מניתוח מידע של יותר מ-31 מיליון נקודות גישה ל-Wi-Fi ברחבי העולם, מצאה מעבדת קספרסקי כי כל נקודה רביעית (28%) אינה מאובטחת ומהווה סיכון לנתונים האישיים של משתמשים. המשמעות היא שכל תעבורת הנתונים העוברת דרך רשתות אלה, כולל מסרים אישיים, סיסמאות, מסמכים ועוד, יכולה להיות מיורטת בקלות על ידי תוקפים. בין המדינות המובילות בשיעור הרשתות הלא מוצפנות נכללת גם ישראל.

על פי מעבדת קספרסקי, 25% מכלל רשתות ה- Wi-Fi בעולם אינן מוגנות בהצפנה או בסיסמא מכל סוג. במילים אחרות, המידע שהן משדרות חשוף לחלוטין ויכול להיקרא על ידי גורמים חיצוניים. 3% מנקודות הגישה האחרות משתמשות ב-WEP  להצפנת נתונים. זהו פרוטוקול שאינו אמין, הניתן "לפיצוח" תוך דקות באמצעות שימוש בכלים הזמינים בחינם באינטרנט.

החלק הארי מיתר רשתות ה-Wi-Fi משתמשות בצורת הצפנה אמינה יותר המבוססת על משפחת הפרוטוקולים WPA. המאמץ הנדרש לפריצה לרשתות אלו תלוי בהגדרות, כולל חוזק הסיסמא. לדוגמא, אם מדובר בסיסמא חלשה או ציבורית (המוצגת בבית קפה), גם אז יהיה הפורץ מסוגל ליירט כל תעבורה משודרת.

חשוב לציין כי בין 20 המדינות המובילות בעולם מבחינת שיעור רשתות Wi-Fi לא מוצפנות, נכללים יעדים נפוצים לתיירות – תאילנד, צרפת, ישראל, ארה"ב, ועוד. מטיילים הם בין הקהלים הפגיעים ביותר, מכיוון שנקודת הגישה הקרובה ביותר היא לעיתים קרובות הדרך היחידה עבורם להישאר מקושרים.

"אנו מייעצים לכל המשתמשים לשמור על זהירות כאשר מתחברים ל- Wi-Fi. מומלץ לא להשתמש בנקודות גישה ללא סיסמאות ולא להשתמש בגישה ציבורית כדי לבצע פעילות בסיכון גבוה, כגון בנקאות מקוונת או קניות, כניסה לחשבונות באתרים או העברת מידע חסוי. אם סוג זה של מידע מיורט על ידי גורם חיצוני, הוא יכול לגרום לאובדן רציני, כולל נזק כספי. כמובן שאנו ממליצים להוסיף אמצעים נוספים להגנה על התעבורה, כגון טכנולוגית VPN", מסביר דניס לגזו, מומחה אנטי וירוס במעבדת קספרסקי.

-פרסומת-
מדור ההודעות לעיתונות של האתר נותן במה לחדשות ולהכרזות המתרחשות בשוק הישראלי. זהו שירות לציבור קוראי האתר והכתבות פורסמו כלשונן וככתבן. אין האתר אחראי על תוכן הכתבה והוא אינו קשור או מושפע מכך.