אחת ממערכות ההפעלה שביססו את מיקרוסופט בתחילת דרכה הייתה מערכת ההפעלה חלונות 95. הוותיקים מאיתנו וודאי זוכרים את האייקונים המפוקסלים, תפריט ההתחל שעבר אין ספור גלגולים מאז וממשק המשתמש שהיה נחשב למהפכני בעבר והיום לא ממש יכול לספק את צרכנו. אבל אם התגעגעתם או סתם יש לכם רגע של נוסטלגיה, הנה ההזדמנות שלכם לחזור 20 שנה אחורה.

הנדסאי התוכנה אנדראה פאלוד (Andrea Fauld) בן 19 מסקוטלנד מצא דרך להריץ את מערכת ההפעלה הוותיקה על כל דפדפן במחשבים שתומכים בחלונות 10. לשם כך, לקח ההנדסאי את קוד המקור של מערכת ההפעלה חלונות 95 שכתובה בשפת התכנות C++ ותרגם את הממשק לשפת JavaScript, ממנה מורכבים למעשה האובייקטים השונים בלא מעט מאתרי האינטרנט של היום.

התוצאה, כאמור, היא אתר אינטרנט שמאפשר להריץ את מערכת ההפעלה הנוסטלגית ישירות מהדפדפן האישי – שאמנם לא עובד בצורה הכי חלקה שיש, אך בהחלט יעורר נשכחות את זקני השבט שגדלו למעשה על מערכת ההפעלה המדוברת. מטבע הדברים, האתר אינו מתיימר להיות בשום שלב לספק מערכת הפעלה עובדת שכן השימוש בו איטי במקצת, אך אסור לשכוח שבשנת 95 המושג "מהירות" לא היווה פקטור משמעותי, לפחות באותם ימים.

לכניסה לחלונות 95