לאחר סדרת הכרזות רחבה של גוגל (Google) בכנס המפתחים Google I/O 2016, שברה החברה את השקט הסורר סביב Project Ara, פרויקט הטלפון המודולרי, שכזכור, יאפשר לנו להרכיב את הטלפון ממודולים שונים, בהתאם לצרכים שלנו, לשנות ולשדרג כל מודול עם הזמן כמו מצלמה, סוללה, מסך ויכולות עיבוד – מבלי להחליף טלפון חדש.

לדברי גוגל, שבפעם הראשונה חשפה פרטים ראשונים מאז ההכרזה של מוטורולה על הפרויקט ב-2013, הדגם הראשון המיועד לשימוש עבור מפתחים יגיע כבר בסתיו הקרוב, אותו הציגה גוגל במסגרת האירוע וכי המוצר הסופי לציבור הרחב יגיע מתישהו ב-2017, וזו בשורה מאוד משמעותית.

המודולים שייתמכו בהחלפה הם פחות מהתכנון המקורי: כך ניתן יהיה לשדרג את המצלמה, הרמקולים, צג משני בטכנולוגיית E-INK ועוד הרחבות נוספות שיוצרו על ידי מספר חברות החברות בפרויקט כמו טושיבה, סוני, סמסונג, TDK ועוד. החלפה תתבצע בקלות מאוד, זאת על ידי כניסה לאפליקציה ובחירת המודול הרצוי לשינוי או אפילו באמצעות פקודת OK Google מבלי צורך לכבות את הטלפון בזמן ההחלפה.

הבסיס שעליו יורכבו המודולים השונים הוא מסך בגודל 5.3 אינץ', עליו מוטמע הלוח המרכזי שיכלול את יחידת העיבוד, זיכרון העבודה (RAM) והאחסון (ROM), האנטנות והחיישנים השונים. מעבר לכך, בעתיד גוגל תשיק מספר גדלים של אותו בסיס והמודולים השונים ייתמכו בגדילה או הקטנה של בסיס המסך.

בגוגל מאמינים כי חברות נוספות יצטרפו לפרויקט לאחר השקתו. מה שבטוח, מדובר בטלפון מאוד צבעוני שנראה שונה לחלוטין ממה שהכרנו עד היום ולא בטוח שהוא אכן יתאים לכל אחד.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • gordon

  יש כמה חיכיתי לזה ,נקווה שיהיה אפשר להחליף גם את זיכרון הראם.

 • Camilla/קמילה

  לא יודעת אני לא מתלהבת בכלל מהמוצר הזה, אני מעדיפה לקנות מוצר שלם שנראה טוב ועובד טוב מאשר מוצר שאני כל פעם צריכה להרכיב בעצמי ונראה רע מבחינה חיצונית.

  • שמואל

   חוץ מסוללה….

  • ‫שחר גבאי‬‎

   אני לחלוטין מסכים איתך
   לא ברור לי למה זה יכול להיות מוצלח
   בפרט שה'בסיס' הוא סטטי למדי

  • רפי

   א. כל חלק בנפרד יהיה פחות מסף המס.
   ב. כל המכשירים היום מכונים ל90% מהאנשים והצרכים שלהם 90% מהזמן.
   אבל יש את ה10% שצריכים חומרה מיוחדת – בודק אינסולין, עדשה מקצועית, מד מרחק, וכו'.
   אני למשל צריך לכוננויות בשבת כפתורים פיזיים לחיוג. אף אחד לא ייצר עבורי טלפון מיוחד, אבל בהחלט יתכן שאוכל לקנות רכיב חומרה קטן שמתממשק למערכת סטנדרטית.
   קוראים לזה "אפקט הזנב השמן" – יש המון לקוחות עם צרכים יחודיים מבחינת חומרה, אבל כל אחד מהם הוא קטן ולכן הם מסודרים בסוף התור מבחינת כמה כסף אפשר לעשות מהם. אבל אם אתה מצליח לענות על הצרכים של כולם יחד, יש פה כסף.

 • עמרי

  2017 הולכת להיות שנה מעניינת ומשמעותית בעולם הטכנולוגיה..