ככה לא נכנסים לכושר: אפליקציית הספורט המובילה, Runkeeper, עומדת בימים אלו בפני תביעה בגין איסוף פרטי מיקום המשתמשים גם כשאלו אינם משתמשים באפליקציה – ומכירתם לגורמי פרסום חיצוניים.

האגודה לזכויות הצרכן בנורווגיה (NCC), מקיימת בימים אלו חקירה של כ-20 אפליקציות על מנת לבדוק מהן ההרשאות אותן דורשת האפליקציה מהמשתמש וכיצד משתמשת בהן לצרכיה. מתוך החקירה עלתה הקביעה לפיה אפליקציית Runkeeper אוספת מידע אודות מיקומו של המשתמש (לצורך שימוש תקין באפליקציה) גם כשזה אינו משתמש באפליקציה – ומוכרת אותו לחברת פרסום חיצונית בארה"ב בשם Kiip.me.

מנהל המדיה הדיגיטלית באגודה ציין כי "מלבד בעובדה שזו הפרה וזלזול בוטה בזכויות הצרכן, אין ספק כי המשתמשים לא היו רוצים שאפליקציה תעקוב אחריהם ויתרה מכך – תמסור את המידע לגורמי צד שלישי". חברת FitnessKeeper, מפתחת האפליקציה המדוברת, צריכה לשקול מעתה אילו צעדים עלייה לעשות כדי למנוע את הפרת זכויות המשתמשים".

אפליקציה נוספת מפורסמת לא פחות, ששמה נקשר ככזו שמפירה את פרטיות הצרכן היא אפליקציית ההכרויות טינדר (Tinder), עלייה כבר הוגשו תלונות בעבר בגין הפרות דומות. עם זאת, יש לציין כי החקירה המדוברת מתייחסת אך ורק לאפליקציית Runkeeper ולא ברור עדיין מהן בדיוק ההפרות אותן ביצעה אפליקציית טינדר,ומה יהיו ההשלכות בנושא.

האגודה כבר הגישה תלונה רשמית למועצת הצרכנות בנורבגיה, כשזו תגיש תלונה רשמית נגד FitnessKeeper כבר בימים הקרובים. עם זאת, מכיוון שהחברה עצמה אמריקאית ואינה שוכנת באירופה – המועצה מוגבלת ביכולתה על הסנקציות אותן תוכל להטיל על האפליקציה.

כך או כך, נראה כי אפליקציית Runkeeper, שהכנסותיה מתבססות על מודל עסקי של מנוי מתחדש לבניית תוכנית אימונים אישית – כבר הפסידה הרבה יותר מהתלונה המדוברת. נעדכן את תגובתה כשתתפרסם.