במשך זמן רב מספרים לנו באינטל, ובכל הזדמנות שיש לאנשיהם לעשות זאת, שאנחנו לא ממש מבינים. שקטגוריית מחשבי האולטרה-בוק שהמציאה החברה היא תהליך בהתפתחות. אפילו בהתפתחות מהירה, כל כך מהירה למעשה שאוטוטו תיכנס לתוקפה כבר התצורה הרביעית של הקטגוריה הזו שאומרת שכדי שמחשב יהיה שייך אליה הוא יהיה צריך להיות מצויד במסך מגע.

אפשר להבין את אינטל. בהיבט מסוים הם כנראה צודקים. בקרב של ה-PC מול הטאבלטים, אין ספק שהמחשבים הניידים צריכים לשנות צורה. אמנם רבים עדיין יכולים להסתפק במחשב נייד רגיל, אבל מה שמושך את הרוכשים הפוטנציאלים קדימה הוא המחשבים שנמצאים בצמרת. המחשבים שמושכים כותרות באתרים הטכנולוגיים כשמשיקים אותם. הרי רוב האנשים מסתפקים בסופו של דבר במה שהם באמת יכולים להרשות לעצמם לרכוש, אבל בדרך לרכישה הם תמיד בודקים קודם כל את מה שהלב רוצה.

אז השינוי הנוכחי בתצורה של האולטרה-בוק מוביל אותו כנראה אל הנחלה המיועדת שלו בארץ המחשוב המובטחת: מחשב היברידי. מחשב שמשלב מסך מגע עם מקלדת רגילה לחלוטין, כזה שאפשר לעבוד איתו כמו שרגילים מימי עבר והווה, וכשרוצים משתמשים בשליטת המגע שמציע המסך שלו. מחשב עם מסך נתיק או הפיך – שהוא בעצם מחשב לוח אמיתי, בהגדרתו הראשונית – שאפשר לנתק או לסובב את המסך כדי לעבוד אתו כמו עם טאבלט.

S230uPic6וכזה הוא בדיוק ה-ThinkPad S230u Twist מבית לנובו. כמו שאפשר להבין משמו, זהו מחשב שמיועד לקרוץ בעיקר לשוק העסקי. כמו שאפשר אולי להבין מכינויו, מדובר במחשב הפיך, מחשב שאפשר לסובב את המסך שלו כך שישכב על המקלדת וישמש כמעין טאבלט. בדרך הוא גם מציע משהו שאכן יכול לקסום לאנשי עסקים: נדל"ן. להבדיל מטאבלט "גדול" ממוצע שמציע מסך 10.1 אינץ', הטוויסט מגיע עם מסך בגודל של 12.5 אינץ' ובמשקל שאינו גדול בהרבה, ככל הנראה, ממה שהיה שוקל טאבלט שמצויד במסך בגודל כזה, אפילו אם לא היו מוסיפים לו מקלדת.

המסך: כאמור, המסך של הטוויסט יושב על ציר מרכזי מעוגל ויחסית גדול שמאפשר, קודם כל , לסובב אותו, אבל רק שמאלה. זה אומר שבמצב רגיל, הוא קצת מתנדנד שמקלידים מהר, או אם מישהו עובר ונוגע בו בטעות, כמו שיכול לקרות במקום הומה ארם. הפעולה הטבעית השנייה שאפשר לבצע, הוא לסובב את המסך לטובת מישהו שיושב מול המשתמש עם המקלדת. כך ניתן בזמן אמת לעבוד באופן פיזי עם אדם, שכמובן ניתן גם לציידו במקלדת ועכבר לצורך ביצוע תיקונים והערות במסך עבודה משותף. אפשר גם להשתמש ביכולות המגע בתוכנות תומכות, איך לא.

