חודשים ארוכים של ציפייה ושנים של שמועות מגיעות לסיומן, כאשר סוני תשיק את הקונסולה החדשה שלה, ה-PlayStation 4. אחרי המבוכה שיצרה לעצמה מיקרוסופט בנוגע לשיתוף משחקים וחיבור לאינטרנט בקונסולה החדשה שלה, סוני "תפסה טרמפ" על המעריצים המאוכזבים וניסתה בכל הכוח להביא אותם אליה. אם לשפוט לפי הסקר של IGN, לפיו רוב הגולשים מעדיפים את ה-PS4 על פני ה-Xbox One, נראה כי מצליח להם. אז, לקראת ההשקה- מה אנחנו יודעים על ה-PS4?

מפלצת חומרה
זה לא הסמארטפון שבכיס שלכם. מדובר פה במכונה גדולה יותר, עוצמתית יותר, שיושבת בסלון ורוצה לגרום לכולם להרגיש בנוכחותה. לפיכך, יש לה מעבד של יגואר עם 8 ליבות, זיכרון RAM של 8GB (מסוג GDDR5) וזיכרון פנימי בנפח של 500GB. היא כוללת כונן בלו-ריי ו-DVD, יציאת USB 3.0 לביצועים מהירים יותר עם התקנים חיצוניים, וחיבור HDMI לטלוויזיה. מה כל זה אומר בפועל? ובכן, לפי מקורות יודעי דבר, הביצועים של ה-PS4 טובים יותר בעד 50% מאלו של ה-Xbox One המתחרה. זה בא לידי ביטוי בכך שה-Call of Duty החדש, Ghosts, רץ מהיר וחלק על שתי הקונסולות בקצב אחיד של 60fps אך על ה-PS4 הוא רץ ב-FHD בעוד על ה-Xbox One הוא רץ על HD רגיל. למרות שטלוויזיות התלת מימד, אותן ניסתה לדחוף סוני לשוק לפני כמה שנים, לא כל כך הצליחו, נצטרך לחכות ולראות האם סוני תתן עוד הזדמנות ל-3D או שמא תעדיף להתרכז בדברים אחרים.

Playstation 4

Dualshock – בין ה-Wii U ל-Xbox One
יחד עם כל קונסולה חדשה, מציגה סוני גם בקר חדש ומשוכלל יותר. אם היו אלה בקרים עם חיישן תנועה ב-Dualshock 3 של הדור הקודם, הרי שהפעם מדובר במשטח מגע שנמצא בדיוק באמצע הבקר החדש. הרעיון ההתחלתי היה למקם שם מסך מגע, בדומה לזה של ה-Wii U רק קטן יותר, אך הוחלט שהוא מהווה הפרעה ומסיט את השחקן מהמסך המקורי – וכך הוחלט להפוך אותו למשטח מגע בלבד. באמצע הבקר, קצת מעל הסטיקים – זהו מקום מצוין כיוון שאליו יכולות האצבעות להגיע תוך אחיזה טובה בשלט, שלא כמו ב-PS Vita שם משטח המגע נמצא מאחור. אפשר בקלות לחשוב על אינספור אפשרויות בהן מסך המגע יכול להשתלב בצורה נוחה במשחקים, בעיקר במשחקי אסטרטגיה בהם יש להורות לקבוצות גדולות לזוז ממקום אחד למשנהו וכדומה. לשלט גם נורת LED שצבעה כחול ומטרתה הבסיסית היא לציין את פעולתו של השלט ולסמן שהוא עובד.

במשחקים, ישתנה האור הכחול ויוחלף לאור אזהרה כאשר הדמות תהיה על סף מוות או תסבול מפגיעה קשה. אם נבחר לרכוש מצלמה יחד עם ה-PS4, האור יאפשר להשתמש בבקר גם בתור בקר תנועה בסיסי. לבקר גם כפתור שיתוף (Share) בקצהו, שמאפשר ללכוד סרטונים מהמתרחש על המסך ולהעלות אותם לפייסבוק, כאשר מאוחר יותר תתווסף אפשרות העלאה גם ליוטיוב ועוד אחרים. באמצעות רמקול קטן שמותקן בשלט, ניתן לשמוע צלילים נוספים מהמשחק דרך השלט, וכמו כן לשמוע את המשתתפים במשחק רשת. לכל ערכה גם מצורפות אזניות בעלות מיקרופון לשימוש במשחקי רשת, אותן ניתן לחבר לתחתית השלט.

