התפתחות הטכנולוגיה בשנים האחרונות הביאה עמה גם היבט מעט מתסכל, ובעיקר כואב – גנבת טלפונים  חכמים שהפכה בשנים למגיפה עולמית ומתסכלת. אחרי שנים של עלייה חדה במספר הגנבות, דווקא בשנה האחרונה חלה ירידה משמעותית וזאת בזכות מתג השבתת המכשיר מרחוק.

רשות התקשורת הפדרלית האמריקאית (FCC), המתפקדת למעשה כגוף האחראי על רגולציית התקשורת בארצות הברית, פרסמה לאחרונה דו"ח מפורט במיוחד ובו חשפה כי כמות גנבת מכשירי הטלפון ברחבי המדינה ירד בשנה האחרונה בשיעור של עשרות אחוזים, וכב-40% בממוצע. עוד חושף הדו"ח כי ירידה זו הושגה, בין היתר, בזכות חברת אפל (Apple) ומתג ה-Find my iPhone אותו הטמיעה עם השקתה של מערכת ההפעלה iOS 7, המאפשר את השבתת המכשיר מרחוק במקרה של אובדן המכשיר, או חלילה, גנבה.

כך לדוגמה, בלונדון בירת אנגליה, נאמדו אחוזי גנבות המכשירים החכמים אשתקד ברמה של כ-50%, בניו יורק ב-48% ובסן פרנסיסקו, שנחשבה למעוז הגנבות, ברמה של כ-59%. זאת, בהשוואה לשנה הנוכחית בה הצטמקו נתונים עד לכדי רמה של 24% בלונדון, 19% בניו יורק ו-38% אחוזים בסן פרנסיסקו. נתון נוסף ראוי לציון, הוא שכל הסטטיסטיקה הנ"ל מתייחסת אך ורק למכשירי ה-iPhone בהם מופעל המתג Find my iPhone.

נוסף לדו"ח המפורט, ממליצה רשת התקשורת הפדרלית למשתמשים שאינם מחזיקים מכשיר מסוג iPhone לנסות עד כמה שניתן ל-'מזער נזקים' ולהשתמש בקוד נעילה למכשיר, דבר שהוכח שיש לו גם כן חלק בסטטיסטיקת ההצלחה של מזעור הגנבות. בעקבות הצלחת מתג ה-Find my iPhone, חברות רבות וביניהן חברת סמסונג (Samsung) ומיקרוסופט (Microsoft) הודיעו כי יטמיעו Killer Switch בכל המכשירים שייוצרו לאחר שנת 2015. בנוסף גוגל (Google) הודיעה כי תספק טכנולוגיה זהה כבר בעדכון הגרסה המשמעותי הבא.

כחלק מהשינויים המהפכנים אותה הציגה אפל במהלך חשיפתה של הגרסה השביעית למערכת ההפעלה iOS, חשפה גם שיפור למתג ה-Find my iPhone הקיים, כך שבעת ביצוע איפוס המכשיר להגדרות היצרן, המשתמשים יהיו מחויבים להקליד את פרטי ה-Apple ID (כתובת דואר וסיסמה) בטרם יוכלו להשתמש במכשיר. ללא הכנסת הפרטים, לא יוכל המשתמש לבצע פעולה כלשהי.

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • פיפוש

  מיותר לציין שהפעולה הזאת פשוט גאונית. כמה פשוט, ככה חכם.
  עצם העובדה שאתה מחוייב ב-Apple ID של המשתמש על מנת לבצע ריסטור למכשיר, מונעת מהגנב אפשרות לאפס אותו ואז למכור אותו, והופכת את ערך האייפון ל-0 אחד עגול ואיפה.
  ברגע שאין כדאיות גנבה, השמועה עוברת בין הגנבים, ואחוז הגניבות יורד.