אבל האפשרות השנייה היא הפחות רלבנטית עבור מי שרוכש את המחשב הזה, או מתכון לרכוש. מה שרלבנטי הוא האפשרות לסובב את המסך בזוויות שונות, עד הפיכתו והשכבתו המוחלטת על פני המקלדת, אז בעצם עוברים להשתמש בו כטאבלט שמבוסס על חלונות 8 בגרסת הפרו שלה. בדרך לשם אפשר פשוט להטות אותו בזווית כלשהי כלפי המשתמש, שזו זווית נוחה יותר לקריאה וצריכה של תכנים. אפשר גם להניח אותו על השולחן בצורה של ^, או אם תרצו V הפוכה, אבל מהר מאוד גילינו שזה דווקא קצת פחות נוח כשרוצים בכל זאת להקליד משהו.

המסך, כאמור, הוא בגודל 12.5 אינץ' והוא מציע רזולוציה רגילה למחשבים מסוג זה: 1,366×768 פיקסלים. הוא גם נוח מאוד לשימוש ידני, ומגיב היטב לכל מחווה הגיונית שעולה על הדעת. מכיוון שמדובר בשטח מסך גדול יחסית, קל אפילו להשתמש במקלדת הווירטואלית. המקשים שהיא מציעה מספיק גדולים כדי להקליד מהר למדי, אחרי שמתרגלים אליהם. רעש ברירת המחדל שמצורף להקשות אפילו מקל במידה מסוימת והופך את התהליך למעט טבעי יותר.

כמו במחשבים אחרים בסדרת ה-ThinkPad, המסך אינו מבריק. זה נוח מאוד לעיניים, מצד אחד, ומצד שני גם מאפשר לעבוד עם המחשב בחוץ, בשמש, כל עוד היא לא מאירה ישירות על המסך.

S230uPic3שימושיות: אי אפשר לטעות במחשב הזה. כבר מהרגע הראשון אפשר להבין שהוא שייך באופן טבעי לחלוטין למשפחת מחשבי ה-ThinkPad וזה לא רק בגלל הסמל והמיקום האלכסוני שלו בצד הימני התחתון של שטח העבודה והמסך. זה גם השילוב של שתי מערכות שליטה: אחת שמבוססת משטח ואחת שמבוססת על ידית שכפתוריה השלושה נמצאים בדיוק מעל משטח השליטה הגדול.

עם זאת יש כאן שינוי כלשהו לעומת מחשבי ה-ThinkPad מהדור הקודם. משטח השליטה מאגד בתוכו גם את הכפתורים, הימני והשמאלי. זה אמנם מעניק שטח גדול יותר להזזת האצבע והגעה מדויקת יותר לכל פינות העכבר, אבל זה גם מוביל, לפחות במקרה של המחשב המסוים בו בדקנו, לפגיעה בשטף העבודה: הכפתורים פשוט אינם מגיבים מספיק טוב. צריך ללחוץ חזק מדי, ואם רוצים ממש לדייק, צריך ללחוץ ממש בשפיץ של משטח השליטה כדי לקבל תגובה נאותה מהמחשב. זה אפילו מעצבן לפעמים, בעיקר אם שוכחים שוב ושוב שרק הפינות מתפקדות היטב. למעשה, המשטח גם לא הגיב כל כך טוב לגלישות מהקצוות כמו במסך עצמו. לפעמים ההחלקה פנימה של האצבע זוהתה בקלות, והופיע היישום או התפריט המתאים, אבל לפעמים היינו צריכים לחזור על הפעולה. במסך זה עבד היטב בכל רגע ובכל מצב.

המקלדת 'מצילה' את המצב. כמובן שלא נהנים מבסיס מספיק חזק כמו שהתרגלנו בדרך כלל ב-ThinkPad, וזאת בגלל עוביו של המחשב, אבל המקשים עדיין יורדים מספיק עמוק כדי לספק חוויית עבודה נוחה מאוד, בדיוק כמו שהתרגלנו עוד מימי יבמ (IBM).