חייכו – מצלמים אתכם
למיקרוסופט יש את חיישן הקינקט, לסוני יש את מצלמת ה-Eyetoy. ייתכן ותופתעו, אך ה-Eyetoy של סוני וותיקה בהרבה מהקינקט של מיקרוסופט, עם כל הכבוד לקינקט ולטכנולוגיה. למעשה ה-Eyetoy קיים עוד מימי ה-PS2, הרבה לפני שבמיקרוסופט עוד חשבו על הקינקט. בתחילה, הקינקט הייתה אמורה לבוא עם כל יחידה של Xbox One, מה שהפך את הרכישה ליקרה יותר. במקרה של סוני, המצלמה אופציונלית, אך לא משוכללת כמו הקינקט. מדובר במצלמה עם יכולת זיהוי פנים ותמיכה בפקודות קוליות, אך ללא חיישן אינפרה-אדום שמאפשר לה לעבוד בתנאי אור נמוכים. יכולות המצלמה של סוני באות לידי ביטוי באמצעות Playroom, טכנולוגיה של סוני שהופכת את החדר למציאות מדומה, ומאפשרת לשחקן להרגיש יותר פעיל בחווית המשחק. ה-Playroom מגיע מותקן אך אינו רלוונטי ללא המצלמה, שעולה 50 אירו ותמכר בנפרד.

שיתוף ורשת
כמובן שהשמת דגש על שיתוף, רשתות חברתיות ופעולות אינטרנטיות הוא דבר נדרש בדור הקונסולות הבא. סוני פעלה בכחמה ונמנעה מראש מהביקורות השליליות אותן קבלה מיקרוסופט עקב המדיניות שלה בקשר לשיתוף משחקים משומשים, ותאפשר להעביר משחקים (בעותקים פיזיים בלבד ולא דיגיטליים) ממשתמש למשתמש ללא שום בעיה, מה שמאפשר מכירת משחקים ביד שנייה או השכרתן מחנות המאפשרת זאת. גם בעניין החיבור לרשת סוני חסכה מעצמה בעיות והודיעה מראש כי ה-PS4 לא תדרוש חיבור לאינטרנט כלל, בעוד ה-Xbox One, בהכרזה הראשונית, הייתה חייבת חיבור מתמיד לרשת – פעולה ממנה נסגה מיקרוסופט עקב הביקורות הקוטלות.

הבעלים של ה-PlayStation Vita שירכשו בעתיד גם PS4 הרוויחו, שכן השיתוף בין השניים יהיה גדול, וסוני צפויה להגדיל אותו עוד יותר על מנת לדחוף קדימה את ה-PS Vita. הדבר העיקרי בו מתבטא השיתוף בין השתיים הוא האפשרות לשחק ב-PS4 על מסך ה-PS Vita, כך שאם אנו נמצאים מחוץ לבית נוכל לשחק במשחק שבדיוק עזבנו דרך קונסולת ה-Vita. מיותר לציין שזהו דבר שדורש חיבור אינטרנט מהיר והרבה סוללה, וכי לא ברור כיצד תתמודד סוני עם מגבלות המקשים של ה-PS Vita, שכן לקונסולה הניידת אין את כל המקשים אותן מציעה אחותה הגדולה, כגון R3 (לחיצה על הסטיק הימני), L3 (לחיצה על הסטיק השמאלי), R2 (כפתור הכנף הימני) ו-L2 (כפתור הכנף השמאלי). נו טוב, לפחות משטח מגע יש לה.