  משהו שחייב לציין בכל זאת,
  מכשיר אפל שמפעילים אותו בפעם הראשונה ומעבירים אותו אקטיבציה זוכר את ה-Apple ID הראשון שהפעיל אותו.
  כלומר, אם בעתיד תרצו לבצע ריסטור למכשיר, עידכון גירסה וכ׳ו, המכשיר יבקש את הסיסמה של האפל איידי הראשון שעשה לו אקטיבציה, על עוד לא תעשו לו ריסטור מוחלט ואז תזינו לו אפל איידיי אחר.

  הדבר מוביל לכך שכל אותם אנשים שמשתמשים באפל איידי של ׳השכן׳/׳חבר׳/׳מוסכניק׳ שלהם, מסתכנים ברמות גבוהות מאוד שיום יבוא והם יעשו ריסטור/עדכון גירסה, והמכשיר שלהם יהפוך להיות בלוק, פשוט כי הם לא יודעים את הסיסמה לכתובת האפל איידי של האדם הזה.

  אז תיצרו לעצכם אפל איידי משלכם! זה חשוב מאוד מאוד ויצא לי לפגוש כמה וכמה אנשים שהדבר הזה קרה להם, ואין להם דרך לשחזר את הסיסמה. זה מצריך טרטור מיותר, ואפל לא תשחרר את הנעילה ללא הוכחת קנייה.

  • U!

   לכן חשוב גם ליצור מייל לשיחזור סיסמא נוסף כגיבוי
   (בכל דבר, גמייל/וואלה/אפל ID …)!

   ובעיקר בענן MEGA חייבים להוריד למחשב מפתחות הצפנה
   אחרת כל התוכן ימחק, ב"ניסיון" לשחזר סיסמא.

  • DaviD

   אתה מביא פה דברים לא ממש נכונים.
   כי אני לא פעם פרצתי את האייפון שהיה לי לפני שעברתי לאנדורואיד, ורק פעם אחת אחרי שעשיתי ריסטור (דרך DFU) אז זה לא ביקש שם משתמש וסיסמא.
   וכן היה לי APPLE ID. עדיין יש לי יותר נכון.

   • פיפוש

    השאלה היא אם הרצת iOS 7 ומעלה? האם אי פעם הזנת את האפל איידי במהלך האקטיבציה הראשונית, או שבחרת באופציה ״אזין מאוחר יותר״? האם Find my iPhone היה מופעל בתוך ה-iCloud?

    אני לא יודע איך מתעסקים עם פריצות, אבל לדעתי זה לא אמור להשפיע. הדברים שאני אומר נכונים בוודאות, אתה מוזמן לבדוק בעצמך באתר של אפל.

    • DaviD

     כן..
     עשיתי אפל איידי כשקניתי את האייפון.
     רק שתדע. שדרך מצב ריקברי שזה ה dfu הסיכוי שהוא יבקש ממש קלוש אם בכלל.
     אם רני לא טועה. קראתי פעם שאם עושים כזה איפוס. אז זה לא מבקש סיסמא שהייתה במכשיר. כאילו של האפל איידי

     • פיפוש

      שוב, לא ענית לי על חלק מהשאלות. האם ה-Find my iPhone היה דלוק בתוך ה-iCloud?
      כי על זה קם ונופל כל העניין הזה.
      דרך DFU האייטיונס מבקש ממך סיסמה גם כן, כך לפחות היה במקרה שלי.

      • DaviD

       רשמתי. כן.
       ואולי סיסמא של המכשיר. לא של אפל איידי

       • פיפוש

        אם כך זה מוזר.

        על מנת להתחיל בכלל בתהליך הריסטור, אתה מחוייב להזין את האפל איידי שלך/פין קוד של המכשיר.
        אחרי שהריסטור מסתיים, הוא מביא אותך למסך ההפעלה הראשוני, ואתה חייב להזין את האפל איידי כדי להתחיל באקטיבציה של המכשיר.

        כך היה אצלי ואצל כל מי שאני מכיר בכל פעם, אין לי מושג מדוע הדבר אצלך היה שונה.