תופעת נוזקות הכופר, בה האקרים משתלטים על מחשבים מרחוק ומאיימים למחוק את הקבצים אם לא יועבר להם תשלום כספי, אמנם הלכה והתחזקה בשנת 2016, אבל מומחים מעריכים כי זה עוד כלום לעומת השנה הבאה. אם כיום נדבקים מחשבים בנוזקה כתוצאה מאיימייל שמכיל ספאם כלשהוא או גלישה באתר כזה או אחר, בעתיד הקרוב יתכן שההדבקה תוכל להתבצע מרשת מקומית אחת לאחרת, ללא התערבות או פעולה של המשתמש.

מנכ"ל חברת אבטחת הרשת WatchGuard Technologies מזהיר כי ייתכן ובקרוב נחזה בתופעה של "ransomworms" – תוכנות מחשב מזיקות שמסוגלות לשכפל את עצמן ולהיטמע בכל מחשב, כאשר הן מנצלות פרצות אבטחה קיימות ברשת המקומית. מה שאומר שלאחר שמחשב אחד מודבק, התוכנה מעתיקה את עצמה לכל המחשבים ברשת שהיא מסוגלת למצוא.

כופר

הדבקה בקנה מידה גדול שכזה כמובן גם תגביר את דרישות ההאקרים ואת סכומי הכופר שהם מבקשים. "מדובר בעסק די רווחי עבור האקרים גם ככה", אומר מנכ"ל חברת Exabeam, "אבל תולעי כופר מבטיחות עסקים חוזרים. הן מצפינות את הקבצים עד לקבלת התשלום, אבל הן משאירות מאחוריהן 'מתנות' כדי לוודא שהעסק ימשיך להתגלגל הלאה".

למעשה, חברת מיקרוסופט (Microsoft) גילתה כבר במאי האחרון תוכנה בשם ZCryptor אשר מסוגלת להעביר את עצמה ממחשב למחשב דרך כוננים ניידים – היא משאירה קבצים בהתקני אחסון וכך מעבירה את עצמה לכל מחשב אחר שמשתמש בהם.

כך או כך, רוב המומחים מסכימים כי נוזקות כופר ימשיכו לגדול ולהדביק יותר ויותר משתמשים ב-2017. ההמלצות הן שוב – להיזהר מלינקים, קבצים או אימיילים שנראים חשודים.

תמונה: cc Christiaan Colen