Playstation 4 dual shock

יש גם אפליקציה חדשה לסמארטפונים שמתקשרת בעיקר עם חשבון ה-PSN ומאפשרת להציג נתונים של משחקים, לרכוש משחקים ולהוריד אותם למכשיר, כך שהם יחכו לנו בבית כשנגיע לשם, או לצפות בקטעי משחקיות אותם העלו חברים (כפתור השיתוף, זוכרים?). אופציה נוספת וחדשה אותה חשפה סוני היא האפשרות לשחק תוך כדי הורדה, כך שנוכל לשחק במשחק שזה עתה התחלנו להוריד עוד לפני שהוא סיים את ההורדה, רק בחלקים ספציפיים אותם סיים להוריד. אמנם עכשיו ה-PlayStation Network היא חינמית כאשר ניתן לרכוש מנוי בתשלום שנותן גישה לתוכן נוסף אך ניתן לשחק ברשת גם בלעדיו, בניגוד ל-Xbox Live של מיקרוסופט שם ניתן לשחק ברשת רק בעת רכישת מנוי שנתי. אין ספק שהמודל החינמי טוב עבור השחקנים, אך גם פוגע בהם, כיוון של-PSN הרבה תקלות ביחס ל-Xbox Live. סוני מקווה לשנות את זה בדור הבא, כאשר תתחיל לגבות תשלום עבור מנויים ל-PSN, בלעדיהם לא יוכלו השחקנים לשחק ברשת. המנוי ל-PSN כולל גם גישה לספריית משחקים בחינם שמתחלפת אחת לתקופה, כך שיתכן ותמצאו את הרכישה כדאית ואף משתלמת.

הדגמה: משחק PS4 פועל על ה-PS Vita:

תמיכה לאחור?
כמו בדורות הקודמים, גם פה לא ניתן למצוא תמיכה לאחור במשחקי הדור הקודם, וזהו צעד הגיוני ביותר, כי אנו, וכנראה גם סוני, מאמינים שה-PS3 תמשיך להימכר, ולהימכר היטב, גם אחרי השקת ה-PS4. התמיכה לאחור תגיע בדמות משחקים בענן אשר יגיעו מאוחר יותר ב-2014. רעיון המשחקים בענן כבר מוכר לכולנו – המשחק רץ על שרתי אינטרנט של החברה ורק תמונתו מועברת למסך הביתי בהזרמה (Stream). משחקי הענן הראשוני יהיו, כך נראה, משחקים בולטים מה-PS3 ומאוחר יותר אולי גם כותרים קלאסיים מה-PS2. אין מה למהר לשמוח, ב-2014 השירות יושק רק במקומות מסויימים באמריקה וכמה חודשים לאחר מכן יגיע לאירופה. ייתכן ויעברו שנים עד שיגיע לישראל, אם בכלל. גם ה-PlayStation Move מגיע לדור הבא, אך כאן נגמרת התקשורת בין הדור הבא לזה החדש. התקשורת בין ה-PS3 ל-PS4 תתבצע רק באמצעות הודעות טקסט, אם כי שתי הקונסולות תומכות בצ'אט קולי.

אנחנו מוכנים – ואתם?
ה-PlayStation 4 תנחת על המדפים בצפון אמריקה כבר ב-15 לנובמבר, ותגיע לאירופה כשבועיים לאחר מכן. בעבר, היו אלו כמה חודשים שמפרידים בין קונסולה אחת לשנייה, אך השנה המצב קצת שונה: ה-Xbox One תושק ב-22 לנובמבר בצפון אמריקה, מערב אוסטרליה ואירופה, רק שבוע לאחר המתחרה. תאריך ההשקה החשוב יותר לנו, הישראלים, הוא ה-29 בנובמבר, אז תושק הקונסולה החדשה באירופה. מחיר הקונסולה ותאריך ההשקה שלה בארץ טרם נקבעו אך מהיבואנית הרשמית, ישפאר, נמסר כי הקונסולה תושק בקרוב בישראל. באירופה, הקונסולה תימכר במחיר של 400 אירו ותגיע עם כונן קשיח בנפח של 500GB, אזניות עם מיקרופון ובקר אלחוטי אחד עם מטען, שיכול לעבוד גם על מחשב.

בין המשחקים החשובים שצפויים להגיע בעת ההשקה ל-PS4 הם Killzone: Shadow Fall, Angry Birds: Star Wars, Call of Duty: Ghosts, FIFA 14, Battlefield 4, LEGO Marvel Super Heroes, NBA Live 2014, ו-Need for Speed: Rivals.

אין ספק כי ההשקה של ה-PS3 הייתה מלוות קשיים. היא הגיעה לשוק כשנה מאוחר יותר מה-Xbox 360, ומחירה היה יקר בהרבה. מפתחים חוו קשיים בניסיון לפתח משחקים אליה, והרשת סבלה מבעיות רבות עת ההשקה. אך מטעויות לומדים, ונראה שסוני למדה היטב ועשתה את שיעורי הבית שלה. הדור הבא כבר ממש במרחק נגיעה, והולך להיות מעניין.

תמונות: Ricky Brigante cc Flickr