אחד היתרונות הגדולים של מערכת ההפעלה אנדרואיד בהיותה מערכת הפעלה פתוחה, היא האפשרות לשנות ולהחליף תכונות מובנות אשר הגיעו עם מערכת ההפעלה כמו לדוגמא המקלדת. אם אתם לא מרוצים מהמקלדת שהגיעה עם המכשיר החכם שלכם אתם לא מחוייבים להשתמש בה וניתן בקלות להחליפה באחר. חנות היישומים לאנדרואיד, פליי סטור, מכילה עשרות מקלדות וניתן בקלות מבלי "לפרוץ" את המכשיר להתקין מקלדת חלופית שתענה על הצרכים שלכם.

הזריזה

swiftkey
להקליד מבלי להרים את האצבע.

Swype היו הראשונים להבין כי ההקלדה על גבי מסך מגע שונה לגמרי מהקלדה על גבי מקלדת פיזית ובמקום "לטקטק" על המסך עם האצבע הבינו כי ישנה דרך מהירה יותר "להקליד" – החלקה. השימוש ב-Swype שונה ממקלדות אחרות מכיוון שאין צורך להקליד עליה באמצעות האגודלים אלא רק להחליק את האצבע על האותיות המרכיבות את המילה ו-Swype כבר תרכיב את המילים. הדבר אולי יראה מוזר אך תוך זמן קצר במיוחד מתרגלים למהירות של Swype ולמעשה קשה לחזור להקליד בצורה הישנה. Swype כוללת גם מילון חכם, תמיכה בעברית, "מקלדת אגודלים" להקלדה נוחה על מחשבי לוח, ערכות נושא להחלפת המראה ואף, נהנית מיכולת המרת ה'דיבור לטקסט' (Speach to Text) החזקה של חברת Nuance לאלו שמיועדים להכתיב למכשיר הטלפון ולהקליד אפילו פחות. המקלדת זמינה להורדה מה'פליי סטור' במחיר של 3.5 שקלים ואף קיימת להורדה גרסת ניסיון בחינם.

המשלימה
מקלדת נוספת אשר מאפשרת להקליד בהחלקה בדומה ל-Swype, היא SwiftKey הנהדרת אשר זמינה להורדה בתשלום של 3.5 שקלים, אך קיימת גרסת נסיון בחינם. המקלדת כוללת כמעט את אותם תכונות אך יש הגורסים כי מנוע חיזוי המילים של SwiftKey חזק יותר וחוסך לנו הקלדה רבה יותר. היא מאפשרת ללמוד את אוצר המילים שלנו מההודעות SMS, מהפייסבוק והג'ימייל ומסוגלת "לחזות" את מה שאנחנו הולכים לכתוב ולהשלים לנו את הכתיבה. מצאנו כי האפשרות להחליף שפה באמצעות החלקה על מקש הרווח הופך את חווית השימוש בה לנוחה מזו של Swype. אם כי משום מה יש לרכוש מקלדת ייעודית נפרדת עבור מחשבי לוח.

קרא עוד:  הסוף למגבלות? אפל עשויה לאפשר בחירת אפליקציות ברירת המחדל ב-iOS

הכיפית

gokeyboard
ערכות הנושא עושות את ההבדל.

Go Keyboard היא מקלדת מאת המפתחים שיצרו את מסך הבית המוצלח Go Launcher, המקלדת זמינה להורדה בחינם מה'פליי סטור' והיא ללא ספק המקלדת ה"כיפית" ביותר – נראה שבחברה שבה מאמינים במסך בית צבעוני ועשיר באנימציות הגישה הזו עברה גם למקלדת אשר כוללת עשרות של ערכות נושא צבעוניות, זיהוי כתב יד, מקלדת ייעודית רק לחייכנים (סמיילים) מסוג אימוג'י, רגילים, סיניים ועוד. אפשרות נוספת שלבטח תקסום לאלו אשר מתגעגעים למקלדות הטלפון הישנות, או בעלי מכשיר חכם עם מסך קטן היא האפשרות לפריסת המקלדת בתצורת T9 – בה שלוש אותיות נמצאות על מקשי החיוג.

המינימאלית
מקלדות וירטואליות שאולות מהעולם האמיתי ומייצגות על המסך מקלדת מלאה, דבר שאולי היה נראה הגיוני בעבר כשכוח העיבוד של המכשירים הניידים היה מוגבל, היום כשמקלדות מכילות מילונים, חיזוי מילים ותיקון שגיאות אוטומטי נראה שיש מקום לחדש, כך עושים הוגי המקלדת Minuum אשר מציגים רעיון חדש ומסקרן – במקום מקלדת וירטואלית גדולה על המסך אשר נבנתה להקלדה מדוייקת, מציגים מקלדת מינמאלית בה כל האותיות מסודרות בשורה אחת בתחתית המסך. האלגוריתם החכם של המקלדת עושה שימוש במילון המובנה וביכולת חיזוי המילים כך שגם באמצעות הקלדה משוערת המקלדת מרכיבה את המילה הנכונה.

בעוד מקלדות וירטואליות מסתירות קצת יותר משליש שטח המסך, על-ידי צמצום שטח המקלדת באופן משמעותי ניתן להגדיל את אותו שטח שעד כה הוסתר על-יד המקלדת. נכון לרגע זה המקלדת עדיין לא זמינה להורדה, אך הפרוייקט המעניין הצליח לגייס מספיק ממון על-מנת להתחיל את פיתוחו ולא מן הנמנע שנפגוש את Minuum בחנות הגוגל פליי בקרוב.

קרא עוד:  סקירה: +Synology DiskStation DS918 - כונן רשת מתקדם לבית ולמשרד

הסטנדרטית

gesture-typing1
קלילה בצריכת המשאבים.

כל יצרן כגון סמסונג, סוני או HTC טורחים (משום מה) להחליף את המקלדת המוצלחת של גוגל עם מקלדת משלהם, אך לאלו המעוניינים לחוות את המקלדת כפי שרצו בגוגל יכולים להוריד את Jelly Bean Keyboard – המקלדת שהוצגה עם גרסאת ג'לי בין (Jelly Bean) אשר תומכת בהקלדה בהחלקה וחיזוי מילים ותומכת בעברית. המקלדת די בסיסית והיא לא כוללת תמיכה בערכות נושא, אך בתמורה לוויתורים על "גימיקים" מיותרים נשארת קלילה וזריזה.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.