עם זאת, יש כמה כפתורים שהתווספו: כפתור שלחיצה עליו מציגה את כל החלונות של כל היישומים הפעילים, כך שניתן לבחור בקלות אל איזה ישום לעבור, בדומה ללחיצה על כפתור חלונות + TAB. בנוסף, לחיצה על כפתור F12 תציג רשימה של כל היישומים המותקנים במחשב, כולל תיבת חיפוש שממוקמת למעלה בקצה. כמו כן, הפונקציות של כל כפתורי הפונקציות פעילות כברירת מחדל, במקום ההיפך, וזה מאוד נוח לשימוש.

כפתור ההדלקה/כיבוי של המחשב נמצא בצד הימני של המסך, ומעליו יש כפתור קטן לאפשור/ביטול הסיבוב האוטומטי של תמונות המסך עם הסיבוב הפיזי של המחשב, וליד כפתור החלונות מקדימה יש גם שני כפתורים לשינוי עוצמת הקול.

הרמקולים הפתיעו לטובה בעיקר בעוצמתם, פחות באיכותם. הן מוסתרים ממש מתחת למסך, וכשמסובבים אותו ניתן להבחין בהם מאחור.

דבר אחד היה חסר לנו: למרות שמדובר במחשב ששייך לסדרה העסקית של מחשבי לנובו, אין קורא טביעות אצבע. אולי הבינו שם שייתכן ומדובר במשהו שאינו שמיש כל כך? אולי הסיבה אחרת, אבל הקורא איז אאוט.

הטוויסט במבט מכל הכיוונים, עם כל היציאות והחיבוריםטיול מסביב: הציפוי של המחשב, מכל אזוריו וחלקיו, הוא מעין גומי פלסטי קשיח. יש גומי על המסך, יש גומי על אזור העבודה ואפילו בחלק התחתון של המחשב. זה מרגיש אפילו בנוח, ובעיקר, נראה כמתלכלך פחות ממשטח פלסטיק. זה תורם גם להחזקת המחשב במצב הטאבלט שלו. המסך מוגן בפס מתכת מהצד. מוסיף יופי וקצת קשיחות.

בצד הימני מוצאים, מאחורה קדימה, את החיבור לחשמל, חיבור miniDisplyPort ויציאת USB 3.0 שפעילה כל הזמן ומאפשרת הטענת מכשירים. בצד השמאלי מוצאים את חריץ כרטיסי ה-SD, חיבור לרשת אתרנט', חיבור HDMI, יצירת USB 3.0 נוספת וחיבור משולב לאוזניות/מיקרופון. שאר חלקי המחשב 'נקיים'.

טכנולוגיה: כמו כל מחשבי האולטרה-בוק בעברם הלא רחוק, בהווה וגם בעתיד, מצויד ה-S230u במעבד Ultra Low Voltage. במקרה שלו מדובר Intel Core i5 3317U ממשפחת ה-Ivy Bridge שהמהירות הבסיסית שלו היא 1.7 ג'יגה-הרץ, בדומה למהירות של המעבדים גם בתקופת ה-Sandy Bridge, ומהירות הטורבו שלו היא 2.6 ג'יגה-הרץ. כמו כל המעבדים במשפחה הזו הוא מיוצר בליטוגרפיה של 22 ננו-מטר, מה שעוזר כמובן לצריכת הכוח שלו שמבוססת על מעטפת תרמית מרבית של 17 וואט בלבד. זהו מעבד שתי ליבות שפועל בריבוי נימים, כך שלמעשה הוא מחקה ארבע ליבות שפועלות במקביל, והוא מגיע עם 3 מגה-בייט זיכרון מטמון.

המעבד תומך בעד 32 ג'יגה-בייט זיכרון RAM מסוג DDR3 במהירות של 1,333 או 1,600 גי'גה הרץ, בשני ערוצים. מה שמקבלים עם רכישת המחשב זה 4 ג'יגה-בייט זיכרון במהירות 1,333 מגה-הרץ, כך שמי שרוצה עוד יכול לשפר את הנקודה הזו באופן אפילו משמעותי למדי.

