בשפע: האיכות של הרמקול גבוהה עם צליל נקי ביותר, ואפשר לשמוע בחוזקה כל דבר בקלות. אותו דבר היה גם באפרכסת, נקי מרעשים וצליל חזק ואיכותי מאוד.

היישום 'אנשים' הוא ספר הטלפונים החברתי הכי טוב שיש כיום מבין כל שלוש מערכות ההפעלה הבכירות, והוא מכיל סנכרון מלא של כמעט כל דבר: פייסבוק, טוויטר (Twitter), חשבון מיקרוסופט, חשבון גוגל (Google) ועוד. מלבד הצגת אנשי הקשר הרגילה והאפשרות ליצור קשר אתם במספר דרכים, כולל הודעה דרך מנגון השיחה של פייסבוק, והיסטורית השיחות איתם. מיותר גם לציין שכניסה לכרטיס איש קשר מציגה  גם האירועים החדשים שלו בפייסבוק/טוויטר שלו, במידה והכרטיס קושר לכדי מקשה אחת. מסך נוסף היישום הוא "מה חדש" שמראה את כל העדכונים מכל האנשים במסך אחד. מסך אחר מציג את השיחות האחרונות עם אנשים מסוימים, כשיש אפשרות להדביק אותם גם למסך ההתחל לביצוע מעין חיוג מהיר/גישה מהירה לכרטיס הקשר.

גם יישום ההודעות מסונכרן לחלוטין עם הרשתות החברתיות. מלבד שירות הודעות ה-SMS וה-MMS הרגילים, יישום זה כולל גם את מסך אנשי הקשר המחוברים, שמראה איזה אנשי קשר מחוברים מכל השירותים ששולבו על ידי המשמש  במערכת – מערכת השיחות של פייסבוק, מסנג'ר ועוד – וכך ניתן לפתוח איתם בשיחה ישירות מהמערכת. מסך הנושאים מציג את כל השיחות שנוהלו דרך מערכת ההפעלה.

וידאו: סקירה מלאה Ativ S

דפדפן מאכזב
התלונות שלנו על דפדפן האינטרנט אקספלורר בעולם השולחני חוזרות גם כאן. ממשק הדפדפן בסיסי למדי, אין הרבה אפשרויות וריבוי חלונות כאן הוא משהו לא סטנדרטי ונוח לעבודה. הממשק מסורבל למדי, חלק מהדפים בזמן הטעינה קופצים, לפעמים לא מתבצע זום בלחיצה כפולה והוא אינו תומך בפלאש. כן ניתן להוסיף אתרים למועדפים ישירות למסך הבית.  חסרון נוסף הקשור לאינטרנט הוא כפתור החיפוש הקיים כחלק מהמערכת, שכמובן מקשר בלעדית למנוע החיפוש של בינג ללא אפשרות להחליף (לגוגל למשל).

קישוריות
הודות לשינויים שביצעה מיקרוסופט, כעת גם מכשירי ה-WP8 יכולים להיות מצוינים גם בקישוריות. ל-Ativ S יש Stereo Bluetooth 3.0 ביחד עם dual-band Wi-Fi a/b/g/n עם אופציה לשידור DNLA, טכנולוגיה שמאפשרת לשדר את מה שיש על מסך המכשיר למכשירים תומכי DNLA, כגון טלווזיות, PS3 וכיוצא בכך. המכשיר גם תומך Wi-Fi Hotspot כך שאפשר לחלוק את חיבור האינטרנט עם אחרים.

ב-WP8 גם נוספה האפשרות להשתמש בכרטיס microSD להרחבת זיכרון, ביחד עם האופציה ל-Mass Stoarge, שמיקרוסופט החזירה, כך שכעת לא צריך יותר להשתמש ב-Zune כדי להעביר קבצי מולטימדיה למכשיר. בנוסף לכך, הוא מגיע עם 16 או 32 ג'יגה-בייט נפח אחסון פנימי, וכן מקבלים -7 ג'יגה-בייט אחסון חינם בשירות SkyDrive, האחסון מבוסס הענן של מיקרוסופט.

גם NFC מגיעה בתוך הסוללה של המכשיר וניתן להשתמש בזה להעברת קבצים, שימוש היישום הארנק ועוד, באופן דומה בו משתמשים ב-NFC ב-S3.

סוללה
ל-Ativ S סוללה בנפח 2300mAh שהיא קצת יותר חזקה מזו של ה-Galaxy S3, ועל פי סמסונג ניתן להגיע להגיע ל-14:50 שעות שיחה ב-3G ועד כ-218 שעות במצב המתנה. בסך הכל אפשר לומר שהיא תוכל להחזיק בשימוש רגיל של פייסבוק, שיחות, שימוש קצר ב-3G במשך יום שלם, אך ברגע שנכנסים המשחקים לתמונה או וידאו, יש כבר להצטייד במטען או בסוללה נוספת, בדומה לכל הטלפונים החכמים הקיימים היום.

סיכום
בתור יצרנית, סמסונג עשתה את המוטל עליה עם ה-Ativ S בצורה הטובה ביותר: היא הפכה אותו למכשיר דגל ראוי עם מסך מהמתקדמים ביותר בשוק ל-2012, ביחד עם עיצוב שהוכיח עצמו, כי הוא כמובן מבוסס על זה של ה-Galaxy S3. זה גם בא לידי ביטוי במפרט הטכני ועד מערכת ההפעלה עצמה, אליה היא צירפה מגוון יישומים בהתאמות הקטנות שבהם היא יכלה לעשות במערכת, בהתאם להרשאה של מיקרוסופט כמובן.

מבחינת מערכת ההפעלה, כאן האחריות נופלת על מיקרוסופט ב-100%. בגדול, Windows Phone 8 היא מערכת הפעלה מבלבלת. לצד מאפיינים מדהימים שאין ליצרניות אחרות היא עוד סובלת במחסור בדברים בסיסים שקיימים כבר במערכות הפעלה אחרות, ובמשחק קצר עם כל מכשיר WP8 זה יהיה בולט. אין ספק שמערכת ההפעלה הזו נמצאת בכיוון הנכון, אך עדיין מיקרוסופט צריכה לתת את הצחצוחים האחרונים שלה כדי שנוכל להכתיר אותה כצלע שלישית שהיא מתחרה אמיתית לאנדרואיד ו-iOS. עד אז, זה נחמד למי שזה מכוון באמת.