אחד האתגרים הגדולים בעולם הרשת הוא היכולת לשדר ולקלוט מידע למרחקים ארוכים ללא עיוותו. כאשר מחשב משדר מידע למחשב מרוחק באמצעות כבלים, מהימנות המידע פוחתת ככל שהמרחק גדול יותר, מה שעלול לגרום לכך שהמקבל יקלוט מידע שגוי. עד היום, הדרך המקובלת להתמודד עם הבעיה היתה לשדר כל שביב מידע מספר פעמים, כך שהמחשב המקבל מצליב את החזרות ומסנן את ההבדלים ביניהם, כך שלבסוף נוצר זרם אחד המהווה חזרה מדויקת על המידע ששודר במקור.

עתה, מציעים מדענים דרך חדשה להתמודדות עם עיוות המידע בעת העברתו, שלדבריהם תאפשר לא רק הגברה של מהימנות המידע אלא אף ניצול טוב יותר של רוחב הפס – או, בעברית פשוטה: האצה של מהירות הגלישה.

סיב אופטי.
צילום: James Stewart

במחקר, שנערך ע"י קבוצת מדענים בראשות פרופסור שיאנג ליו ממעבדות בל שבבעלו חברת התקשורת הצרפתית אלקטל-לוסנט, ופורסם אתמול באתר Nature Photonics, מפרטים החוקרים את השיטה שפיתחו. הטכנולוגיה מתבססת, למעשה, על עיקרון ישן המשמש מזה מספר שנים באוזניות מבטלות רעשים. באוזניות מסוג זה, מיקרופון הממוקם מחוץ להן קולט את הקולות הנוכחים סביב המשתמש, ולאחר מיפוי גלי הקול הללו פולטות האוזניות גלים הפוכים, המתנגשים בגלים הבאים מבחוץ ומבטלים אותם. כך, גם בשידור מידע, טוענים המדענים כי שימוש בשני גלים הפוכים מאפשר לסנן את הרעשים.

למרות מוכרותו של הרעיון, עד כה סברו מדענים כי החלתו על תשתית האינטרנט, המבוססת על סיבים אופטיים בהם המידע משודר בגלי אור, בלתי אפשרית. הסיבה לכך היא שהעיקרון מכריח התקנת מחולל גלים לביטול הרעשים בדיוק באמצע הדרך בין כל מחשב משדר לכל מחשב קולט – או, במלים פשוטות: בין כל שני מחשבים (או שרתים) בעולם. עם זאת, במחקר החדש מצאו החוקרים פתרון לבעיה: במקום לשדר מידע ולהוסיף באמצע הדרך התקן המבטל את הרעש שנוצר בינתיים, משודר המידע מהמחשב פעמיים, בשני גלים המהווים תמונת מראה זה של רעהו. כך, בקצה המקבל, מולבשים שני הגלים הנגדיים אחד על השני והרעשים שצברו מבטלים זה את זה.

בניסיונות שביצעו החוקרים הם הצליחו לשדר בדרך זו מידע במהירות של 400Gbps – פי ארבעה מהקצב האפשרי בטכנולוגיות קיימות, ולמרחק של 12,000 ק"מ – כקוטרו הממוצע של כדור הארץ, יותר מרבע מהיקפו לאורך קו המשווה ויותר מאורכו של כבל הנתונים הבין-יבשתי הארוך ביותר הקיים כיום.

לעמוד ה-Flickr של הצלם