גם הכונן הקשיח מהיר במיוחדהטוויסט מגיע עם שני כוננים. כונן קשיח מכני וכונן SSD. כונן ה-SSD הוא למעשה כרטיס שמשולב במחשב בחריץ PCIe ומדובר ב-MZMPA024HMCD-000L1 של סמסונג (Samsung) בנפח 24 ג'יגה-בייט. כרטיס/כונן זה משמש כמובן לעזור בעלייה המהירה של המחשב וכן לחזרה מהירה ממצב שינה. הכונן המיכני שעל ידו מרשי למדי. מדובר ב-Momentus Thin של סיגייט (Seagate) שהוא כונן SATA III שפועל במהירות של 7,200 סיבובים לדקה. השילוב בין השניים מרשים בהחלט ומספק ביצועים טובים מהממוצע במחשבים ניידים בגודל שכזה.

המסך, כפי שהזכרנו כמה פעמים לעיל, הוא מסך בגודל 12.5 אינץ' עם תמיכה ב-5 נקודות מגע והם הגנה של זכוכית גרילה. המחשב משתמש בשבב הגרפי שמשולב במעבד, כלומר Intel HD 4000. מבחינת תקשוריות, המעבד עצמו תומך בחיבור WiMAX, וכן יש שבב Intel Centrino Wireless-N 2230 ושבב בלוטות' 4.0.

עם ה-S230u אפשר גם לעבוד במצב עבודת PC-אי רגיל לחלוטיןקצת תוכנה: כמחשב כאמור מבוסס על חלונות 8 גרסת ה פרו ב-64 סיביות, ומי שכבר עבד עם חלונות 8, כבר מכיר את השיטה. מה שכן יש לציין הוא שהיישומים שלנובו מספקת עם כל מחשב שהיא מוכרת, ולא משנה מה גרסתו, עברו התאמה לסביבה החדשה. אבל, מעבר לכך שחלק מסוים של היישומים הללו מציעים סביבת עבודה מותאמת אריחים וחלון מלא, בסופו של דבר, כשמגיעים לעיקר מגיעים לשולחן העבודה.

יישום אחד שבדרך כלל אנחנו לא בודקים בבדיקות מחשבים, הוא שירות המפות של בינג (bing), מנוע החיפוש מבית מיקרוסופט. למה החלטנו לבדוק? בגלל שמחשב כמו הטוויסט צועק הרי ניידות מכל פינה שלו. ובכן, המפות עבדו היטב. כמעט מושלם. למה כמעט? כי בבדיקה שלנו התברר שסימון המקום הנוכחי שלנו נופל קצת מערבה מהנקודה האמיתית בה עמדנו, אבל זה לא היה יותר מאשר מעבר לרחוב, בבית ממול, מרחק של כ-20 מטרים לכל היותר. כמעט מושלם, ואפילו שבדקנו מבין ארבע קירות הבית.

כמו כן, כנהוג במקומותינו לאחרונה, מציעה לנובו חיבור לענן הפרטי/ציבורי שלה, ה-SugarSync עבור מי שרוצה לשתף ולאחסן קבצים ברשת.

מסקנות: אין ספק שאם יש קיום כלשהו לתחום ה-PC הוא בשינוי צורה שיאפשר להשתמש בו גם כטאבלט לעת מצוא. מחשבי הלוח שפעם לא ממש תפסו, הם כעת העתיד, והאפשרות שמציע שה-S230u טוויסט מבית לנובו היא אחת מהאפשרויות לשימוש היברידי: טאבלט או מחשב PC רגיל שהוא בעצם אולטרה-בוק.

למבחני הביצועים, המסקנות והציון הסופי, גלשו לאתר החומרה THspot.co.il

THspot-Logo

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.