קוואלקום (Qualcomm), יצרנית השבבים האמריקנית, הכריזה אתמול (ב') על תשובתה לארכיטקטורת 64 הסיביות שהופכת לפופולרית. אל ההודעה הרשמית על המעבד החדש, מצטרפת שמועה, מפי מקורות סיניים, כי גם מעבד בעל שמונה ליבות יעשה בקרוב את דרכו ממעבדות קוואלקום היישר לידיהם של משתמשי הסמארטפונים העתידיים.

מעבד ה-64 ביט, עליו הכריזה קוואלקום, משתייך לסדרת Snapdragon המפורסמת של החברה. אם נדייק, הוא מכונה Qualcomm Snapdragon 410. המעבד מיועד עבור שווקים מתפתחים ומותאם לתמיכה מיטבית גם ברשתות הדור הרביעי (LTE), כך שבאופן ספציפי פונה המעבד עבור הקהל הסיני. מעבד מסוג זה יכול להתאים לתמיכה במצלמה בעלת רזולוציה של 13 מגה פיקסלים, יכולות ניגון וידאו בהבחנה גבוהה 1080p, תמיכה במאיץ גרפי Adreno 306 ויכולת עבודה עם שני סימים ואף שלושה. בנוסף, ערכת השבבים יודעת לעבוד יחד עם מערכות ההפעלה אנדרואיד, פיירפוקס וווינדוס-פון. דגמים מסחריים הכוללים את ה-Snapdragon 410 יופיעו במחצית השניה של 2014, כך טוענת קוואלקום בהודעה לעיתונות ששגרה.

אם ההערכות הסיניות נכונות, ואל מעבד ה-64 ביט עומד להצטרף מעבד נוסף בעל שמונה ליבות, יתכן וזה יפנה דווקא למכשירים בעלי הביצועים הגבוהים בשוק. יש לזכור כי ספינות הדגל של היצרניות הגדולות, הנקסוס 5 ו-נוט 3 של סמסונג (Samsung), מריצים בקירבם מעבד Snapdragon 800 של קוואלקום, אך כיום זהו מעבד הפועל על ארכיטקטורת 32 ביט ומכיל ארבע ליבות.

עם הדיווחים האחרונים, מעניין להיזכר בראיון שהעניק לפני כחודשיים אננד צ'נדרסקר, סגן נשיא ומנהל השיווק בקוואלקום, כשהתייחס למעבד 64 הסיביות של אפל: "אני יודע שיש הרבה רעש בגלל שאפל (Apple) הציגה 64 סיביות עם ב-A7 שלהם, אבל אני חושב שמדובר בגימיק שיווקי. התועלת שהצרכן מקבל מזה היא אפסית", אמר אננד בזמנו לאתר PCWorld. "…אתה לא ממש צריך את זה לצורך ביצועים, וסוג היישומים בהם נעשה שימוש ב-64 סיביות הוא בעיקר יישומים גדולים בצד השרת", הוסיף בזמנו אננד.

גימיק או לא, מאז פורסמו הערכות כי סמסונג תכלול מעבד 64 ביט במכשיר הדגל הבא שלה, ואף יצרנים אחרים עומדים להציג מעבדים דומים במחציתה הראשונה של 2014. כנראה ובקוואלקום הבינו שאסור להישאר מאחור, כך שעומד להיות מעניין בשוק המעבדים בשנת 2014 הבאה עלינו לטובה.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.